budowlane24h.plbudowlane24h.pl

Dodaj wpis do katalogu

Idź do katalogu

Regulamin


?>

POLITYCY OBIECUJĄ PRZEDSIĘBIORCOM POMOC W PROWADZENIU BIZNESU

2011-09-27

Walka z szarą strefą, naprawa finansów państwa, stymulowanie przedsiębiorczości i rynku pracy oraz koniec z psuciem prawa – to odpowiedź polityków na pytania przedsiębiorców dotyczące najważniejszych elementów, które pozwolą nabrać polskiej gospodarce wiatru w żagle.

Dzięki wspólnej inicjatywie Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej i TVN CNBC polscy przedsiębiorcy mieli możliwość sprawdzić, jak politycy chcą przeciwdziałać spowolnieniu gospodarczemu, wzmacniać budżet państwa i ułatwiać prowadzenie biznesu. Politycy zmierzyli się z kwestią dotyczącą polityki podatkowej państwa, szarej strefy i przemytu, a także rynku pracy i spowolnienia gospodarczego.

W relacjonowanym na żywo przesłuchaniu publicznym wzięli udział Sławomir Neumann (PO), Przemysław Wipler (PiS), Marek Wikiński (SLD), Tomasz Dudziński (PJN), Mieczysław Kasprzak (PSL) oraz Janusz Palikot (Ruch Poparcia Palikota).

Jednym z najważniejszych - z punktu widzenia przedsiębiorców – elementów związanych z zagrożeniem dla polskiej gospodarki jest toczący polską gospodarkę rak, czyli szara strefa. Jak ważny jest to problem w naszym kraju świadczy fakt, że zetknęło się z nią aż 25 proc. rodzimych przedsiębiorców, przy średniej unijnej wynoszącej 15 proc.

Według szacunków szara strefa w Polsce to ok. 11-14 proc. naszego PKB. Niektóre wyliczenia wskazują, że może nawet wynosić aż 26 proc. PKB. Co roku z powodu przemytu towarów akcyzowych – papierosów, paliwa i alkoholu - budżet naszego kraju traci ok. 6 mld zł – podkreślał Prezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Malinowski. Jak można zapobiec temu procederowi?

- Głównym winnym takiego stanu rzeczy jest wysoka akcyza – powiedział Przemysław Wipler (PiS). Jego zdaniem jeśli trzeba już ją podnosić, to minimalnie. – Działania rządu nie doprowadziły do zwiększenia wpływów do budżetu, lecz zasiliły przede wszystkim kieszeń przemytników – stwierdził przedstawiciel PiS. Podkreślił także, że Polska ma słabe struktury do walki z przestępczością gospodarczą. Zgodził się z nim Tomasz Dudziński (PJN). – Im niższa akcyza, tym lepsza ochrona przed przemytem – mówił. Wtórował mu Janusz Palikot (Ruch Poparcia Palikota). Jego zdaniem to obniżenie, a nie podwyższenie akcyzy, zwiększy wpływy do budżetu. Na inny element zwrócił uwagę Mieczysław Kasprzak (PSL) – według niego problemem ze skuteczną walką z przemytem są niskie zarobki służb granicznych. Z kolei Sławomir Neumann (PO) chwalił się coraz mocniejszym uszczelnianiem przejść granicznych na wschodzie naszego kraju.

Politycy opozycji podkreślali konieczność cięć ulg podatkowych, które ich zdaniem często trafiają pod niewłaściwy adres. – Jesteśmy za ich eliminowaniem, przeciwstawiamy się natomiast mechanicznym cięciom wydatków – powiedział Wipler. Zdaniem Kasprzaka trzeba postawić na ułatwianie prowadzenia działalności gospodarczej.

Radykalne pomysły na oszczędności miał Janusz Palikot. To likwidacja powiatów i niepotrzebnych agencji, połączenie ZUS z KRUS, konsolidacja w PKP, a także opodatkowanie księży. Jego zdaniem wszystkie te działania powinny dać ok. 23-25 mld zł rocznie oszczędności. Po dojściu do władzy, Palikot postawiłby na promocję eksportu oraz obniżenie podatków.

Politycy podkreślili, że system emerytalny musi być zreformowany. - To niesprawiedliwe, że można przechodzić na emeryturę w wieku 35 lat – mówił Dudziński. Wtórował mu Palikot: - Służby mundurowe są niesprawiedliwie uprzywilejowane, trzeba zachęcić ludzi do dłuższej pracy.

Politycy przedstawili także swoje pomysły na walkę ze zbyt zawiłymi i ograniczającymi rozwój przedsiębiorczości przepisami podatkowymi. - Zgadzam się, że interpretacja przepisów podatkowych jest bardzo skomplikowana. Będziemy się starali je uprościć. Chcemy skrócić rozliczenia VAT z 60 do 30 dni, doprowadzić do likwidacji zatorów płatniczych – powiedział Kasprzak. Wipler przypomniał, ze jego ugrupowanie przygotowało dwie kompleksowe ustawy – o VAT i podatku dochodowym, a także projekt ustawy o rzeczniku praw podatnika. Zdaniem Dudzińskiego trzeba powołać grono ekspertów, które zajęłoby się opracowaniem kompleksowej ustawy o PIT i CIT. Palikot, po dojściu do władzy, wprowadziłby natomiast m.in. minimalny podatek dochodowy oraz zwiększanie kwoty wolnej od podatku. Neumann przypomniał z kolei pomysł PO na likwidację PIT. Zaznaczył także, że trwają prace nad opracowaniem jednolitego tekstu ustawy o VAT. Przedstawiciel SLD obiecał zaś, że począwszy od 2013 roku jego ugrupowanie będzie chciało obniżać VAT z 23 proc. do docelowo 19 proc. Wikiński dodał, że SLD będzie dążyć do zwiększania akcji kredytowej. - Chcemy, by banki zamiast transferować zyski za granicę, pomagały naszym przedsiębiorcom – powiedział Wikiński.

 

- Niezbędna jest reforma systemu finansowego. Dzięki ustawom deregulacyjnym, w kieszeni przedsiębiorców zostanie 10 mld zł oszczędności. Przede wszystkim jednak należy postawić na swobodę gospodarczą, która nakręci wzrost gospodarczy – powiedział Kasprzak, który podkreślił, ze podwyżka podatków będzie dla polskiej gospodarki samobójstwem. - Oszczędności wystarczą, by nie być zmuszonym do podwyżki podatków – odpowiedział mu Neumann. - Dane makro pokazują, że mamy rację. Turbulencje nie zaszkodzą mocno Polsce – dodał przedstawiciel PO.

 

Na pytanie o wejście do strefy euro i finansowanie z polskiego budżetu pomocy dla strefy euro politycy opowiedzieli się za dużą ostrożnością w obu tych elementach.

 

Złe prawo to kolejny, omawiany podczas debaty, problem polskich przedsiębiorców, którzy uważają, że większość ustaw pisana jest na kolanie. Politycy wymigali się z odpowiedzi na pytanie Prezydenta Pracodawców RP, Andrzeja Malinowskiego, które z ugrupowań byłoby gotowe odmówić głosowania nad ustawą, która zawiera złą ocenę skutków regulacji. Na zarzut tworzenia złego prawa bronili się mówiąc, że uchwalone ustawy nigdy nie będą idealne dla wszystkich, a rządzący muszą pogodzić sprzeczne interesy. Kasprzak podkreślił, że liczyć powinna się nie ilość, a jakość stanowionego prawa. – Należy doprowadzić do głębokiej deregulacji prawa, a wysłuchanie publiczne powinno być standardem, a nie wyjątkiem. Poza tym przedsiębiorcy powinni mieć jak najszerszy dostęp do informacji publicznej – powiedział Wipler.

 

Kolejnym dużym problemem jest utrzymujący się wysoki poziom bezrobocia. Choć przedsiębiorcy mają pełen portfel zamówień, szykują się do zwolnień. Wynika to m.in. z powodu podniesienia płacy minimalnej i bardzo sztywnego kodeksu pracy.

 

- Naszym zdaniem z jednej strony nie należy zwiększać płacy minimalnej, z drugiej zaś jak najbardziej uelastycznić kodeks pracy. Warto zastanowić się nad wprowadzeniem tygodniówek – przedsiębiorcy nie zawsze potrzebują osób do pracy na cały miesiąc – powiedział Dudziński. - Warto przypomnieć, że ani Tusk ani Kaczyński ani razu nie spotkali się z organizacjami przedsiębiorców, którzy ciągle traktowani są jak podejrzani. Dziś rządzący nie tworzą klimatu zaufania do biznesu – powiedział Palikot. Jego zdaniem mamy zbyt duży deficyt miejsc pracy, by poprzez kodeks pracy zabezpieczyć interes pracownika. Przykładem jest ochrona wieku przedemerytalnego. To się nie sprawdza, bo przedsiębiorcy w obawie przed niemożnością rozstania się z takim pracownikiem zwalniają go wcześniej.

Wikiński także podkreślił brak klimatu dla przedsiębiorczości. – Nie boimy się spotykać z przedsiębiorcami, bo im wierzymy i mamy do nich zaufanie – podkreślił Wikiński. Wipler przypomniał natomiast, że to obniżka składki rentowej spowodowała zwiększenie liczby miejsc pracy. – Z naszego raportu wynika, że w Polsce jest aż 360 zawodów, do których dostęp ograniczają urzędnicy i zawodowe samorządy. Chcemy, by było ich 120 – powiedział Wipler.

Neumann podkreślił, że w czasie poprzedniego kryzysu, połowa europejskich miejsc pracy powstała w Polsce – zatrudnienie znalazło 700 tys. osób. –  Dobiega końca funkcjonowanie tzw. ustawy kryzysowej, ale gdyby coś się w polskiej gospodarce zaczęło dziać źle, trzeba ją jak najszybciej przywrócić - powiedział przedstawiciel PO.

***

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej to największa i najstarsza organizacja pracodawców w Polsce. Powstała w listopadzie 1989 roku. Reprezentuje ponad 7 000 firm, zatrudniających przeszło 3 000 000 pracowników. 85 proc. z nich to firmy prywatne, 15 proc. należy do Skarbu Państwa. Organizacja jest uznanym partnerem społecznym w Polsce i w Europie, reprezentuje stronę pracodawców w Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno – Gospodarczych. Prezydentem Pracodawców RP jest Andrzej Malinowski. Z inicjatywy organizacji powstało m.in. Centrum Monitoringu Legislacji – pierwsze w Polsce forum, pozwalające śledzić proces legislacyjny oraz umożliwiające przedsiębiorcom wpływ na kształt i jakość stanowionego prawa (www.cml.pracodawcyrp.pl).

źródło: Pracodawcy RP

Dodaj do:   Dodaj do gwar   Dodaj do linkr   Dodaj do del.icio.us   Dodaj do wykop

przedsiębiorczość gospodarka informacje budowlane Pracodawcy RP

Zobacz także...

Dobra hurtownia na wagę złota, czyli dlaczego kontakt ze specjalistą ma kluczowe znaczenie?

2016-12-06

Dobra hurtownia na wagę złota, czyli dlaczego kontakt ze specjalistą ma kluczowe znaczenie?

W dobie sprzedaży internetowej mogłoby się wydawać, że sprzedaż tradycyjna odchodzi w zapomnienie – zwłaszcza w kontekście wygody, szybkości realizacji zamówienia czy ogólnego trendu przenoszenia wszelkiej aktywności w sferę on-line. Jednak aktualna sytuacja hurtowni budowlanych wskazuje na coś zupełnie innego. Dlaczego klienci wolą zakupy w sklepach stacjonarnych? więcej...

Polak buduje dom tradycyjnie – Raport o budowie domów w 2015 roku

2016-04-19

Polak buduje dom tradycyjnie – Raport o budowie domów w 2015 roku

Średni, murowany dom na wsi, za mniej niż pół miliona, zbudowany na kredyt, jako spełnienie marzeń. Taki jest statystyczny polski dom, według Oferteo.pl. Badania portalu podsumowujące rok 2015 pokazują, że większość trendów trzyma się mocno od lat, a nowinki są jeszcze mało popularne. więcej...

Energooszczędność i styl – jak to połączyć?

2016-02-03

Energooszczędność i styl – jak to połączyć?

Standardy budownictwa energooszczędnego dyktowane normami prawa unijnego i polskiego w dużym stopniu determinują założenia projektowe, a w konsekwencji wygląd inwestycji. Wbrew obiegowym opiniom forma jednorodzinnego domu niskoenergetycznego nie musi odbiegać od tradycyjnych modeli. Jak zatem może wyglądać energooszczędny dom przyszłości? więcej...

Nowelizacja ustawy o wyrobach budowlanych już weszła w życie

2016-02-02

Nowelizacja ustawy o wyrobach budowlanych już weszła w życie

Od 1 stycznia br. funkcjonują zapisy nowelizacji ustawy o wyrobach budowlanych. Wprowadza ona m.in. nowe zasady oceny technicznej i publikowanie wyników kontroli wyrobów przez GUNB. Jak nowe przepisy wpłyną na branżę? więcej...

Modułowa mobilność w biznesie

2015-10-28

Modułowa mobilność w biznesie

Realizacja projektu w kilka tygodni oraz elastyczność inwestycji dla potrzeb klienta. To tylko część z wielu zalet budownictwa modułowego. Jest to rozwiązanie mobilne, które coraz częściej wykorzystuje się w nowoczesnej przestrzeni biurowej, sportowej, artystycznej czy nawet w szkolnictwie. więcej...