budowlane24h.plbudowlane24h.pl

Dodaj wpis do katalogu

Idź do katalogu

Regulamin


?>

O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ STAWIAJĄC ŚCIANKI DZIAŁOWE?

2012-02-08

Ściany działowe to jeden z ważniejszych elementów konstrukcji budynku, ponieważ od nich zależy finalny wygląd naszego mieszkania lub domu. Warto dołożyć wszelkich starań aby zostały one wykonane zgodnie z zasadami profesjonalnej sztuki budowlanej. Dzięki temu, ścianki działowe nie tylko zapewnią nam niezbędną prywatność w domu lecz także – przy odrobinie pomysłowości – mogą się stać ozdobą wnętrz.

Podstawowym zadaniem ścian działowych jest dzielenie przestrzeni budynku. Ich konstrukcja nie musi być masywna, ale koniecznie musi spełniać wszelkie wymagania dotyczące ochrony przeciwpożarowej czy zapewnienia odpowiedniej izolacji termicznej. Istotne jest również, aby chroniły przed hałasem oraz zabezpieczały wnętrze przed wilgocią. W odróżnieniu od ścian konstrukcyjnych, ściany działowe nie podlegają tak dużym obciążeniom, trzeba jednak uwzględniać ewentualne, mniejsze obciążenia oddziałujące na ich powierzchnie, np. półki czy szafki wiszące.

Cegły, pustaki a może… luksfery?
Wybierając materiały do budowy ścianki działowej powinniśmy mieć na uwadze późniejsze przeznaczenie konstrukcji. Wybór materiałów w tym przypadku jest zdecydowanie szerszy niż przy budowie ścian nośnych, jednak każda z opcji ma swoje wady i zalety. Najczęściej wybieramy te same materiały, które były wykorzystane przy wznoszeniu ścian konstrukcyjnych ze względu na fakt, że prace te następują po sobie. Czasami zdarza się jednak, że w wykończonym obiekcie powstaje potrzeba zmiany rozmieszczenia pomieszczeń. W takim przypadku najwłaściwiej jest skonsultować się z konstruktorem, który podsunie optymalne rozwiązanie. Jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów do budowy ścian działowych jest cegła pełna o szerokości 12 cm. Mniej powszechne są cegły cieńsze ponieważ – w przeciwieństwie do pełnej cegły – w tym wypadku należy zastosować zbrojenie poziome. Ściany działowe wykonane z cegieł pełnych cechują się wysoką wytrzymałością i ochroną akustyczną, należy jednak pamiętać o ich wadze. Dlatego też trzeba je stawiać na wzmocnieniach stropów lub belce żelbetowej, opierającej się na ścianach nośnych. Aby ciężar ścian działowych był jak najmniejszy, warto stosować cegłę dziurawkę, która zmniejszy wagę ściany o 30%, jednak zredukowanie gęstości z pewnością przełoży się na pogorszenie właściwości akustycznych. Kolejnym rozwiązaniem są pustaki ceramiczne. Dzięki zastosowaniu tak dużych elementów prace postępują dużo szybciej, a postawione ściany mają grubość 8,8 lub 12 cm. Wykańcza się je tynkiem, który polepsza ich właściwości. Do budowy ścianek działowych równie często stosuje się beton komórkowy. Warto zwrócić uwagę na niski ciężar bloczków z betonu, dzięki czemu unika się niepotrzebnego obciążania, a co za tym idzie uginania stropów. Ponadto, praca z bloczkami z betonu jest szybka i bardzo wygodna. Jednak ze względu na stosunkowo niewielką gęstość trudno zawiesić na nich cięższe elementy oraz słabo tłumią dźwięki – dlatego też wymagają otynkowania z tradycyjnej zaprawy. Zwiększenie masy ściany przekłada się bezpośrednio na poprawę walorów akustycznych. Tego typu ściany można również wykończyć płytami gipsowo-kartonowymi z dodatkową warstwą izolacji akustycznej, jednak wiąże się to ze znacznym wzrostem kosztów. Obecnie najczęstszym rozwiązaniem stosowanym do podziału przestrzeni w gotowym budynku są ściany z płyt gipsowych – lekkich i prostych w montażu, jednak zdecydowanie mniej wytrzymałych. Coraz częściej w funkcji budulca ścian działowych wykorzystuje się również pustaki szklane, tzw. luksfery, które dotychczas stanowiły głównie element dekoracyjny.

Ściany działowe i nośne
Przed przystąpieniem do pracy należy sprawdzić, jak w projekcie został określony sposób oparcia ścian na posadzce lub stropie. W razie jakichkolwiek wątpliwości powinno się zawsze zasięgnąć porady konstruktora. Najbardziej popularny sposób łączenia ścian działowych z konstrukcyjnymi polega na wycięciu w ścianach konstrukcyjnych co najmniej 5 cm głębokości bruzd. Wszelkie nierówności są później przykrywane tynkiem. Kolejna metoda to łączenie za pomocą zakotwień w ścianie nośnej. Robi się to za pomocą płaskowników lub prętów stalowych, które powinny mocować ścianę działową w co trzeciej spoinie poziomej. Kotwienie jest konieczne w przypadku ścian, których grubość nie przekracza 6,5 cm. Oba sposoby zapewniają odpowiednią stabilność konstrukcji.

Bardzo ważne jest aby pamiętać, że ściany działowe nie mogą się stykać ze stropem, który ugina się podczas eksploatacji obiektu. Sztywne połączenie mogłoby spowodować zbytnie obciążenie ścian, które w konsekwencji może prowadzić do ich pękania. Dlatego też styk między ścianą a stropem wypełnia się specjalną pianką, która zapewnia niezbędną szczelność, a jednocześnie amortyzuje obciążenia i nie doprowadza do odkształceń. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na staranne wypełnienie, tak aby uniknąć powstawania mostków termicznych! Trzeba pamiętać, że ściany działowe z reguły cechują się znacznie gorszą izolacyjnością cieplną. Jeśli stanowią jedyną barierę między pomieszczeniami ogrzewanymi a nieogrzewanymi, należy zawsze zastosować dodatkową izolację, np. z wełny mineralnej.

Polecany produkt:

Standard to uniwersalny cement portlandzki klasy 32,5 z dodatkiem popiołu lotnego krzemionkowego i kamienia wapiennego. Produkt nadaje się do różnorodnych prac budowlanych i remontowych, m.in.: do zapraw murarskich, tynkarskich, produkcji betonu zwykłego czy stabilizacji gruntów. Cement charakteryzuje się dobrą urabialnością, plastycznością oraz przyczepnością do powierzchni, co zdecydowanie wpływa na przyspieszenie tempa budowy, zmniejsza straty materiałowe oraz poprawia komfort pracy. Cement Standard w szczególności polecany jest do wznoszenia ścian konstrukcyjnych, działowych oraz fundamentów. Produkt przeznaczony jest do stosowania w warunkach, gdzie nie występuje zagrożenie ze strony agresywnego środowiska chemicznego ani przypadki rozmrażania, zamrażania czy ścierania.

Szczegółowe informacje o cemencie Standard można znaleźć na stronie internetowej producenta www.lafarge.pl oraz pod numerem bezpłatnej infolinii 800 23 63 68.

Wszystkie cementy Lafarge posiadają znak „Pewny Cement”
Znak Pewny Cement przyznawany jest przez Stowarzyszenie Producentów Cementu. Aby otrzymać taki certyfikat, producent musi spełnić najwyższe wymagania normowe i techniczne na etapie produkcji, konfekcjonowania oraz dystrybucji. Cement oznakowany logotypem Pewny Cement zapewnia klientom bezpieczeństwo i gwarancję nabycia produktów o najwyższej jakości. Celem akcji stowarzyszenia jest ochrona konsumenta przed wyrobami, które nie spełniają wymagań normowych, co ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i trwałość konstrukcji.

Informacje o Lafarge
Lafarge to światowy lider w produkcji materiałów budowlanych, zajmujący czołowe pozycje we wszystkich branżach swojej działalności: cementu, kruszyw i betonu oraz gipsu. Lafarge zatrudnia na świecie 76.000 pracowników w 78 krajach. W Polsce Lafarge działa od 1995 roku w branży produkcji: cementu, betonu, kruszyw i płyt kartonowo-gipsowych.
W 2011 r. już po raz siódmy z rzędu Grupa Lafarge została umieszczona na „Liście 100 globalnych korporacji najbardziej zaangażowanych w zrównoważony rozwój”. Firma oferuje klientom innowacyjne rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo, komfort i jakość codziennego życia.

Dodaj do:   Dodaj do gwar   Dodaj do linkr   Dodaj do del.icio.us   Dodaj do wykop

porady budowlane materiały budowlane Lafarge informacje budowlane firmy budowlane cement ściany

Zobacz także...

Rusztowania aluminiowe – wszystko, co warto wiedzieć

2021-02-02

Rusztowania aluminiowe – wszystko, co warto wiedzieć

Solidne rusztowanie to jedno z podstawowych elementów wyposażenia w wielu branżach. Prace na wysokości wymagają profesjonalnych i bezpiecznych rozwiązań, dlatego warto rozejrzeć się za dobrymi rusztowaniami wykonanymi z aluminium. więcej...

Tani alarm na czas budowy – Czy to naprawdę się opłaca?

2017-08-16

Tani alarm na czas budowy – Czy to naprawdę się opłaca?

Osoby budujące własny dom, inwestorzy, często chcą zabezpieczyć każdy element, który został już postawiony, aby mieć nad nim kontrolę. Często chodzi o troskę o okna, instalację elektryczną lub inną. Wtedy tez powstaje pytanie czy lepiej postawić na profesjonalny alarm czy może jednak kupić ten tańszy i pozwolić sobie na tzw. prowizorkę. Warto zatem zastanowić się nad odpowiednim wyborem i przeanalizować wady i zalety każdego z nich przed ostateczną instalacją. więcej...

CEMEX Polska wyróżniony Branżowym Znakiem Jakości – Solidne Kruszywa

2017-07-05

CEMEX Polska wyróżniony Branżowym Znakiem Jakości  – Solidne Kruszywa

CEMEX Polska został laureatem pierwszej edycji konkursu Solidne Kruszywa – Branżowy Znak Jakości, zorganizowanego przez Polski Związek Producentów Kruszyw. Uroczyste wręczenie certyfikatów odbyło się 22 czerwca w Pałacu Czeczotki w Krakowie. więcej...

Kobieta kontra remont

2017-04-27

Kobieta kontra remont

Kolory ścian przytłaczają, zarysowana podłoga przypomina o konieczności wymiany, a przypadkowe meble utrudniają poruszanie się po sypialni? Bez obaw – remont mieszkania to dla kobiet robótki ręczne XXI wieku. Wystarczy pomysł, cierpliwość i trochę wolnego czasu. więcej...

Okna najcieplejsze z ciepłych

2017-01-20

Okna najcieplejsze z ciepłych

Kiedy za oknami panuje zimowa aura, a słupek rtęci na termometrze wciąż spada, warto zadbać o to, by w naszych domach i mieszkaniach panowała temperatura optymalna. Najskuteczniejszą receptą na ograniczenie strat ciepła i minimalizację wydatków na ogrzewanie jest montaż ciepłych okien. Właśnie takie oferuje firma MS więcej niż OKNA. Oto jej dwie najcieplejsze propozycje. więcej...