budowlane24h.plbudowlane24h.pl

Dodaj wpis do katalogu

Idź do katalogu

Regulamin


?>

Kupno mieszkania. Którą kondygnację wybrać?

2020-06-04

Planujesz zakup mieszkania już od dłuższego czasu? Zdążyłeś omówić ten temat ze znajomymi i rodziną? Na pewno nie raz słyszałeś różne, często sprzeczne rady odnośnie wyboru właściwego piętra. W poniższym tekście spróbujemy usystematyzować wiedzę na temat wad i zalet mieszkań na różnych kondygnacjach, zwłaszcza tych budzących największe emocje, a więc na parterze i na najwyższym piętrze.

 

Mity na temat skrajnych kondygnacji

Na początek przyjrzyjmy się najczęściej powtarzanym mitom na temat mieszkań na skrajnych piętrach. Pierwszy z nich dotyczy trudności z ogrzaniem mieszkania na szczytowej kondygnacji. Przekonanie o tym, że mieszkanie na samej górze bloku będzie zimne, bywa prawdziwe w przypadku starych budynków, które nie posiadają solidnej termoizolacji. Jednak nowe mieszkania szczytowe w budynkach od deweloperów są równie ciepłe jak te położone niżej. Dzieje się tak dlatego, że wznoszone obecnie budynki muszą spełniać rygorystyczne wymagania odnośnie izolacyjności cieplnej. Zatem kupując nowe mieszkanie na samej górze bloku, nie musisz martwić się o przyszłe rachunki za ogrzewanie. Mieszkaniom parterowym zarzuca się z kolei brak prywatności. I to stwierdzenie może być prawdziwe w niektórych sytuacjach, np. gdy blok stoi przy ruchliwej ulicy. Natomiast nowe osiedla mieszkaniowe projektowane są tak, by wszyscy mieszkańcy mieli zapewnioną wygodę i prywatność. Osiąga się to np. przez stosowanie tzw. wysokich parterów, uniemożliwiających przechodniom zaglądanie przez okna czy po prostu zwiększenie dystansu między blokami a drogą i chodnikiem.

 

 

 

Mieszkanie na twoim poziomie

"Tak naprawdę wybór kondygnacji jest kwestią ściśle indywidualną. Każde piętro ma swoje wady i zalety, których znaczenie będzie miało inną wagę w zależności od potrzeb mieszkańców. Jeśli chodzi o mieszkania na najwyższych kondygnacjach niezaprzeczalną zaletą jest dostęp do światła słonecznego. Kupując mieszkanie na samej górze, które dodatkowo wychodzi na różne strony świata, będziesz mógł cieszyć się naturalnym światłem przez cały dzień. Jeśli osiedle położone jest w ładnej okolicy, dodatkową zaletą będzie widok z okien. A jeżeli blok jest nowy, na pewno posiada duże, sprawne windy, dzięki czemu bez trudu wniesiesz do niego ciężkie zakupy i z łatwością wrócisz ze spaceru z dzieckiem w wózku" – opowiada nasz rozmówca z krakowskiego Osiedla Botanika.

Wybór mieszkania na parterze to świetne rozwiązanie dla osób, którym zależy na jak najłatwiejszym i najszybszym powrocie do domu. Aby znaleźć się w zaciszu swoich czterech kątów, nie będziesz musiał w ogóle korzystać z windy. To jednak nie wszystko. Mieszkania parterowe na niektórych nowych osiedlach posiadają własne ogródki. To atrakcyjna propozycja nie tylko dla miłośników roślin, ale także posiadaczy psów i rodzin z dziećmi. Własny ogródek przy domu do doskonała przestrzeń do dziecięcych zabaw na świeżym powietrzu pod czujnym okiem rodziców, którzy mogą pilnować swoje pociechy, a jednocześnie relaksować się na kanapie, gotować czy wykonywać inne codzienne czynności w domu.

Jak widać, lokalizacja mieszkania na konkretnej kondygnacji wcale nie przesądza o jego wygodzie. Wiele zależy od tego, jak zaprojektowano cały blok i osiedle. Dlatego zanim podejmiesz ostateczną decyzję o zakupie lub rezygnacji z konkretnego lokalu, dokładnie zapoznaj się z całą inwestycją i porozmawiaj z przedstawicielem biura sprzedaży, który rozwieje twoje ewentualne wątpliwości.

Dodaj do:   Dodaj do gwar   Dodaj do linkr   Dodaj do del.icio.us   Dodaj do wykop

mieszkanie kupno inwestycja dom

Zobacz także...

Budownictwo modułowe – na czym to polega i jakie ma zalety?

2021-06-02

Budownictwo modułowe – na czym to polega i jakie ma zalety?

Budownictwo modułowe zyskuje coraz większe znaczenie. Co prawda w Polsce nie jest ono jeszcze tak popularne jak na Zachodzie, ale trend ten stopniowo się odwraca. Z szacunków firmy konsultingowej Roland Berger wynika, że do końca 2022 r. udział prefabrykowanych obiektów w polskim rynku wzrośnie o niecałe 38% [1]. Z czego wynika zainteresowanie takimi rozwiązaniami? więcej...

Schody modułowe idealne do niewielkich powierzchni

2021-05-31

Schody modułowe idealne do niewielkich powierzchni

Możliwość zagospodarowania poddasza to niewątpliwa zaleta niejednego domku jednorodzinnego. więcej...

Gaz w butlach - przydomowe instalacje gazowe

2021-04-26

Gaz w butlach - przydomowe instalacje gazowe

Butle gazowe znajdują zastosowanie nie tylko w domu, ale również w ogrodzie, na działce i na biwaku. więcej...

Jak przygotować przydomową oczyszczalnię do zimy?

2021-03-29

Jak przygotować przydomową oczyszczalnię do zimy?

Zima to ciężki okres dla instalacji każdego typu, zwłaszcza gdy okres ten opiewa w srogą aurę i siarczyste mrozy lub obfite opady śniegu. Ten czas to także okres próby dla przydomowej oczyszczalni ścieków, której prawidłowe funkcjonowanie jest bardzo ważne dla całego budynku. Czy przydomowa oczyszczalnia ścieków może więc zamarznąć zimą i jak można ją zabezpieczyć tak, aby funkcjonowała sprawnie przez cały rok? więcej...

Jak wprowadzić do wnętrza styl rustykalny?

2021-02-02

Jak wprowadzić do wnętrza styl rustykalny?

Dom w stylu rustykalnym wydaje się świetną opcją. Nawiązuje to sielskiego życia na wsi, na łonie natury. To jedynie część prawdy, jednak urządzenie wnętrz w stylu rustykalnym to jeden z trendów wnętrzarskich na 2021 rok. Jak podkreślają fachowcy, nie trzeba dużych nakładów finansowych, aby stworzyć aranżację, która będzie zachwycać. więcej...