budowlane24h.plbudowlane24h.pl

Dodaj wpis do katalogu

Idź do katalogu

Regulamin


?>

Jak przygotować przydomową oczyszczalnię do zimy?

2021-03-29

Zima to ciężki okres dla instalacji każdego typu, zwłaszcza gdy okres ten opiewa w srogą aurę i siarczyste mrozy lub obfite opady śniegu. Ten czas to także okres próby dla przydomowej oczyszczalni ścieków, której prawidłowe funkcjonowanie jest bardzo ważne dla całego budynku. Czy przydomowa oczyszczalnia ścieków może więc zamarznąć zimą i jak można ją zabezpieczyć tak, aby funkcjonowała sprawnie przez cały rok?

 

 

Czy przydomowa oczyszczalnia ścieków może zamarznąć?

W przypadku, gdy przydomowa oczyszczalnia ścieków jest stale eksploatowana, nie ma ryzyka, że jej praca zimą zostanie przerwana. Przepływowy charakter instalacji sprawia, że w układzie ciągle jest ruch, a temperatura ścieków podnosi się i wynosi przynajmniej kilkanaście stopni Celsjusza. Dzięki temu ścieki nie zamarzają nawet przy niskich temperaturach, które występują w okresie zimy w Polsce. Dodatkowo w oczyszczalni dochodzi do procesów biochemicznych (gnilnych i fermentacji), podczas których generowane jest ciepło.

Na zamarznięcie najczęściej narażone są oczyszczalnie, gdzie ścieki odprowadzane są w bardzo niewielkiej ilości. Zagrożeniem jest także niedomykający się zawór pływakowy przy toalecie, ponieważ odejście przewodu kanalizacyjnego z budynku usytuowane jest powyżej strefy przymarzania gruntu. Mroźna pogoda i duże ilości śniegu mogą więc grozić całkowitym zablokowaniem instalacji, przez co przydomowa oczyszczalnia przestanie działać.

 

 

 

Jak zabezpieczyć przydomową oczyszczalnię ścieków przed zimą?

Same ścieki to część instalacji najmniej narażona na zamarznięcie zimą. Poszczególne elementy nie są jednak odporne na mróz, dlatego wymagają przemyślanej konstrukcji oraz zastosowania różnorodnych środków zabezpieczających.

Według eksperta z firmy produkującej szamba ekologiczne EKO – BIO: "Osoby, które decydują się na montaż przydomowej oczyszczalni ścieków powinny korzystać z usług renomowanych firm. Odpowiadają one za przygotowanie całego systemu, jednocześnie zmniejszają ryzyko przykrych niespodzianek w okresie zimowym. Najważniejszą jest jednak jakość wykonania oczyszczalni, właściwy sposób montażu i głębokość, na jakiej zakopana jest cała instalacja".

Największą uwagę w trakcie montażu przydomowej oczyszczalni ścieków trzeba zwrócić na przegrody w zbiorniku. Dzięki temu ścieki płynące z budynku, które są rzadsze i cieplejsze, nie mają możliwości na zmieszanie się z oczyszczonymi ściekami, które znajdują się w odpływie. Bardzo istotna jest także głębokość zakopania zbiornika. Jeśli zostanie on umieszczony zbyt płytko, to na powierzchni ścieków może osadzać się lód. Z tego powodu trzeba go ocieplić wodoodporną warstwą styropianu. W przypadku, gdy rury są zakopane zbyt głęboko, konieczne jest wyposażenie tego systemu w pompę ścieków przed lub za zbiornikiem. Urządzenie to musi pracować ciągle w takim trybie, który powstrzyma ścieki przed zatrzymaniem się w rurociągu.

W przydomowych oczyszczalniach ścieków nie zaleca się montowania zaworów przeciwzwrotnych. Odpowiednią głębokością instalacji rozsączającej jest około 50 cm. W przeciwnym wypadku doczyszczanie, które odbywa się w glebie nie będzie mogło zajść całkowicie, a to może skutkować nieprzyjemnym zapachem. Wykopy pod instalację rozsączająca z reguły należy zabezpieczyć geowłókniną, która ma chronić system przed wpadaniem do niego ziemi, a także umożliwić rurom pracę w trakcie zimy. Trzeba również zwrócić uwagę na to, aby zawory przy przyborach sanitarnych pozostawały sprawne.

Dodaj do:   Dodaj do gwar   Dodaj do linkr   Dodaj do del.icio.us   Dodaj do wykop

oczyszczlania oczyszczalnia ścieków higiena dom ścieki

Zobacz także...

Jak funkcjonalnie zagospodarować łazienkę?

2021-07-20

Jak funkcjonalnie zagospodarować łazienkę?

Łazienka jest pomieszczeniem koniecznym w każdym domu i w każdym mieszkaniu. Niezależnie od tego, jaką dokładnie powierzchnię mamy do dyspozycji, należy zadbać o aranżację całego pomieszczenia więcej...

Budownictwo modułowe – na czym to polega i jakie ma zalety?

2021-06-02

Budownictwo modułowe – na czym to polega i jakie ma zalety?

Budownictwo modułowe zyskuje coraz większe znaczenie. Co prawda w Polsce nie jest ono jeszcze tak popularne jak na Zachodzie, ale trend ten stopniowo się odwraca. Z szacunków firmy konsultingowej Roland Berger wynika, że do końca 2022 r. udział prefabrykowanych obiektów w polskim rynku wzrośnie o niecałe 38% [1]. Z czego wynika zainteresowanie takimi rozwiązaniami? więcej...

Schody modułowe idealne do niewielkich powierzchni

2021-05-31

Schody modułowe idealne do niewielkich powierzchni

Możliwość zagospodarowania poddasza to niewątpliwa zaleta niejednego domku jednorodzinnego. więcej...

Gaz w butlach - przydomowe instalacje gazowe

2021-04-26

Gaz w butlach - przydomowe instalacje gazowe

Butle gazowe znajdują zastosowanie nie tylko w domu, ale również w ogrodzie, na działce i na biwaku. więcej...

Jak wprowadzić do wnętrza styl rustykalny?

2021-02-02

Jak wprowadzić do wnętrza styl rustykalny?

Dom w stylu rustykalnym wydaje się świetną opcją. Nawiązuje to sielskiego życia na wsi, na łonie natury. To jedynie część prawdy, jednak urządzenie wnętrz w stylu rustykalnym to jeden z trendów wnętrzarskich na 2021 rok. Jak podkreślają fachowcy, nie trzeba dużych nakładów finansowych, aby stworzyć aranżację, która będzie zachwycać. więcej...