Ekogroszek jest paliwem stałym coraz częściej wybieranym przez Polaków. Z ankiety przeprowadzonej pod koniec 2014 roku wynika, że ekogroszek posiada aż 5% więcej sympatyków niż tradycyjny węgiel kamienny. Trudno przypisywać tak wysoką popularność opału wyłącznie jego ekologicznym właściwościom. Zastanówmy się, co tak naprawdę skłania nas po sięgania po ekogroszek.
W poszukiwaniu eko
Specjaliści branży energetycznej od kilkudziesięciu lat prześcigają się w pomysłach, które pomogłyby ograniczać, a najlepiej wyeliminować szkodliwy wpływ działalności człowieka na środowisko. Niestety, w przypadku potrzeb energetycznych, które w naszej szerokości geograficznej wzrastają drastycznie w sezonie grzewczym, trudno wymyślić wystarczająco wydajne, odnawialne źródło energii. Konieczność ciągłego ogrzewania budynków przez kilka miesięcy z rzędu dotyczy każdego mieszkańca tej części Europy, a najbardziej ekologicznym rozwiązaniem w zasięgu budżetu przeciętnego człowieka jest właśnie ekogroszek.
Ekogroszek jest paliwem stałym, pozyskiwanym z węgla kamiennego, rzadziej brunatnego – tłumaczy specjalista z firmy Multi. Do jego wytwarzania wybierany jest tylko najwyższy jakościowo węgiel o dużej kaloryczności i jednocześnie niskiej zawartości substancji niepalnych oraz niewielkiej wilgotności.
Ekologia i ekonomia
Ekogroszek powstaje z węgla doskonałej jakości i podlega dodatkowej obróbce, w tym kilkakrotnemu płukaniu i przesiewaniu, a często nawet wzbogaceniu, skutkiem czego uzyskujemy paliwo niezwykle wydajne. Duża wartość energetyczna wynika między innymi z takich właściwości, jak niska zawartość siarki (maks. 1%, a najczęściej >0.6%), niewielka zawartość popiołu (>10%) oraz niska wilgotność (>10%). Takie parametry opału uzyskane stosunkowo niewielkim kosztem obróbki węgla, gwarantują klientom ciepło w niewielkiej cenie.
Korzystne ceny i mała szkodliwość dla środowiska to nie jedyne zalety ekogroszku – przekonuje ekspert z firmy Multi. Niewielkie ilości produktów spalania, w tym minimalna ilość dwutlenku siarki uwalniana podczas opalania ekogroszkiem oraz znikoma ilość popiołu to także korzyść dla właściciela pieca. Dzięki ograniczeniu ubocznych produktów spalania, ograniczamy również korozję pieca i komina, nieuniknioną podczas opalania zwykłym węglem, a zatem wydłuża się żywotność całej instalacji grzewczej. Ponieważ piece retortowe, używane do opalania ekogroszkiem wymagają minimalnego wysiłku w obsłudze, a podajnik pozwala na jednorazowe zaopatrzenie pieca na okres nawet 5 dni, ogrzewanie domu ekogroszkiem oznacza jednocześnie wygodę, oszczędność i aktywny wkład w ochronę środowiska.