W ostatnich latach wyraźnie rośnie popularność instalacji kominkowych w domach. Bogata oferta dostępnych na rynku kominków umożliwia zastosowanie takiego rozwiązania niemal w każdym wnętrzu. Niezależnie od rodzaju i wyglądu pieca, na który się decydujemy, powinniśmy pamiętać o kilku sprawach technicznych, co pozwoli uniknąć ewentualnych niedogodności związanych z przeróbkami bądź wymianą wkładów czy samych pieców.
Co mamy do wyboru?
Kominki otwarte
Charakteryzują się otwartym ogniem, przypominając tradycyjne ognisko. Stosunkowo rzadko wybierane do domów jednorodzinnych, ze względu na spore straty ciepła – w przypadku kominka otwartego jedynie 20 – 30% ciepła zostaje w pomieszczeniu, pozostała część uchodzi po prostu przez komin. Dodatkowo, trzeba się liczyć w tym przypadku z zadymieniem, jak również specyficznym zapachem w pomieszczeniu oraz wysoką temperaturą w pobliżu samego paleniska. Rozwiązanie to częściej stosuje się w dużych wnętrzach użyteczności publicznej, na przykład w stylowej restauracji czy w schronisku górskim.
Kominki z wkładem kominkowym
-
Kominek z wkładem ogrzewający powietrze posiada zamkniętą komorę spalania, dzięki czemu pozwala na znaczne ograniczenie strat ciepła – ponad 80% jest wykorzystywane. Ogrzane powietrze można pozostawić w pomieszczeniu, w którym znajduje się piec bądź rozprowadzić do wszystkich pomieszczeń za pomocą systemu DGP (dystrybucja gorącego powietrza). Jest to stosunkowo tanie rozwiązanie, jednak coraz rzadziej stosowane ze względu na rosnącą popularność kominków z płaszczem wodnym.
-
Kominek z płaszczem wodnym. Działa na zasadzie tradycyjnego kotła – ogrzewając powietrze, ogrzewa również wodę w systemie rurek znajdujących się wokół komory spalania lub ponad nią. Zapewnia nie tylko ciepło w pomieszczeniach, ale również podgrzewa wodę użytkową. Pewną niedogodnością w przypadku działania takiej instalacji jest duża bezwładność cieplna. Pomieszczenia długo się nagrzewają, a przy dłuższych przerwach w okresie zimowym istnieje ryzyko zamarznięcia wody w rurach. Niektórzy użytkownicy zwracają uwagę też na aspekt wizualny pracy takiego kominka – przeważnie nie widać w nim ognia.
-
Kominki z obudową akumulującą ciepło. Wkłady w takich kominkach posiadają okładzinę szamotową akumulująca ciepło, natomiast z zewnątrz na ogół dekoracyjne kafle z szamotu, majoliki lub innego materiału umożliwiającego oddawanie nagromadzonego ciepła przez wiele godzin.
-
Piece kominkowe – piece wolnostojące czy popularnie zwane „kozy” posiadają zamknięta komorę spalania w obudowie stalowej lub żeliwnej. Niektóre modele mają też w obudowie kafle akumulujące ciepło, co powoduje bardziej równomierne nagrzewanie pomieszczeń i wolniejsze ich wychładzanie. Rosnąca popularność kominków wolnostojących jest zrozumiała, biorąc pod uwagę szybkość ich montażu i niższą cenę w porównaniu z tradycyjnym kominkiem z wkładem kominkowym.
Ważne dla nas funkcje
Zanim zaczniemy podziwiać wszystkie dostępne na rynku modele kominków, zastanówmy się jaką funkcję będzie pełnić kominek w naszym domu i w jaki sposób będziemy z niego korzystać? Czy będzie naszym jedynym źródłem ogrzewania? Czy będziemy palić w nim codziennie czy jedynie chcąc stworzyć okazjonalnie miłą, ciepłą atmosferę podczas towarzyskich spotkań? Czy jesteśmy gotowi na częste donoszenie opału do pomieszczenia gdzie znajduje się piec (najczęściej jest to salon), czyszczenie pieca z pozostałych resztek drewna, popiołu, związany z tym bałagan, zapach dymu przy każdorazowym uchyleniu drzwiczek i dorzucaniu do pieca? I wreszcie – czy mamy wystarczająco duże pomieszczenie, żeby odpowiednio wyeksponować nasz kominek, nie tracąc jednocześnie komfortu przebywania w jego pobliżu.
Jeżeli instalacja kominkowa ma pełnić rolę pełnego ogrzewania domu, niezbędny będzie kominek z płaszczem wodnym i dopełnienie szeregu wymogów technicznych, m. in. doprowadzenie rurek z wodą oraz komin murowany z cegieł lub z wkładem ceramicznym, dodatkowo uszczelniony rurami kwaso- i żaroodpornymi.
Najczęściej jednak taka instalacja pełni w naszych domach rolę dodatkowego i okazjonalnego ogrzewania. W tym przypadku znakomicie sprawdzi się tradycyjny kominek z obudową bądź piec wolnostojący, zwyczajowo nazywany „kozą”, choć to określenie w zasadzie dotyczy jedynie niewielkich piecyków wolnostojących o małej mocy do 4 kW.
Moc cieplna
Przyjmujemy, że 1 kW jest w stanie ogrzać ok. 10 – 12m2. Tutaj jednak należy uwzględnić tzw. wydajność kominka, ponieważ może się okazać, że kominek o mocy np. 12 kW ma wydajność na poziomie 60 – 70%, co automatycznie zmniejsza ilość ciepła pozostającą w pomieszczeniu podczas ogrzewania. Dopiero porównanie tych dwóch parametrów da nam prawdopodobny wynik. Piece wolnostojące mają na ogół niższą moc cieplną niż piece tradycyjne, jednakże w przypadku większości sytuacji 13 kW, a taka jest właśnie maksymalna moc dla pieców wolnostojących i jest wartością wystarczającą do ogrzania całego domu średniej wielkości! Zdecydowanie nie powinniśmy kupować kominka o zbyt dużej mocy, ponieważ pomimo ogrzania większej powierzchni, trudno będzie nam utrzymać komfortową temperaturę w jego pobliżu.
Nie ma niestety jednego uniwersalnego i dobrego systemu ogrzewania. Tutaj wszystko zależy od naszych upodobań, potrzeb i trybu życia.
Koszty instalacji
Piec wolnostojący możemy kupić już za kilkaset złotych, wkład kominkowy dobrej jakości to wydatek rzędu 2000 zł, choć rozpiętość cen jest tutaj ogromna. Niestety, w przypadku tradycyjnych pieców należy doliczyć dodatkowe koszty obudowy wkładu i wykonania samego pieca, co znacznie podnosi cenę całej instalacji. W przypadku kominków z płaszczem wodnym dodatkowo należy wykonać doprowadzenie wody, natomiast w przypadku kominków DGP czeka nas wykonanie systemu dystrybucji ogrzanego powietrza do każdego pomieszczenia, a zatem instalacja z piecem wolnostojącym jest tańsza (dodatkowo, na jego korzyść przemawia czas wykonania). Zakupiony piec przywozimy na miejsce, podłączamy do komina i w ciągu kilku godzin możemy się cieszyć sprawną instalacją. Natomiast na korzyść pieców tradycyjnych przemawia fakt, że mogą stanowić kompletną instalację grzewczą w domu pod warunkiem, że wybierzemy kominek z płaszczem wodnym. Niestety, w tym drugim przypadku czas wykonania instalacji jest dużo dłuższy i należy wziąć pod uwagę dodatkowe prace budowlane i oczywiście dużo wyższe koszty.
Praktyczne rady użytkowników
-
W przypadku kominków wolnostojących pamiętajmy, że rura doprowadzająca do komina może pełnić w pomieszczeniach rolę dekoracyjną i znacznie zwiększa powierzchnię grzewczą! Jeżeli takie rozwiązanie pasuje do aranżacji pomieszczenia, warto podłączyć ja do komina jak najwyżej.
-
Podłoga przed kominkiem MUSI być odporna na wysoką temperaturę. Niestety, nie ma takiej możliwości, aby wcześniej czy później nie dosięgnął jej żar. Na szczęście, mamy duży wybór materiałów, które skutecznie ochronią podłogę: płytki, stalowe dekoracyjne okładziny, szklane płyty, fragment podłogi obłożony kamieniem, brukiem itp.
-
Akcesoria kominkowe są bardzo dekoracyjne, ale często mało praktyczne. Na pewno potrzebne będą długie szczypce – do przesuwania palącego się drewna wewnątrz pieca, solidna szufelka i rękawica do otwierania drzwi pieca po kilku godzinach palenia. Niestety, rączki nagrzewają się bardzo mocno. Jeżeli nasz piec nie posiada pojemnika na popiół z pokrywą, trzeba taką zrobić samemu, ponieważ wynoszenie popiołu, zwłaszcza z kominka w salonie, jest ryzykowne.
Różne typy kominków dostępne są np. tu – http://www.leroymerlin.pl/kominki/kominki-piece-kominkowe,a897.html
Artykuł Sponsorowany