Suwnica jest to mechanizm, który służy do podnoszenia i opuszczania materiałów zarówno i poziomie jak i pionie w ruchu przerywanym, po określonym przez utworzony tor konstrukcji. Jest to nieodzowny element w przemyśle ciężkim. Wykorzystywana jest głownie budownictwie, gdzie widzimy ją w postaci Żurawia czy na kolei, gdzie spotkać ją można na bocznicy.
Bezpieczna obsługa suwnicy w znacznej mierze zależy od obsługującego tę maszynę, w tym przypadku podejmuje się tego suwnicowy. Jest on odpowiedzialny za bezpieczne zarówno dla siebie jak i dla innych pracowników oraz otoczenia operowanie tym urządzeniem. Suwnicowym może zostać osoba, która spełnia odpowiednie wymagania takie jak wiek – w tym przypadku jest to ukończenie 18 lat. Oczywiście musi przejść wszelkie badania lekarskie, zarówno ogólne jak i specjalistyczne, następnie musi znać budowę oraz specyfikację suwnicy oraz urządzeń pobocznych, które będzie używał w trakcie pracy, musi znać właściwości prądu elektrycznego oraz potrafić udzielić pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w pracy przy kontakcie w prądem. Dodatkowe informacje na temat specyfikacji oraz obsługi suwnic znajdziemy na stronie eldam.pl.
Poza tym musi odbyć co najmniej trzymiesięczną praktykę pod okiem doświadczonego suwnicowego, gdzie przy okazji będzie musiał się nauczyć języku znaków porozumiewawczych z ciężarowym. Jest to aspekt bardzo ważny, ponieważ są oni ze sobą w ścisłej współpracy, a miejsce wykonywania ich zawodu to głównie obszary o wzmożonej skali decybeli, zatem lepiej i wygodniej jest gdy za pomocą kontaktu wzrokowego używając głównie rąk przekazują sobie informacje typu „stop”, „do góry”, „opuść” itp. zamiast próbować komunikować się werbalnie, gdzie przy hałasie na przykład na budowanie nie jest sprawą prostą.
Po przejściu szkolenia przyszły suwnicowy musi obowiązkowo zdać egzamin, który ma za zadanie zweryfikować jego nabyte umiejętności oraz wiedzę. Po pozytywnym ukończeniu egzaminu może rozpocząć samodzielną pracę, która posiada pewne instrukcje co do bezpiecznego wykonywania zawodu. Są to oczywiście pewne normy, które muszą być spełniane aby bezpiecznie obsługiwać suwnice. Do norm tych wliczają się zakazy takie jak zakaz palenia, jedzenia czy czytania podczas pracy, nie może opuszczać swojego stanowiska pracy, poza czasem do tego wyznaczonym, nie może zachodzić i wchodzić na suwnicę poza miejscami do tego wyznaczonymi, nie może dotykać przewodów doprowadzających prąd elektryczny, absolutnie zabrania się uruchamiać suwnicy gdy znajdują się na niej ludzie ( wyjątkiem jest mechanik czy konserwator), nie wolno też przewozić ludzi na haku lub na ciężarze oraz wpuszczać osoby postronne do kabiny w trakcie pracy, nie może też na własną rękę majsterkować przy suwnicy, no chyba że kierownictwo wyraziło na to wcześniej zgodę.
Poza zakazami suwnicowy ma pewne powinności związane z jego fachem. Do powinności tych zalicza się między innymi stosowanie się do poleceń konserwatora, powinien sprawdzać zgodność stanu faktycznego maszyny jak np. nośność względem tego co jest w karcie roboczej, sprawdzić zabezpieczenie suwnicy, sprawdzić stan narzędzi przynależnych, stan łańcuchów, haków itp. Ponadto dla bezpieczeństwa innych podczas transportu np. bloków betonowych powinien upewnić się że nikt nie przechadza się po trasie w trakcie której przenoszony jest ów blok. To, jakie suwnice najlepiej nadają się do przenoszenia bloków dowiemy się na stronie eldam.pl.
Oczywiście zasady BHP dla obsługi suwnic są bardziej szczegółowe i dotyczą szerszych zagadnień niż tylko wymienione wyżej zakazy i powinności dla tego stanowiska pracy, jednakże w skrócie są to najważniejsze czynniki, dzięki którym przestrzegając ich suwnicowy, daje 99% pewności iż jego praca jest bezpieczna i nie niesie ona zagrożenia utraty zdrowia czy życia dla niego oraz innych.