Optymalna termoizolacja dachu i ścian, to główny wyznacznik domu energooszczędnego – co w praktyce oznacza ciepły dom zimą, chłód na poddaszu latem i oszczędności w domowym budżecie przez cały rok. Warto zainwestować w nowoczesne rozwiązania, bo poniesione koszty zwrócą się w przeciągu kilku lat, a komfort mieszkania jest nie do przecenienia.
Jak zapewnić właściwą termoizolację?
Za termoizolację dachu w największej mierze odpowiada materiał izolacyjny – obecnie najczęściej jest to wełna mineralna, lub wełna szklana. Jej odpowiednio grubą warstwę układa się między krokwiami, pod membraną dachową i obudowuje na przykład płytą gipsowo – kartonową. Jeżeli podczas budowy dachu zamiast wysokoparoprzepuszczalnej membrany zostanie użyta niskopararoprzepuszczalna folia dachowa, lub deskowanie z papą należy też pamiętać o pozostawieniu szczeliny wentylacyjnej pomiędzy folią a warstwą ocieplenia, w przeciwnym razie w ociepleniu zacznie pojawiać się wilgoć, która jest największym zagrożeniem dla tradycyjnego ocieplenia – mówi Tomasz Święty z firmy IZO-BAU uczestnik branżowego programu SUPERDEAKARZ. Podobnie sytuacja wygląda, jeżeli podczas budowy nie zadbamy o to, by każde, najdrobniejsze uszkodzenie membrany dachowej, zostało sklejone specjalną taśmą – wówczas ryzykujemy, że woda dostanie się do warstwy ocieplenia – a zawilgocona wełna nie tylko zacznie gnić, ale również przestanie spełniać właściwie funkcje termoizolacyjne.
Alternatywnym rozwiązaniem dla tradycyjnej termoizolacji jest zastosowanie izolacji nakrokwiowej. Zapewnia ona wysokie parametry termoizolacyjne, a dodatkowo likwiduje problem mostków termicznych, powodowanych przez drewnianą konstrukcję dzięki temu, że jest układana na całej powierzchni dachu.
Czym jest izolacja nakrokwiowa?
Decydując się na izolację nakrokwiową, zastępujemy warstwę wełny mineralnej ułożoną w przestrzeni między krokwiami, płytą izolacyjną ułożoną bezpośrednio na krokwiach, lub na deskowaniu. Od lat 60 w budownictwie stosuje się poliuretanową piankę sztywną (PUR), jako wyjątkowo wydajny materiał izolacyjny, który posiada o 67% lepsze właściwości izolacyjne niż materiały tradycyjne. Pianka sztywna poliizocyjanurowa (PIR), z jakiej zbudowane są Braas DivoDamm Top oraz Braas DivoDamm Pro jest najnowszą generacją tego produktu. Posiada ona nie tylko znakomite właściwości izolacyjne, ale również jest wyjątkowo odporna na nacisk oraz działanie niemal wszystkich budowlanych substancji chemicznych.
Dodatkowo, dzięki temu, że materiał izolacyjny znajduje się na krokwiach, których nie trzeba zabudowywać płytami kartonowo – gipsowymi, rozwiązanie to pozwala na zyskanie dodatkowej przestrzeni na poddaszu oraz na aranżację poddasza, wykorzystującą drewnianą konstrukcję.
Podczas budowy wymarzonego domu, warto przemyśleć różne rozwiązania budowlane i zwrócić szczególną uwagę na nowości technologiczne. Jeżeli chcemy obniżyć koszty inwestycji, poszukajmy sposobów na uzyskanie dotacji z Unii Europejskiej, których nadal nie brakuje.