Zima nie jest najlepszym czasem na prace budowlane, gdyż utrudniają je panujące wówczas warunki atmosferyczne: częste opady, duża wilgotność, silny wiatr oraz wahania temperatur. W tym roku pogoda sprzyja jednak branży budowlanej, gdyż śniegu oraz mrozu póki co nie widać. Nie oznacza to, że niskie temperatury oraz biały puch w końcu nie zaatakują części do koparek, więc trzeba o nie odpowiednio zadbać.Okres zimowy jest zwykle dużo bardziej wymagający dla maszyn budowlanych niż letni. W tym czasie na znaczeniu zyskuje wymiana oleju, systematyczne sprawdzanie szczelności układu chłodzenia z wymianą płynu oraz ocenianie stanu hydrauliki. Te zabiegi oraz odpowiednia konserwacja części do koparek pozwalają jednak zmniejszyć ryzyko wystąpienia awarii.
Części do koparek – konserwacja
Jeśli zależy nam na utrzymaniu maszyny w dobrej kondycji, musimy zadbać o kilka podstawowych spraw. W okresie zimowym szczególnej roli nabiera prawidłowa pielęgnacja układu hydraulicznego – należy regularnie sprawdzać jego czystość, szukać niepożądanych elementów w filtrach, a także wymienić olej na zimowy i dbać o jego prawidłowy poziom. Ponadto codziennie po zakończeniu pracy powinniśmy wypłukać zbiornik na roztwór roboczy i pompę ok. 10 litrami ciepłej czystej wody, gdyż resztki roztworu roboczego lub brudnej wody mogą po zamarznięciu poważnie uszkodzić ekstraktor lub narzędzia. Zimą warto również zadbać o wymianę płynu chłodniczego. Niektórzy operatorzy maszyn budowlanych mają w zwyczaju uzupełnianie poziomu płynu w chłodnicy wodą, ale w okresie zimowym może się to okazać zabójcze dla silnika, gdyż chłodnica zalana wodą nie ma absolutnie żadnych szans w starciu z mrozem i może doprowadzić do awarii całego silnika.
Raz w tygodniu zaleca się skontrolowanie wnętrza maszyny i stanu poszczególnych części elektrycznych oraz połączeń w zbiornikach. Należy upewnić się, że nie ma żadnych śladów przecieków lub zawilgoceń, a wszystkie kable znajdują się na swoich miejscach.
O co zadbać szczególnie?
W okresie zimowym warto zadbać o odpowiednie przechowywanie maszyn budowlanych w ocieplonym magazynie. Jest to szczególnie istotne w przypadku części do koparek, które wyposażone są w elementy wykonane z brązu. Troski wymaga również akumulator, który często najlepiej po prostu wymontować w tym czasie z nieeksploatowanej maszyny. Jeżeli maszyna ma zimą jednak pracować, to warto skontrolować stan zużycia elektrolitu i w razie potrzeby wymienić akumulator, gdyż to on odpowiada za odpalanie maszyny budowlanej.
Minusowe temperatury to główny wróg części do koparek oraz wszelkich urządzeń przeznaczonych do pracy w terenie lub składowanych na zewnątrz. Być może nadchodząca zimna okaże się stosunkowo łagodna, ale mimo wszystko lepiej się na nią odpowiednio przygotować – prawidłowa konserwacja maszyny oznacza bowiem jej mniejszą awaryjność i tym samym spore oszczędności.
Artykuł opublikowany dzięki PowersPartner.pl
Powers Partner Sp. z o.o. specjalizującej się w serwisie i sprzedaży części zamiennych do maszyn budowlanych. Firma oferuje części nowe i używane do Volvo, CAT, JCB, Komatsu i innych.