budowlane24h.plbudowlane24h.pl

Dodaj wpis do katalogu

Idź do katalogu

Regulamin


?>

Jak dobrze wybrać styropian na fasadę?

2016-06-23

Wskazanie jaki rodzaj styropianu należy zastosować do poszczególnych przegród budynku powinno znajdować się w projekcie. Warto poznać jednak ogólne zasady doboru właściwego materiału.

Zasady doboru styropianu

Pierwszym kryterium wyboru styropianu powinien być współczynnik przewodzenia ciepła lambda. To od niego zależy jak skuteczna będzie izolacja przegród budynku oraz jaką grubość izolacji trzeba zastosować, aby osiągnąć oczekiwany efekt izolacyjny. Dodatkowymi parametrami na które należy zwrócić uwagę są cechy wytrzymałościowe, szczególnie ważne przy zastosowaniach fundamentowych i podłogowych.

Fasady

Od roku 2021 fasady budynków będą musiały mieć współczynnik przenikania ciepła U, nie niższy niż 0,20 W/m²K. Jeśli chcielibyśmy uzyskać ten efekt docieplenia przy pomocy popularnego na rynku białego styropianu o współczynniku lambda 0,045 W/mK, to grubość izolacji naklejonej na ścianę metodą lekką mokrą (ETICS) powinna wynosić 23 centymetry. Cierpi na tym wygląd budynków, co oczywiście obniża ich wartość rynkową, a ponadto takie grube docieplenie powoduje "efekt okien strzelniczych" czyli ogranicza dopływ do pomieszczeń światła naturalnego. Rosną również koszty montażu.

W odpowiedzi na problem zbyt grubej izolacji powstał szary styropian z zawartością grafitu, nazywany styropianem drugiej generacji, o współczynniku lambda na poziomie 0,031 W/mK. Dzięki temu uzyskanie współczynnika przenikania ciepła U na poziomie 0,20 W/m²K wymaga naklejenia warstwy docieplenia o grubości tylko 16 cm. Taka izolacja wygląda estetycznie i nie zaburza wyglądu budynku.

Jednak szary styropian ma również swoje wady. W szarym styropianie występują stosunkowo silne naprężenia, mogące prowadzić do odkształcania styropianu, a nawet do wygięcia i odpadania płyt od fasady. Szczególnie niebezpieczny jest okres wiosny i jesieni, kiedy po chłodnej nocy, wschodzące słońce bardzo szybko nagrzewa fasadę budynku. Właśnie wtedy, na skutek działania promieni słonecznych powstają największe naprężenia.

Wykonywanie dociepleń przy użyciu zwykłego szarego styropianu jest bezpieczne, pod warunkiem prowadzenia prac przy optymalnych warunkach pogodowych, stosowania droższych klejów najwyższej jakości oraz bardzo rygorystycznego przestrzegania instrukcji aplikacyjnych, łącznie z osłonięciem fasady przed słońcem. W przeciwnym razie, naprężenia występujące w zwykłym szarym styropianie, mogą prowadzić do wygięcia płyt i nieprzyjemnych oraz kosztownych konsekwencji.

Jako rozwiązanie problemu naprężeń, powstał styropian trzeciej generacji, produkowany w zaawansowanej technologii odprężonych płyt zespolonych. Styropiany zespolone są obecnie codziennością na rozwiniętych rynkach, takich jak Niemcy, Austria czy Szwajcaria.

Pierwszym styropianem zespolonym trzeciej generacji na rynku polskim jest LAMBDA WHITE, wprowadzony przez Swisspor Polska. LAMBDA WHITE posiada wszystkie zalety szarego styropianu, a jednocześnie jest pozbawiony jego wad. W przypadku płyt Swisspor LAMBDA WHITE, szary rdzeń jest zabezpieczony przed słońcem, przez zintegrowaną z nim białą warstwę ochronną grubości 6 mm. Biała powierzchnia odbija światło słoneczne zapobiegając powstawaniu naprężeń termicznych. Testy wykazały, że po wystawieniu na słońce, powierzchnia płyt LAMBDA WHITE jest o 20°C chłodniejsza od powierzchni zwykłego, szarego styropianu.

Po przyklejeniu styropianu do muru, między sąsiadującymi płytami występują niewielkie uskoki wynikające z nierówności podłoża. W celu uzyskania estetycznej, równej fasady, powierzchnia warstwy termoizolacyjnej jest szlifowana. Ochronna warstwa LAMBDA WHITE ma grubość 6 mm, więc nawet mocne szlifowanie nie niszczy jej i nie pozbawia szarego rdzenia ochrony.

Oprócz najbardziej niebezpiecznych naprężeń termicznych związanych ze słońcem, w szarych styropianach występują stosunkowo silne, tak zwane naprężenia wewnętrzne. W rezultacie, zwykły szary styropian nawet jeżeli jest zabezpieczony przed słońcem ma tendencję do skurczów i odkształceń. W LAMBDA WHITE naprężenia wewnętrzne są eliminowane przez fabrycznie wykonane nacięcia przeciwprężne. Technologia nacięć przeciwprężnych została opracowana przez dział badawczy szwajcarskiego oddziału firmy Swisspor, przy współpracy z Zentrum für Integrale Gebäudetechnik w Lucernie.

SWISSPOR Polska to wywodzący się ze Szwajcarii, europejski producent termoizolacji i hydroizolacji. Jako pierwszy w Polsce wprowadził szary styropian trzeciej generacji LAMBDA WHITE®, wyprodukowany w opatentowanej technologii odprężonych płyt zespolonych. Oferuje również kompletne systemy termo- i hydro- izolacji dachów płaskich THERMOFLAT®. W Polsce posiada 4 fabryki styropianu, fabrykę papy oraz trzy linie produkcyjne warstwowych płyt do termoizolacji dachów płaskich, oferowanych pod nazwą BITERM.


Dodaj do:   Dodaj do gwar   Dodaj do linkr   Dodaj do del.icio.us   Dodaj do wykop

termoizolacja SWISSPOR styropian BITERM

Zobacz także...

Styropian wodoodporny - rodzaje i gdzie może być stosowany

2020-10-12

Styropian wodoodporny - rodzaje i gdzie może być stosowany

Jeśli nie zadbamy o odpowiednią izolację fundamentów, konstrukcja nie będzie zabezpieczona przed niszczycielskim działaniem wilgoci i wody. Dodatkowo, taka warstwa izolacyjna chroni też nieruchomość przed wyziębieniem. więcej...

System HD BRONZE – jakość dla każdego

2015-02-09

System HD BRONZE – jakość dla każdego

Nadejście sezonu remontowego oznacza dla wielu właścicieli domów decyzje o wyborze termoizolacji. Seria Bolix HD kolejny już rok umożliwia skuteczne dopasowanie rozwiązań dociepleniowych do rozmaitych potrzeb i możliwości. Należy do niej system BOLIX HD BRONZE. więcej...

Przegląd materiałów izolacyjnych

2014-11-21

Przegląd materiałów izolacyjnych

Na rynku budowlanym znajdują się różne materiały i każdy z nich jest na swój sposób dobry. Ważne jest żeby dowiedzieć się, który z nich jest lepszy i na co zwracać uwagę przy ich wyborze. Materiał izolacyjny to jeden z ważniejszych produktów, jakie wybieramy rozpoczynając budowę. Powinien chronić nasz dom przez kolejne długie lata, idealnie izolować ciepło tak, żebyśmy mogli zaoszczędzić pieniądze na ogrzewaniu oraz być bezpieczny dla naszego zdrowia. Jaki materiał wybrać? Który jest wydajniejszy? Który jest bezpieczniejszy? więcej...

Budujesz, remontujesz dach? Pomyśl o izolacji nakrokwiowej!

2014-07-18

Budujesz, remontujesz dach? Pomyśl o izolacji nakrokwiowej!

Optymalna termoizolacja dachu i ścian, to główny wyznacznik domu energooszczędnego - co w praktyce oznacza ciepły dom zimą, chłód na poddaszu latem i oszczędności w domowym budżecie przez cały rok. Warto zainwestować w nowoczesne rozwiązania, bo poniesione koszty zwrócą się w przeciągu kilku lat, a komfort mieszkania jest nie do przecenienia. więcej...

Termoizolacja krok po kroku

2013-09-10

Termoizolacja krok po kroku

Ponad 75% energii zużywanej w przeciętnym gospodarstwie domowym przypada na ogrzewanie wody i pomieszczeń. Pojawia się więc kluczowy problem, jakim jest konieczność zmniejszenia kosztów poprzez redukcję zapotrzebowania na energię. Jednym z pierwszych kroków, jakie należy przedsięwziąć, jest docieplenie ścian zewnętrznych budynku. Warto pamiętać, że dostępne na rynku kompletne systemy dociepleń nie tylko chronią przed utratą ciepła, spełniają również rolę ochronną, odcinając materiał konstrukcyjny od bezpośredniego wpływu środowiska. W efekcie wydłuża się żywotność budynków. Systemy dociepleń wpływają bezpośrednio również na estetykę otoczenia. Dzięki nieograniczonej ilości dostępnych i dowolnie łączonych kolorów, możliwe jest swobodne kształtowanie wyglądu elewacji. O tym, na co zwrócić uwagę podczas termomodernizacji i jak poprawnie przeprowadzić izolację ścian zewnętrznych, mówi Maciej Iwaniec, Product Manager więcej...