budowlane24h.plbudowlane24h.pl

Dodaj wpis do katalogu

Id¼ do katalogu

Regulamin


?>

Dobra akustyka wnêtrz to nie tylko poch³anianie d¼wiêku

2017-07-27

Najnowsze wytyczne dotycz±ce warunków akustycznych budynków w tym norma tzw. pog³osowa s± w pewnym sensie odzwierciedleniem tego jak w Polsce my¶li siê o przyjaznej akustyce. A niestety czêsto my¶li siê skrótowo, skupiaj±c jedynie na klasie poch³aniania d¼wiêków. Tymczasem przyjazn± dla ludzi akustykê wnêtrz pomagaj± kszta³towaæ tak¿e inne parametry akustyczne, w tym przede wszystkim izolacyjno¶æ akustyczna wzd³u¿na.

U¿ytkownicy ka¿dego wnêtrza, bez wzglêdu na to czy jest to biuro, sala szkolna lub wyk³adowa, sklep czy szpital, by czuæ siê komfortowo we wnêtrzu musz± mieæ zapewnion± przyjazn± akustykê. Nic bardziej nie mêczy ni¿ niechciane d¼wiêki dobiegaj±ce do uszu przez kilka godzin. Nadmierny ha³as pomagaj± pokonaæ odpowiednie materia³y wykoñczeniowe w tym w du¿ej mierze podwieszane sufity, miêkkie wyk³adziny, ok³adziny ¶cienne, meble. Nie chodzi jednak tylko o to, by sufit poch³ania³ ha³as. – To my¶lenie skrótowe – przyznaje Maciej Kiepal, szef sprzeda¿y w polskim oddziale firmy Armstrong.I jak wyja¶nia takie podej¶cie sprowadza siê w praktyce do tego, i¿ inwestorzy czy architekci szukaj± wy³±cznie sufitów o najwy¿szej klasie poch³aniania d¼wiêków – klasie A. – Takie sufity w swojej ofercie posiadaj± wszyscy producenci. Jednak klasa A nie jest wyznacznikiem tego, ¿e wnêtrze zyska przyjazn± akustykê. Podej¶cie do aran¿acji musi tu byæ kompleksowe, i uwzglêdniaæ nie tylko to, ¿e ha³as mamy st³umiæ, bo to z kolei mo¿e prowadziæ do zbytniego wyg³uszenia wnêtrza, a to równie¿ jest mêcz±ce dla u¿ytkowników – zaznacza Maciej Kiepal.

Przet³umione biura

Jak to wygl±da w praktyce? Je¶li w pomieszczeniu inwestor i architekt postawi± na materia³y zbyt silnie poch³aniaj±ce ha³as, i wnêtrze bêdzie przet³umione pracownicy tak¿e bêd± czuli dyskomfort – to tzw. efekt spadaj±cego d³ugopisu. D¼wiêki s± tak silnie poch³aniane, ¿e brakuje t³a akustycznego, i spadaj±cy na pod³ogê d³ugopis osoby siedz±ce obok s³ysz± ze zdwojon± moc±. – Pos³ugiwanie siê wy³±cznie klas± poch³aniania d¼wiêków jest b³êdne. To mo¿e byæ wa¿ne w przypadku pomieszczeñ takich jak kina, gdzie faktycznie sala musi byæ dobrze wyt³umiona, ale nie w przypadku biur – podkre¶la Maciej Kiepal.

Ekspert wyja¶nia, ¿e równie wa¿ny jest drugi wspó³czynnik – izolacyjno¶æ akustyczna, czyli po prostu d¼wiêkoizolacyjno¶æ. Takie w³a¶ciwo¶ci pomagaj± zatrzymaæ przenikaj±ce do wnêtrza niepotrzebne ha³asy, czy unikn±æ przenikania rozmów pomiêdzy pomieszczeniami. To wa¿ne w nowych biurowcach. Przestrzeñ ponadsufitowa, jest g³ówn± ¶cie¿k± przenoszenia d¼wiêku.

Zdolno¶æ izolacji akustycznej mo¿na mierzyæ na dwa zupe³nie ró¿ne sposoby, w zale¿no¶ci od umiejscowienia ¼ród³a d¼wiêku.

  • Rw lub SRI – to miara przenikania fal d¼wiêkowych, gdy d¼wiêk przechodzi przez strukturê sufitu podwieszanego jeden raz, na przyk³ad, gdy ¼ród³o d¼wiêku znajduje siê w przestrzeni ponadsufitowej (odg³osy instalacji technicznych) lub na wy¿szym piêtrze

 

  • Dnfw - izolacyjno¶æ akustyczna wzd³u¿na jest za¶ miar±, gdy ¼ród³o d¼wiêku znajduje siê w przylegaj±cym pomieszczeniu, a d¼wiêk przenoszony jest w poziomie, poprzez dwukrotne przej¶cie przez wspólny sufit podwieszany, znajduj±cy siê nad oboma pomieszczeniami 

Odpowiednia do pracy akustyka pomieszczeñ biurowych powinna sprawiaæ, i¿ pracownik nie jest nara¿ony na zbyt du¿y ha³as, pomieszczenie zapewnia koncentracjê i poufno¶æ rozmów –w kontek¶cie tajemnicy, ale te¿ tego, ¿e nie przeszkadzamy innym osobom. – ¦wiadomo¶æ przyjaznej akustyki na fali nowego trendu aran¿acji biur jakim jest filozofia well building standard wyra¼nie w Polsce ro¶nie – podsumowuje Kiepal.

 

 

 

Dodaj do:   Dodaj do gwar   Dodaj do linkr   Dodaj do del.icio.us   Dodaj do wykop

Kiepal d¼wiêkoizolacyjno¶æ izolacyjno¶æ akustyczna akustyka wnêtrz

Zobacz tak¿e...