Zima i lato to szczególnie intensywny czas dla rynku nieruchomości w kurortach. I choć niektórzy wieszczą pogorszenie sytuacji w tym segmencie, dane firmy CEE Property Group badającej rynek i samych deweloperów, wskazują zupełnie odwrotną tendencję. Rośnie zainteresowanie inwestycjami w kurortach, np. sprzedaż luksusowego projektu Dune w Mielnie przekroczyła już 40 proc., choć budynek zostanie oddany dopiero za rok.  

Z analizy rynku nieruchomości w miejscowościach wypoczynkowych firmy CEE Property Group, zajmującej się m.in. sprzedażą inwestycji z tego segmentu, i doradzającej deweloperom przy takich projektach, wynika, że w branży ma miejsce zauważalna poprawa sytuacji. – Po okresie lekkiego osłabienia zainteresowania inwestorów nieruchomościami w kurortach, od 3-4 miesięcy obserwujemy wyraźne ożywienie – potwierdza  Dorota Tobiasz, Dyrektor ds. Inwestycji w nieruchomości w CEE Property Group. Jej zdaniem intensywniejszy powrót klientów do deweloperów oferujących apartamenty w kurortach wynika z kliku przyczyn. – Po pierwsze, z sytuacji na samym rynku nieruchomości, gdzie mamy w tej chwili do czynienia z atrakcyjnie niskimi cenami. Po drugie, z niepewności na innych rynkach inwestycyjnych: obligacji, akcji czy nawet złota. Inwestorzy boją się ryzyka, załamania funkcjonowania tych instrumentów finansowych z uwagi na ogólny klimat niepewność w całej Europie. W rezultacie nieruchomości ponownie stały się bezpieczną przystanią dla inwestujących długookresowo – wyjaśnia Dorota Tobiasz.
 
Potwierdzają to zarówno sami deweloperzy jak i operatorzy wynajmu nieruchomości wypoczynkowych. – Wieści, jakoby rynek apartamentów w kurortach był w odwrocie są zupełnie nieprawdziwe. Widzimy stale rosnące zainteresowanie nie tylko po liczbie telefonów i spotkań, ale przede wszystkich po wynikach sprzedaży. Nasza inwestycja Rezydencja Park w Mielnie została sprzedana w całości w tym roku, jeszcze przed oddaniem do użytku, a prestiżowy apartamentowiec Dune zlokalizowany przy samej plaży, choć do zakończenia budowy mamy jeszcze rok, jest sprzedany już w ponad 40 proc. – mówi Stein Christian Knutsen, prezes Mielno Holding – Firmus Group. Szef norweskiej grupy inwestorskiej zauważa, że dobrze dobrane projekty, bez problemu znajdują nabywców.

Z kolei Marcin Dumania, prezes firmy SUN&SNOW, największego operatora wynajmu nieruchomości wakacyjnych w Polsce, zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt – kupujący apartamenty w atrakcyjnych polskich kurortach mogą liczyć nie tylko na systematyczny wzrost ich wartości rynkowej, ale również na ich funkcje zarobkowe, wynikające z komercyjnego wynajmu turystom. – Ostatnie parę lat pokazało, że rynek wynajmu tego typu lokali jest stabilny i mało podatny na wahania koniunktury czy pogody w sezonie wakacyjnym. Obłożenie apartamentów gośćmi może czasami sięgać 40 proc. dni w roku.  A to oznacza dla właściciela bardzo atrakcyjną – w relacji do wyłożonych środków na zakup lokalu – roczną stopę zwrotu z takiej inwestycji, sięgającą 5 proc., a w niektórych miejscowościach dochodzącą niekiedy do poziomu 10 proc. rocznie – podkreśla Marcin Dumania.

Jak pokazują wyniki badań TNS Pentor Polacy najchętniej spędzają wolne dni, urlopy i długie weekendy w kraju. Egipt, Tunezja, Grecja i inne popularne kierunki wyjazdów rodaków, wydają się być przereklamowane. Dlaczego? Bo dane są jednoznaczne – aż 74 proc. Polaków na wakacje wybiera rodzime kurorty, w tym 43 proc. spędza je nad morzem. Co więcej, badania z ostatnich 5 latach wykazują, że trend ten się utrzymuje, podczas gdy liczba wyjazdów zagranicznych ma tendencję wyraźnie malejącą.

Wybrane inwestycje nad Bałtykiem mogą pochwalić się dobrymi wynikami sprzedaży. Wynika to z atrakcyjności położenia i wykończenia apartamentów. Prestiżowy Dune będzie jednym z najciekawszych projektów nad polskim wybrzeżem, m.in. ze względu na unikalną lokalizację – dosłownie kilka kroków od plaży. Żadna z realizowanych obecnie nad Bałtykiem inwestycji nie powstaje tak blisko morza. Dune przyszli mieszkańcy wychodząc z apartamentowca będą mieli do pokonania nie więcej niż 10 m do plaży.

W inwestycji zaplanowano 5 pięter. Większość apartamentów ma średni metraż ok. 30 – 53 m2, i dwa lub trzy pokoje. Na najwyższej kondygnacji znajdzie się jedynie 6 ekskluzywnych ponad 100 m2 penthousów. Apartamentowiec Dune z założenia jest projektem luksusowym. Dlatego w budynku znajdzie się też hall wejściowy z recepcją, część SPA & Wellnes, a na zewnętrz 2 baseny. Od strony nadmorskiej promenady zlokalizowane na parterze restauracja i kawiarnie dostępne będą dla wszystkich turystów wypoczywających w Mielnie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *