Jakie korzyści oferują, dają ogrody?

Ogrody zapewniają ludziom korzyści psychologiczne, społeczne, fizyczne, emocjonalne i duchowe. Duża część tego jest spowodowana pozytywnymi reakcjami ludzi na przyrodę, dlatego ważne jest, aby ogrody miały dużo zielonej roślinności, kwiatów i elementów wodnych.

Ogrody oferują przerwę od środowiska miejskiego i zapewniają wiele przyjemnych rzeczy do oglądania i słuchania. Ludzie naturalnie uznają przyrodę za interesującą, dlatego łatwo jest odprężyć się w ogrodzie z różnorodnością kolorów, faktur, światła i dźwięku.

Dla wielu ludzi przebywanie wśród zieleni i obcowanie ze światem przyrody daje poczucie spokoju, zadowolenia i poczucia łączności — z samym sobą, innymi i wyższą siłą.

Ogrody zmniejszają stres i promują dobre samopoczucie. Prowadzi to do wymiernych korzyści psychologicznych, fizjologicznych i behawioralnych, takich jak zmniejszenie lęku, smutku i innych negatywnych nastrojów, obniżenie ciśnienia krwi i poprawione funkcjonowanie układu odpornościowego a tym samym mogą wspomagać leczenie.

Wiele badań pokazuje, że po stresującym wydarzeniu obrazy natury bardzo szybko wywołują uspokojenie. W ciągu trzech do czterech minut po obejrzeniu scen przyrody, ciśnienie krwi, częstość oddechów, aktywność mózgu i wytwarzanie hormonów stresu zmniejszają się, a nastrój poprawia się z korzyścią dla zdrowia.

Natura jest również zasadniczo związana z naszą ludzką duchowością. W naturze czujemy, jak jesteśmy połączeni z istotami poza nami i rozumiemy nasze współzależności z innymi żywymi istotami. Natura skłania nas także do refleksji nad ciągle zmieniającą się naturą istnienia i tym, co może być poza nią. Natura zapewnia przestrzeń, w której możemy połączyć się duchowo zarówno z samym sobą, jak i z nami.

Warto pomyśleć o zaprojektowaniu ogrodu.

Kompleksowe projekty ogrodów – http://www.line-design.pl/oferta/ogrody/projektowanie-ogrodow
Projektowanie ogrodów może być uważane za formę za sztuki, różni się od ogrodnictwa, co zwykle oznacza utrzymanie ogrodu. Dziś architekci krajobrazu i projektanci ogrodów proponują wiele propozycji kreatywnych projektów do prywatnych przestrzeni ogrodowych.

 


 

Jakie są cechy uzdrawiające ogrodów?

Najważniejszą cechą leczniczą ogrodu jest prawdziwa natura — zielona roślinność, kwiaty i być może spokojny element wody. Ogród pełen rzeźb i budowli nie będzie oferował leczniczych korzyści natury.
Szczególnie ważne jest unikanie sztuki abstrakcyjnej i rzeźby, które często interpretowane mogą być negatywnie. Na przykład nieco abstrakcyjne rzeźby ptaków mogą być postrzegane jako „sępy, które drapią mięso”.
Ogrody powinny również znajdować się w miejscu, w którym dźwięki miasta lub głośne odgłosy mechaniczne (takie jak klimatyzacja) nie przeszkadzają.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *