budowlane24h.plbudowlane24h.pl

Dodaj wpis do katalogu

Idź do katalogu

Regulamin


?>

Jakie korzyści oferują, dają ogrody?

2019-02-03

Ogrody zapewniają ludziom korzyści psychologiczne, społeczne, fizyczne, emocjonalne i duchowe. Duża część tego jest spowodowana pozytywnymi reakcjami ludzi na przyrodę, dlatego ważne jest, aby ogrody miały dużo zielonej roślinności, kwiatów i elementów wodnych.

Ogrody oferują przerwę od środowiska miejskiego i zapewniają wiele przyjemnych rzeczy do oglądania i słuchania. Ludzie naturalnie uznają przyrodę za interesującą, dlatego łatwo jest odprężyć się w ogrodzie z różnorodnością kolorów, faktur, światła i dźwięku.

Dla wielu ludzi przebywanie wśród zieleni i obcowanie ze światem przyrody daje poczucie spokoju, zadowolenia i poczucia łączności — z samym sobą, innymi i wyższą siłą.

Ogrody zmniejszają stres i promują dobre samopoczucie. Prowadzi to do wymiernych korzyści psychologicznych, fizjologicznych i behawioralnych, takich jak zmniejszenie lęku, smutku i innych negatywnych nastrojów, obniżenie ciśnienia krwi i poprawione funkcjonowanie układu odpornościowego a tym samym mogą wspomagać leczenie.

Wiele badań pokazuje, że po stresującym wydarzeniu obrazy natury bardzo szybko wywołują uspokojenie. W ciągu trzech do czterech minut po obejrzeniu scen przyrody, ciśnienie krwi, częstość oddechów, aktywność mózgu i wytwarzanie hormonów stresu zmniejszają się, a nastrój poprawia się z korzyścią dla zdrowia.

Natura jest również zasadniczo związana z naszą ludzką duchowością. W naturze czujemy, jak jesteśmy połączeni z istotami poza nami i rozumiemy nasze współzależności z innymi żywymi istotami. Natura skłania nas także do refleksji nad ciągle zmieniającą się naturą istnienia i tym, co może być poza nią. Natura zapewnia przestrzeń, w której możemy połączyć się duchowo zarówno z samym sobą, jak i z nami.

Warto pomyśleć o zaprojektowaniu ogrodu.

Kompleksowe projekty ogrodów - http://www.line-design.pl/oferta/ogrody/projektowanie-ogrodow
Projektowanie ogrodów może być uważane za formę za sztuki, różni się od ogrodnictwa, co zwykle oznacza utrzymanie ogrodu. Dziś architekci krajobrazu i projektanci ogrodów proponują wiele propozycji kreatywnych projektów do prywatnych przestrzeni ogrodowych.

 


 

Jakie są cechy uzdrawiające ogrodów?


Najważniejszą cechą leczniczą ogrodu jest prawdziwa natura — zielona roślinność, kwiaty i być może spokojny element wody. Ogród pełen rzeźb i budowli nie będzie oferował leczniczych korzyści natury.
Szczególnie ważne jest unikanie sztuki abstrakcyjnej i rzeźby, które często interpretowane mogą być negatywnie. Na przykład nieco abstrakcyjne rzeźby ptaków mogą być postrzegane jako „sępy, które drapią mięso".
Ogrody powinny również znajdować się w miejscu, w którym dźwięki miasta lub głośne odgłosy mechaniczne (takie jak klimatyzacja) nie przeszkadzają.

 

 

Dodaj do:   Dodaj do gwar   Dodaj do linkr   Dodaj do del.icio.us   Dodaj do wykop

zdrowie projekty ogrody natura

Zobacz także...

Od domu do basenu, czyli jak wybrać dobry projekt

2015-01-19

 	 Od domu do basenu, czyli jak wybrać dobry projekt

Każda budowa, niezależnie od rodzaju nieruchomości przysparza niekiedy wiele kłopotów i nerwów, zwłaszcza wtedy, gdy przychodzi do wyboru odpowiedniego projektu. Na co warto zwrócić uwagę przy doborze gotowych projektów domów? więcej...

XV Festiwal Nauki w Warszawie/ Poczuj współczesną architekturę

2011-09-22

XV Festiwal Nauki w Warszawie/ Poczuj współczesną architekturę

Nowoczesną architekturę można nie tylko oglądać. Czasem daje się ją również przytulić, powąchać lub... wziąć ją na ząb. Współcześni architekci próbują w odbiór swoich projektów zaangażować różne zmysły, nie tylko ten najpopularniejszy - zmysł wzroku. Opowiadała o tym w czasie XV Festiwalu Nauki w Warszawie Lidia Klein z Instytutu Historii Sztuki UW. więcej...

Beton dekoracyjny - trwałe i estetyczne rozwiązanie

2011-05-24

Beton dekoracyjny - trwałe i estetyczne rozwiązanie

Artevia™ Decor to inspirująca kolekcja betonów dekoracyjnych Lafarge przeznaczona na wszelkie zewnętrzne nawierzchnie poziome, jak: aleje, skwery, dziedzińce czy parkingi. Jej dekoracyjny efekt to połączenie betonu ze specjalnie dobranymi kruszywami i pigmentami. Artevia™ Decor jest alternatywą dla mało wytrzymałej kostki brukowej, płyt chodnikowych i asfaltu. Specjaliści Lafarge stworzyli 14 wzorów, które świetnie sprawdzą się w przestrzeni miejskiej oraz w otoczeniu rezydencji czy ogrodów. więcej...