budowlane24h.plbudowlane24h.pl

Dodaj wpis do katalogu

Idź do katalogu

Regulamin


?>

Co dalej z jakością życia w miastach

2018-09-20

Polskie miasta pod wieloma względami doganiają swoich europejskich odpowiedników. Niestety, nie dotyczy to jedynie pozytywnych zmian, związanych z rozwojem infrastruktury, rosnącą liczbą szpitali i szkół czy rozwijającym się transportem miejskim. Polskie miasta należą do jednych z najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Nie chodzi tu jedynie o miasta takie jak Chorzów, które mają prawo być zanieczyszczone w związku z działalnością przemysłową. Niechlubnym przykładem na liście miast o najbardziej trującym powietrzu jest Zakopane: trzeba więc pamiętać o tym, że nawet miejscowości położone atrakcyjnie geograficznie, wśród prawdziwej natury, mogą być mocno zanieczyszczone przez człowieka. Przykład Zakopanego bezlitośnie pokazuje też, że do zniszczenia środowiska naturalnego nie potrzebujemy ogromnych fabryk czy spalarni śmieci: wystarczą same samochody, by sprawić, że powietrze będzie mieszaniną rakotwórczych substancji. Wiele o jakość powietrza w naszych miastach mówią strony internetowe, na których umieszczono przeliczniki skażenia powietrza w danym mieście na ilość papierosów, które trzeba wypalić, by zatruć płuca analogiczna ilością substancji chorobotwórczych. Okazuje się, że w wielu polskich miastach ich mieszkańcy oddychają powietrzem, które jest ekwiwalentem kilkunastu wypalonych papierosów. 


Co dalej z jakością życia w mieście?

Mówiąc o jakości życia w mieście mówimy zwykle o tym, co miasto może zaproponować jego mieszkańcowi: skupiamy się na kulturze, transporcie, edukacji, ofertach pracy i tak dalej. Warto jednak pamiętać, że o jakości życia świadczą nie tylko te wskaźniki. Obok nich funkcjonują również wskaźniki oparte na zdrowiu człowieka. Okazuje się, że tak samo jak obecność szpitali i wykwalifikowanych lekarzy w danej miejscowości równie ważna jest jakość powietrza w tym konkretnym mieście.  Dziś nikt już nie kwestionuje negatywnych skutków palenia papierosów czy oddychania powietrzem zatrutym przez spaliny samochodowe. To właśnie dymy z samochodów, w połączeniu z wysoką temperaturą powietrza, tworzą śmiercionośną mieszankę, od której rocznie umiera tysiące ludzi w naszym kraju. Aby chronić się przed zanieczyszczonym powietrzem warto zadbać o to, by przynajmniej w swoim mieszkaniu filtrować powietrze ze smogiem za pomocą specjalnych urządzeń, takich jak na przykład oczyszczacze Sharpa jak https://goodair.pl/sklep/sharp-kc-a50euw-oczyszczacz-nawilzacz-powietrza/. Nawet tak niewielka inwestycja, zwłaszcza jeśli mieszkamy w okolicy ruchliwej ulicy, może znacząco poprawić nasz komfort życia i ustrzec nas przed wieloma poważnymi chorobami. Dodatkowo, jeśli w miarę możliwości będziemy przesiadać się do transportu miejskiego lub na przykład na rowery czy hulajnogi, to nie tylko odkorkujemy miasto, ale również zadbamy o jakość jego powietrza. 

Nie da się ukryć, że kiedy mówimy o jakości życia w mieście to poza jego składnikami w rodzaju szans edukacyjnych czy kulturalnych mamy na uwadze również wpływ na zdrowie mieszkańców.  Wydaje się, ze właśnie dbanie o jakość powietrza w miastach powinna być jednym z priorytetów, jeśli zależy nam jako obywatelom, by doganiać miasta europejskie nie tylko pod względem materialnym, ale również jakości zdrowia mieszkańców. Duże nadzieje trzeba upatrywać w rosnącej świadomość społecznej, dzięki której ludzie będą mieli przeświadczenie, że zmiany w funkcjonowaniu miasta należy zacząć od wdrażania zmian we własnym życiu, i to w najprostszych jego objawach, takich jak segregowanie odpadów, porzucanie samochodów z nieekologicznymi silnikami czy przesiadanie się do transportu miejskiego.

 

Dodaj do:   Dodaj do gwar   Dodaj do linkr   Dodaj do del.icio.us   Dodaj do wykop

miasto jakość życia

Zobacz także...