Beton architektoniczny i jego zastosowanie

Beton, przez lata niedoceniany i stosowany głównie w budownictwie drogowym oraz mieszkaniowym, obecnie jest coraz bardziej popularny i cieszy się uznaniem wielu architektów wnętrz. Współczesna technologia produkcji nadaje mu różne formy, faktury oraz kolory, dzięki czemu jest szeroko stosowany w nowoczesnym budownictwie jako element dekoracyjny. Dotyczy to zwłaszcza jego specjalnej odmiany – betonu architektonicznego.

Czym jest beton architektoniczny?
Beton architektoniczny
powstaje z takich samych składników jak zwykły beton, czyli z wody, cementu oraz kruszywa. Wyróżnia go jednak zastosowana receptura mieszanki betonowej, a dokładniej rodzaj użytego cementu. W tym przypadku, jest to cement hutniczy, o oznaczeniu CEM III. Dzięki niemu beton ma jasny, prawie jednolity kolor. Jest on również bardziej odporny na pękanie w trakcie procesu twardnienia.

Duże znaczenie ma także ziarnistość piasku, który jest użyty do wykonania mieszanki. Zapewnia to odpowiednią fakturę oraz jednorodność powierzchni betonu. W zależności od wymiarów betonowych konstrukcji, konieczne może się okazać zastosowanie innego rozmiaru kruszywa, o średnicy 2-8 mm, 8-16 mm lub 16-32 mm. Trzeba pamiętać, że musi ono być okrągłe i foremne. Do mieszanki dodaje się także specjalne domieszki chemiczne, czyli plastyfikatory i upłynniacze, które modyfikują jej właściwości. Dzięki nim, do betonu architektonicznego dodaje się mniej wody. Jednocześnie poprawiają one jego plastyczność i urabialność. Wpływa to na lepsze wypełnienie szalunków mieszanką, co prowadzi do braku pustych przestrzeni, które mogą osłabiać jej strukturę. Dzięki tym dodatkom, beton łatwiej się zagęszcza, a jego konstrukcja jest bardziej zwarta.

Gdzie stosuje się beton architektoniczny?
Beton architektoniczny (np. ten oferowany przez firmę Cemex http://www.betonnadom.pl/produkty/deco) pełni rolę zarówno konstrukcyjną, jak i dekoracyjną. Jego wykorzystanie można uwzględnić już na etapie budowy domu. Istnieją jednak sposoby na wprowadzenie betonowych dekoracji podczas remontu lub przy wykańczaniu wnętrz. Staranność wykonania oraz specjalna struktura sprawiają, że beton architektoniczny pozostawia się w stanie niewykończonym. Dzięki temu, nie tylko będzie elementem nośnym, ale również ozdobi wnętrze. Najczęściej betonuje się ściany, stropy, podłogi, słupy i schody. Z betonu wykonuje się także mniejsze elementy wnętrza, jak np. fragmenty ścian, blaty w łazience, zabudowę wanien lub brodzików. Doskonale nadaje się także do wykonania domowego kominka lub samej obudowy.

Gotowe płyty betonowe
Na rynku dostępne są również gotowe płyty wykonane z betonu architektonicznego. Mają one różne wymiary i formy. Najczęściej występują w wymiarach: 120 x 60 cm albo 120 x 120 cm, o grubości 15 lub 20 mm. Można jednak spotkać także panele w rozmiarze: 90 x 55 cm, 90 x 45 cm, 100 x 50 cm, 60 x 30 cm oraz 80 x 80 cm. Kształtowane są przy użyciu specjalnych matryc, dzięki którym projektanci zyskują szerokie możliwości zastosowania. Biorąc pod uwagę sposób montażu, kolor oraz fakturę, można wyróżnić kilka rodzajów płyt betonowych. Producenci oferują płyty gładkie, z wżerami, z efektem marmuru oraz z otworami, które imitują otwory montażowe. Są one dostępne przeważnie w różnych odcieniach szarości, jednak dzięki możliwości doboru pigmentu na indywidualne zamówienie można stworzyć płyty grafitowe, białe lub w innym, dowolnym kolorze. Decydując się na beton architektoniczny w formie płyt, należy wziąć pod uwagę miejsce, w którym będą montowane, wielkość pojedynczej płyty i sposób montażu. Trzeba pamiętać, że niektóre płyty mogą być użyte tylko w miejscach, które są odpowiednio wzmocnione. Montaż może być wykonany przy użyciu specjalnych systemów kotwienia, kleju lub odpowiednich śrub. Takie gotowe płyty świetnie nadają się do wykończenia ścian wewnętrznych, elewacji budynków, ogrodzeń, cokołów, tarasów lub chodników.

Funkcjonalność betonu architektonicznego
W dzisiejszych czasach architekci wnętrz bardzo często sięgają po beton architektoniczny, głównie ze względu na jego surowość i łatwość w utrzymaniu czystości. Materiał ten nie jest już stosowany jedynie na ścianach czy podłogach. Obecnie projektanci zaskakują różnymi propozycjami akcesoriów z betonu. Jeśli komuś wcześniej wydawało się, że betonowa umywalka lub wanna są awangardowe, to na pewno zdziwi go lampa, patera lub świecznik wykonany z tego tworzywa. A to jeszcze nie wszystko. Ostatnio na rynku pojawiła się cała zastawa stołowa, wykonana właśnie z betonu architektonicznego. Jest to propozycja dla osób, które stawiają na niebanalną oprawę stołu. Spotkać można także ozdobne litery, które nie tylko służą za element dekoracyjny, ale mogą być użyte również jako podpórka do książek stojących na półce czy stosu papierów biurowych. Równie funkcjonalne i miłe dla oka są także betonowe donice, które sprawdzą się zarówno w klasycznych wnętrzach, jak i tych bardziej nowoczesnych. Funkcjonalne przedmioty z betonu architektonicznego mogą być świetnym prezentem dla bliskich osób. Z pewnością zaskoczą i zaciekawią każdego.

Meble z betonu? To możliwe
Meble z betonu na pewno nie należą do standardowych. Stanowią idealne rozwiązanie dla osób, które cenią funkcjonalność i wytrzymałość, oraz dla tych, które lubią minimalizm i kreatywne podejście do wyposażenia salonu czy biura. Najpopularniejszym meblem wykonanym z tego materiału jest fotel, który znajdzie zastosowanie w każdym domowym pomieszczeniu. Świetnie prezentuje się także w przestrzeniach publicznych, takich jak biuro lub poczekalnia. Producenci mebli z betonu architektonicznego oferują kompletne wyposażenie salonu oraz poszczególne elementy do innych pomieszczeń. Kolekcje te charakteryzują się dużą wytrzymałością, plastycznością oraz funkcjonalnością. Co ważne, nie wymagają specjalnej konserwacji. Dzięki tym cechom coraz częściej są wybierane zamiast typowych, drewnianych mebli.

Beton architektoniczny ma bardzo szerokie zastosowanie, dzięki czemu pojawia się w coraz większej liczbie domów, w budynkach użyteczności publicznej oraz w różnego rodzaju przedsiębiorstwach. Jest zarówno składnikiem konstrukcji, jak i elementem dekoracji. Stanowi źródło inspiracji dla wielu architektów i projektantów, w wyniku czego powstaje coraz więcej przedmiotów ozdobnych oraz użytkowych wykonanych właśnie z tego materiału.

Artykuł Sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *