Masz dom z ogrodem i szukasz sposobów na to, by żyć oszczędnie i ekologicznie? Jedną z najprostszych metod pozwalających zrealizować ten cel jest beczka na deszczówkę. Zyskasz dzięki niej szansę na efektywne gromadzenie wody przeznaczonej do podlewania roślin, zmniejszając tym samym zużycie tej dostarczanej z wodociągu. Czym kierować się podczas zakupu takiego właśnie zbiornika? Ile można zaoszczędzić, wykorzystując wodę opadową?

1. Jak wybrać zbiornik na wodę deszczową?

2. Montaż zbiornika wody deszczowej

3. Oszczędności i wykorzystanie

Specjalna beczka na deszczówkę to tylko jeden typ akcesorium do zbierania deszczówki. Niewątpliwie wyróżnia się atrakcyjnym wyglądem i dopasowaną objętością, jeśli jednak szukasz innych opcji, do wyboru masz naziemne pojemniki w bardzo szerokim asortymencie.

Jak wybrać zbiornik na wodę deszczową?

Co do zasady, wyróżniamy dwie formy, jakie może przybrać pojemnik na deszczówkę: zbiornik podziemny i naziemny. Za pomocą tych pierwszych – swobodnie łączonych w konstrukcje o pożądanej pojemności – można stworzyć wygodny punkt czerpania wody pod powierzchnią gruntu. Z kolei pojemniki naziemne mają kształt beczki lub prostopadłościanu, uzupełniony często zdobieniami ze względu na wyeksponowany charakter. To, co różni oba typy pojemników, to przede wszystkim wielkość zbiornika, a więc ilość wody, którą może zebrać.

Oprócz sposobu umieszczenia zbiornika ważny jest także materiał, z którego został on wykonany. Pod uwagę trzeba wziąć właściwości, jakie ma woda deszczowa, wymuszające rezygnację na przykład z pojemników metalowych. Świetnie sprawdzi się pojemnik z tworzywa sztucznego, na przykład polietylenu.

Montaż zbiornika wody deszczowej

Aby zbiornik retencyjny na deszczówkę spełniał swoją rolę i nie stał w sprzeczności w prawem, ważny jest jego prawidłowy montaż. Podstawowe kryterium to oddalenie zbiornika wody deszczowej od sąsiadujących działek i zabudowań. Trzeba sprawić, jakie inne elementy lub obiekty znajdują się w wybranym miejscu. Czy będą po nim jeździć samochody? Czy znajdują się tam jakieś przewody, rury, korzenie drzew? Każdy z tych elementów może stanowić potencjalny czynnik ryzyka.

Po wybraniu miejsca trzeba przygotować wykop. Stabilne ściany i podsypka to elementy obowiązkowe. Po umieszczeniu zbiornika w wykopie trzeba go jeszcze wypoziomować.

Oszczędności i wykorzystanie

Wodę deszczową najczęściej wykorzystuje się do podlewania ogrodu oraz prac porządkowych. Na tym jednak możliwości nie kończą się. Z powodzeniem można w ten sposób zasilić oczko wodne, po podłączeniu do instalacji stosować do spłukiwania toalety, a po przefiltrowaniu – do prania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *