Na początek musimy zdać sobie sprawę z tego, do czego służy dach. Niby sprawa oczywista, ale warto tutaj o niej wspomnieć. Dach to zasadniczy element naszego domu, który ma za zadanie chronić cały budynek przed opadami atmosferycznymi oraz ograniczać ucieczkę ciepła z budynku. Co do kwestii ograniczenia ucieczki ciepła, właśnie ciepło ma tendencje uciekać zgodnie z prawami fizyki w górę, dlatego tak ważna jest tutaj izolacja dachu. Zasadniczo mamy dwie przyczyny zawilgocenia dachu zewnętrzną i wewnętrzną.
Zawilgocenie z zewnątrz powstaje w wyniku przecieków dachu w czasie opadów atmosferycznych. Samo ¼ródło przecieku nie musi być zaraz obfite, wystarczy mały przeciek, aby pod dachem zabierała się woda i powodowała powstanie stałego ogniska wilgoci. Co zatem czynić w czasie budowy dachu, aby tego typu nieszczelności uniknąć? Występuje kilka zasadniczych prawidłowości, jakimi powinniśmy się kierować w trakcie tego przedsięwzięcia, chociaż trzeba powiedzieć, że każdy dach jest inny. Tak więc sama konstrukcja dachu im jest prostsza w swej bryle tym mniej jest zakamarków, krytycznych miejsc gdzie mogą powstać problemy z montażem a w efekcie szczelnością. Im mniejszy jest spadek dachu tym łatwiej wiatr zawiewa deszczem i śniegiem. Przy doborze materiałów winniśmy kierować się ich techniczną jakością a nie tylko ceną i ładnym wyglądem, to bezpośrednio rzutuje na niedokładności w trakcie budowy. Ostatnią prawidłowością jest fachowy montaż, czyli raczej nie samodzielny, a z udziałem sprawdzonej i doświadczonej ekipy dekarskiej.
Zawilgocenie z wewnątrz powstaje w skutek naszej codziennej działalności w domu. Głównym powodem zawilgocenia mającego swoje ¼ródło wewnątrz jest powstająca para wodna. Wytwarzamy parę wodną podczas gotowania, prania kąpieli a nawet oddychając. Istotnym czynnikiem tutaj jest sprawnie zbudowana i działająca wentylacja, która na dodatek ograniczy ucieczkę ciepła. No i właśnie w tym momencie zbliżamy się do funkcji izolacyjnej naszego dachu. Z punktu widzenia pozbywania się pary wodnej izolacji tej najlepiej by było nie mieć. Jednak ciepło chcemy oszczędzić. Na ratunek przychodzi nam specjalna izolacja do dachów, czyli paroizolacja. Każdy dom a zwłaszcza ten z poddaszem użytkowym winien być zaopatrzony w paraizolacje oraz dodatkowo w membranę wstępnego krycia. Zastosowanie tej sprytnej izolacji sprawia ograniczenie dopływu pary z zewnątrz i umożliwia wydostawanie się pary na zewnątrz. W przypadku tych materiałów jest wskazane kierowanie się ich jakością techniczną oraz fachowym doradztwem a najlepiej też montażem.
Powyższe wskazówki, jeśli je zastosować powinny zabezpieczyć nasz dom przed zawilgoceniem a dalej rozwojem chorobotwórczych grzybów i pleśni. Wdaje się, że sprawa szkodliwości grzybów i pleśni, jeśli z nimi zamieszkiwać pod jednym dachem jest oczywista, tak to nie tylko brzydki widok.
Marcin Kowalski – moderator serwisu