Czy wyszliśmy z kryzysu? Jest to pytanie jakie należy kierować do ekonomistów. Branża budowlana jest zawsze odzwierciedleniem sytuacji panującej w kraju. W ostatnich latach wiele inwestycji było zamrożonych i inwestorzy wstrzymywali się z rozpoczęciem nowych.

-Trzeba pamiętać, że od chwili uzyskania prawomocnej decyzji pozwolenia na budowę inwestycję należy rozpocząć w ciągu 2-ch lat. – informuje Anna Macina z firmy architektonicznej Archeton Sp. z o.o.

Obecnie wzrasta liczba rozpoczynanych budów. W styczniu i lutym 2011r. deweloperzy uruchomili budowy dzięki którym przybędzie o 22% więcej mieszkań niż w takim samym okresie 2010 r. Wg informacji GUS w styczniu i lutym 2011r. rozpoczęto budowę 13678 mieszkań.

Najwięcej w Polsce budują jednak nie deweloperzy, lecz inwestorzy indywidualni, w styczniu i lutym 2011r. prawie 65% nieruchomości oddanych do użytku to właśnie inwestycje inwestorów indywidualnych. Najwięcej jest wśród nich domów jednorodzinnych, i tak prawie 14 tys. domów zrealizowano na Mazowszu.

Najwięcej domów buduje się w gminach otaczających duże ośrodki miejskie. W okolicach Warszawy najczęściej z południowo-zachodniej strony co jest związane z rozwiniętą infrastrukturą komunikacyjną w tej części miasta. Inne duże miasta też nie mogą pozostać w tyle rozbudowując infrastrukturę komunikacyjną, jak i sieci energetyczne czy wodno-kanalizacyjne.

– Gdy możemy niskimi nakładami finansowymi podłączyć nasz dom do pełnej infrastruktury mając jednocześnie dostęp do dobrej drogi to jest to już połowa sukcesu. Wcześniej konieczny jest wybór odpowiedniego projektu domu. Nasze biuro posiada bogatą ofertę gotowych projektów domu. Aktualnie największą popularnością cieszą się projekty z domów podmiejskich, w których rozwiązania architektoniczne, a zwłaszcza detale, w większym stopniu czerpią z wzorców szlacheckiego dworku, ale też z miejskiej kamienicy lub willi, niż z lokalnego budownictwa wiejskiego. – dodaje Anna Macina z firmy architektonicznej Archeton Sp. z o.o.

Aglomeracje miejskie w coraz większym stopniu wchłaniają otaczające je tereny.

Projekty domów podmiejskich ułatwiają zaszczepianie na tych obszarach architektury, która z poszanowaniem ich niezurbanizowanego charakteru rozszerzy kulturowy zasięg miasta. W projektach domów podmiejskich znaleźć więc można portyki kolumnowe, urozmaicenia w postaci wielokątnych ryzalitów, dekoracyjne balkony, fantazyjne lukarny i wieżyczki.

Okna podzielone na drobne kwatery i ujęte w ozdobne opaski. Będzie tu więcej dekoracyjnych listew na elewacjach niż prostych, rustykalnych elementów drewnianych.

Źródło: www.archeton.pl

za: www.otwarty.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *