Na co należy zwrócić uwagę podczas budowy hali stalowej?

Jeśli nasze przedsiębiorstwo prężnie się rozwija, konieczne może się stać wzniesienie kolejnego budynku. Okazuje się, że naprawdę dużo przemawia za budową hali stalowej. Na co należy zwrócić uwagę podczas jej stawiania?

Tak jak budowy domu nie rozpoczyna się od komina, tak i halę stalową wznosi się w odpowiednim porządku. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na środki finansowe, jakimi dysponujemy, oraz na to, czy mamy wszystkie dokumenty niezbędne do budowy, między innymi: warunki zabudowy i zagospodarowania terenu, pozwolenie na budowę, decyzję na przyłączenie mediów itd. Kolejną istotną kwestią jest ta związana z bezpieczeństwem: to sprawa podłoża, na jakim chcemy postawić konstrukcję. Ponieważ musi być ono odpowiednio przygotowane, konieczne może się stać wykonanie badania gruntu (to również należy wtedy uwzględnić w kosztorysie). Gdy mamy już całkowitą pewność co do podłoża, można przystąpić do wykonania fundamentów – te również muszą być wykonane prawidłowo, z uwzględnieniem wszystkich norm i z zastosowaniem solidnych materiałów.

Samo wznoszenie hali nie jest już czynnością zbytnio czasochłonną: gotowe elementy – wykonane wcześniej przez wyspecjalizowane zakłady – mocuje się już na miejscu wznoszenia hali. Jeśli tylko wcześniej wszystkiego dopilnowaliśmy, spełniliśmy wszystkie wymagania formalne i dysponujemy odpowiednimi nakładami pieniężnymi, nic nie powinno nas zaskoczyć. Chyba że wybierzemy niewłaściwego wykonawcę robót. Dlatego najlepiej zaufać sprawdzonym fachowcom, takim jak tym z łódzkiej firmy El-Bud Serwis.

Ich oferta – znajdująca się na stronie www.elbud-serwis.pl – obejmuje między innymi wznoszenie właśnie hal stalowych. Tylko wybranie takiej doświadczonej firmy da pewność, że budowany obiekt będzie doskonale spełniał zarówno swoje zadanie, jak i wysokie normy bezpieczeństwa. Aby tak się stało, niezbędna w czasie wznoszenia obiektu jest też dokonywana na bieżąco kontrola geodezyjna odchylenia oraz stabilności całej konstrukcji. W razie potrzeby należy zastosować dodatkowe usztywnienia, by budowana hala nie skręcała się ani nie obracała. Wszystkie stalowe elementy zarówno samej konstrukcji, jak i fundamentów, powinny być też zabezpieczone przed korozją.

W czasie budowy konieczne jest również stosowanie odpowiednich narzędzi. Chodzi o to, by na przykład tak ważne elementy, jak używane do połączeń śruby, nie uległy uszkodzeniu. Należy też cały czas zwracać uwagę, czy wszystkie materiały wykorzystywane podczas budowy są montowane lub używane zgodnie z zaleceniami producentów. Nie chcemy przecież, by konstrukcja, płyty warstwowe używane do wykonania pokrycia hali bądź inne jej elementy zostały uszkodzone już w czasie budowy. Przysporzyłoby to tylko dodatkowej pracy, niepotrzebnych kosztów i całkowicie zbędnych stresów.

Po zakończeniu wznoszenia hali konieczne jest dokonanie oceny montażu konstrukcji. Należy: wykonać pomiary geodezyjne, sprawdzić usytuowanie i stan podpór oraz śrub fundamentowych, zgodność metod montażu z projektem, spełnienie wymagań BHP, stan elementów konstrukcji, stan połączeń i powłok ochronnych. Należy też usunąć wszelkie niezgodności poprzez dokonanie odpowiednich poprawek. Wszystko to, jak i bieżący stan wykonywanych robót, musi znaleźć się w dzienniku budowy. Później trzeba zająć się kolejnymi formalnościami, takimi jak złożenie odpowiednich dokumentów o zakończeniu prac, po wypełnieniu których można zacząć użytkować obiekt.

Jeśli chcemy więc być spokojni o jakość i szybkość wykonania oraz o to, by nasza hala spełniała wszystkie wymagania, do budowy wybierzmy profesjonalistów – tych znajdziemy na www.elbud-serwis.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *