Klienci biur sprzedaży są coraz bardziej świadomi. Cena, choć oczywiście istotna, stała się jednym z wielu istotnych kryteriów zakupu nieruchomości. Obok niej doceniane są inne cechy, wpływające znacząco na korzystne warunki zakupu i komfortowe użytkowanie.
Obecna sytuacja na rynku nieruchomości jest dla deweloperów wyzwaniem. Nadpodaż mieszkań i niekorzystne rekomendacje kredytowe sprawiają, że klienci zwracają uwagę na wiele niedocenianych dotąd czynników. Dobrze opisana, zwizualizowana oferta i gwarancja inwestora już nie wystarczają klientom. Bardzo często sięgają oni po opinie niezależnych budowlańców. – Zdarza się, że proces sprzedażowy trwający nieraz naprawdę długo, wiąże się z podejmowaniem przez klientów prób dokładnego badania wartości inwestycji. Na prezentacjach mieszkań coraz częściej pojawiają się specjaliści z branży budowlanej. Wynajęci bądź spokrewnieni z nabywcami, mają fachowym okiem ocenić jakość zastosowanych materiałów. – mówi Magdalena Czuryńska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu spółki Twoje M. Istotny dla klientów jest nie tylko standard wykonania, ale i użytych materiałów budowlanych. Czym w takim razie jest jakość, a raczej jak można ją ocenić? – Jakość to pojęcie bardzo szerokie, ale to właśnie o nią pytają klienci. Najczęściej, w odniesieniu do materiałów budowlanych czy wykończeniowych, pod jakością kryją się takie cechy jak trwałość, odporność na szkodliwe działanie temperatury, opadów, nasłonecznienia, ekologiczność i brak konieczności konserwacji – informuje Błażej Korzeniewski, doradca techniczny firmy Plastivan, specjalizującej się w produkcji i dystrybucji materiałów budowlano-wykończeniowych m.in. z kompozytu.
Ekologia i ekonomia
Za pomocą podobnych kryteriów oceniają domy czy mieszkania klienci deweloperów. – Wiele osób zainteresowanych kupnem nieruchomości na Osiedlu Wschodnia pyta o ekologiczne rozwiązania, przede wszystkim w zakresie techniki grzewczej – mówi Mariusz Urbanek z firmy Immo Invest. – Wynika to zarówno z rosnącej świadomości społeczeństwa, jak i chęci obniżenia kosztów, ponieważ ekologiczny w dłuższej perspektywie znaczy właśnie oszczędny – dodaje Urbanek.
Wiele firm szuka oszczędności budując z surowców gorszej jakości lub prefabrykatów. Prędzej czy później te wybory wychodzą na jaw, choćby w postaci problemów z wilgocią, wentylacją czy nieszczelnymi oknami. Klienci, uczuleni na problemy tego typu, wolą upewnić się co do jakości wykorzystanych materiałów. Deweloperzy zaś dostosowują swoją ofertę do wymagań przyszłych mieszkańców – Jakość to dla nas priorytet. To nie tylko atrakcyjne rozwiązania aranżacyjne, takie jak przestronny salon, taras, czy kominek. Jakość tworzymy od podstaw. Już na etapie wykonywania fundamentów i murowania ścian podejmujemy świadome i długoterminowe wybory. Na Osiedlu Słonecznym w Brodowie fundamenty izolujemy papą termozgrzewalną i ocieplamy je styropianem typu XPS, natomiast ściany nośne murujemy na cienką spoinę, co znacznie poprawia izolacyjność termiczną budynków. W domach w zabudowie bliźniaczej ściany działowe zbudowane są z cegły akustycznej – mówi Krzysztof Krzyżaniak, współwłaściciel KM Building.
Zakup mieszkania czy domu to wydatek, na który przeciętny Polak może sobie pozwolić tylko raz w życiu. Dlatego naturalne wydaje się, że taka decyzja musi być przemyślana. – Biura sprzedaży odwiedzają coraz bardziej wymagający klienci. To właśnie do nich dostosowujemy swoją ofertę. Klienci wyznaczają wysokie standardy i nowe trendy w obsłudze – potwierdza Tomasz Wnuk, dyrektor generalny inwestycji Malta Fountain.
Dobry produkt jest więc jednym z kluczy do sukcesu i w czasach niekorzystnej koniunktury niepodważalnym atutem każdej inwestycji. Jakość to obustronna korzyść – mieszkańcy cieszą się długotrwałym komfortem, a inwestorzy – zainteresowaniem klientów.
PR
AF