Wyróżniamy wkręty dociskowe o różnych końcach, na przykład z końcem płaskim, wkręt z końcem stożkowym oraz wkręt z czopem walcowym.
Do niektórych materiałów możemy używać wkrętów z płaskim zakończeniem. Szczególnie tam, gdy posiadamy już odpowiedni otwór, dokładnie odpowiadający parametrom wkrętu. Końcówka stożkowa wkrętu przydaje się do tego, by czasem niejako utorować wkrętowi drogę w otworze.
Ten drugi rodzaj jest nieco łatwiejszy do umieszczenia. Wkręty o zakończeniu czopem walcowym, jaksama nazwa wskazuje, mają zakończenie w postaci gładkiego walca, natomiast cała reszta wkrętu posiada gwintowaną powierzchnię. Wkręty te służą do docisku, do całkowitego przytwierdzenia obu luźnych części do siebie.
Wkręty można zakupić w bardzo wielu różnych rozmiarach o różnej częstotliwości występowania charakterystycznych ząbków. Należy pamiętać o tym by przytwierdzać je w rozsądnej odległości, ani za blisko, ani za daleko.
Pamiętajmy, iż zbyt duży opór materiału na mniejszego rozmiaru wkręty czy śruby może spowodować przerwanie zamocowania. Łeb wkrętu może oderwać się od reszty, przez co przymocowany przedmiot może się obluzować i stanowić duże zagrożenie. Pamiętajmy o dokonywaniu przeglądów urządzeń, dokręcajmy śruby i wkręty, tak aby były funkcjonalne i nie stanowiły niepotrzebnego zagrożenia. Wkręt może ulec korozji lub innemu zniszczeniu, pamiętajmy więc o wymianie co jakiś czas wkrętów, na które działa bardzo duże obciążenie materiału jaki jest skręcony za ich pomocą.