Dla wielu posiadaczy ogrodów przydomowych odpowiednie utrzymanie tego ogrodu stanowi swoiste hobby i sposób na wypoczynek. Jedną z ważnych prac w ogrodzie jest pielęgnacja trawnika w tym okresowe koszenie trawy. W tym artykule pragnę zwrócić Państwa uwagę na jedną właściwość kosiarki do trawy, na którą trzeba zwrócić uwagę przy zakupie tego urządzenia a mianowicie na emitowany hałas. Zakup kosiarki, jej jakość, ma znaczny wpływ na komfort posługiwania się tym urządzeniem, na co dzień przez lata. Nie wszyscy w momencie zakupu zdają sobie sprawę z tego, że na rynku są dostępne urządzenia o różnym poziomie hałasu. Dlaczego emitowany hałas jest dla ludzi szkodliwy wszyscy zdajemy sobie w pewnym stopniu z tego sprawę ale nie wszyscy wiedzą że poziom hałasu w dostępnych w sprzedaży w Polsce kosiarkach ma ogromną rozpiętość. Występują obok siebie urządzenia ciche, wręcz miłe dla ucha oraz takie, po których użyciu możemy się wprost rozchorować. Z pomocą przychodzi nam dyrektywa UE, nakazująca oznaczać urządzenia do użytku domowego i przydomowego, co do emitowanego hałasu do otoczenia. Dzięki temu odczytując oznaczenie umieszczone np. na naszej przyszłej kosiarce dowiemy się, z czym mamy do czynienia. W jaki sposób odczytać oznaczenia na urządzeniu żeby dowiedzieć się, z jakim hałasem mamy do czynienia?

 

Proponuje mały przewodnik po skali decybeli. Pierwsze, co musimy wiedzieć to, to, że skala pomiaru głośności nie jest skala liniową. Oznacza to, że 100 dB to nie jest dwa razy głośniej od 50 dB. W rzeczywistości odczuwalny dwukrotny wzrost hałasu następuje już przy różnicy 3 dB, czyli 53 dB to dwa razy większy hałas od 50 dB. Wymieniona dyrektywa Unijna określa dopuszczalne poziomy hałasu dla urządzeń domowych stosowanych na zewnątrz budynków, i tak  kosiarki i przycinarki o szerokości koszenia do 50 cm mogą wydzielać z siebie maksymalnie 94 dB a kosiarki o szerokości koszenia od 50 do 120 cm maksymalnie 98 dB. Dalej dyrektywa ta wprowadza podział na klasy głośności to jest:

 

  • Pierwsza klasa A-NZ to urządzenia do 45dB. To są urządzenia bardzo ciche, sąsiad obok może nie usłyszeć że ono pracuje.
  • Druga klasa B-NZ to urządzenia od 45db do 55dB. Takie urządzenie jest określane jako ciche, dłuższa praca nie jest uciążliwa. Zasadniczo możemy uznać takie urządzenie za polecane z uwagi na niską hałaśliwość.
  • Trzecia klasa C-NZ to urządzenia od 55 do 75 dB. W tym wypadku mamy do czynienia z wyra¼nym hałasem, zakłóca on rozmowę, zagłusza odgłosy z tła. W wypadku korzystania z tego urządzenia dłużej do 8 godzin zaleca się ochronę słuchu (słuchawki).
  • Czwarta klasa D-NZ to przedział głośności od 75 do 85dB. Podczas korzystania z tego urządzenia zalecane jest stosowanie słuchawek. Dłuższe stosowanie ponad 4 godziny może powodować zmęczenie, bóle głowy, nudności.
  • Piąta klasa E-NZ to głośność pomiędzy 85 a 95dB. Absolutny wymóg stosowania ochrony słuchu. Prace z tym urządzeniem należy ograniczyć do maksymalnie 4 godzin. Dłuższe korzystanie może się objawić nawet kilkudniowym zmęczeniem.
  • Szósta klasa N-NZ to wielki hałas ponad 95dB. Nawet krótkotrwały kontakt z tego rodzaju urządzeniem bez ochrony może powodować trwały uszczerbek na słuchu. W urządzeniach domowych w zasadzie taki poziom hałasu winien być wykluczony.

 

Na wszystkich urządzeniach zgodnie z dyrektywą 2000/14/WE na mocy, którego wydane zostało rozporządzenie polskie (Dz. U. z dnia 30 grudnia 2005 r.) powinno znajdować się wyra¼ne, liczbowe oznaczenie poziomu generowanych decybeli.

 

Marcin Kowalski – moderator serwisu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *