Poradnik: Wyłazy Dachowe

Wyłaz dachowy to niezwykle przydatny element konstrukcyjny, który umożliwia bezpieczny dostęp do dachu. Może być stosowany zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Poniżej znajduje się poradnik, który pomoże Ci zrozumieć, co to jest wyłaz dachowy, kiedy go potrzebujesz i jakie są jego zalety. Czym jest wyłaz dachowy? Wyłaz dachowy …

Czytaj dalej

Rodzaje pian pur i ich zastosowanie

Kiedy niemiecki chemik Otto Bayer wynalazł w 1937 roku piankę poliuretanową, nikt nie przypuszczał, że niepozorny wynalazek znajdzie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, w tym w przemyśle zbrojeniowym, kosmicznym (stosuje ją NASA), a w budownictwie przemysłowym i mieszkalnym, gdzie miał być „chwilową modą” przez długie lata pozostanie rozwiązaniem niezwykle popularnym …

Czytaj dalej

Co decyduje o jakości blachodachówki?

Bez wątpienia najpopularniejszym rodzajem pokrycia dachowego jest pokrycie wykonane z blachodachówki. Bardzo ładny wygląd, wytrzymałość oraz atrakcyjna cena powodują, że blachodachówka cieszy się niezmiennie bardzo dużą popularnością. Na jakie detale warto zwracać uwagę przy zakupie? Co decyduje o jakości? Niezwykle ważna jest jakość wykonania blachodachówki, która w ogromnej mierze zależy …

Czytaj dalej

Jaka dachówka najlepiej sprawdzi się jako pokrycie dachowe?

Dach, jako szczytowy element wykończenia domu, często obok zadań praktycznych ma również zadania estetyczne. Powszechnie uznaje się, że dachówka to najlepsze jego pokrycie. Jednak na rynku panuje olbrzymi wybór wśród dachówek, warto więc przyjrzeć się im bliżej. Jednym z podstawowych typów pokrycia dachowego są dachówki typu mnich-mniszka. Układane są one …

Czytaj dalej

Skuteczne ocieplanie poddasza

Spadziste dachy domów jednorodzinnych wyglądają niezwykle efektownie. Trzeba jednak pamiętać, że to właśnie przez dach traci się tutaj najwięcej ciepła. Z tego powodu dobrze jest zadbać o to, by poddasze było szczególnie zabezpieczone poprzez odpowiednią warstwę izolacyjną. Taką wykonać można na przykład z niezwykle praktycznej pianki poliuretanowej. Skuteczna izolacja pianką …

Czytaj dalej

Dlaczego warto ocieplić dach?

Montaż odpowiedniej izolacji jest jedną z najważniejszych czynności, jakich powinniśmy się podjąć podczas planowania budowy lub generalnego remontu domu. Ocieplenie dachu jest bardzo istotne, ponieważ to właśnie przez ten element konstrukcji ulatuje największa ilość ciepła z wnętrza. Termoizolacja powinna zostać starannie wykonana, aby uniknąć jakichkolwiek szczelin, przez które może się …

Czytaj dalej

Z ROCKWOOL kształtowanie spadków połaci dachowej jest szybkie i łatwe

 Podczas ocieplania powstających lub termomodernizowanych dachów płaskich prawidłowe wykonanie spadków połaci dachowej jest niezwykle ważnym elementem. Dla właściwego odprowadzenia wody z połaci dachowej konieczne jest odpowiednie zaprojektowanie Systemu Płyt Spadkowych. Z systemem DACHROCK SPS ze skalnej wełny ROCKWOOL, kształtowanie spadków dachów płaskich jest szybkie i łatwe. Dodatkowo doradcy ROCKWOOL na …

Czytaj dalej

Jakiej papy potrzebuje Twój dach?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pokryć dachowych. Można wybierać między innymi spomiędzy dachówek ceramicznych, cementowych, bitumicznych czy też blachodachówek. Jednak niezmienną popularnością cieszą się też papy, stosowane zwykle na dachach płaskich. Jeszcze nie tak dawno ich wybór nie był duży. A te, które były dostępne, nie cechowały się zbyt dobrą …

Czytaj dalej

Trendy na dachu w 2013 roku

Sezon budowlany zbliża się wielkimi krokami i właśnie teraz jest czas na większość decyzji dotyczących budowy, wykonawców oraz materiałów budowlanych. Podpytaliśmy SUPERDEKARZY, jakie nowości na dachach przyniesie ten rok. Wśród najchętniej wybieranych pokryć dachowych niezmiennie królują dachówki. Inwestorzy doceniają nie tylko estetyczny wygląd, ale również ich trwałość i praktyczne zalety. …

Czytaj dalej

Kiedy termoizolacja dachu zawodzi

Kiedy temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera, a na naszym poddaszu panuje arktyczna atmosfera, zaczynamy się zastanawiać, czy nasz dom został właściwie zbudowany. Niestety, większość błędów popełnionych na etapie budowy – szczególnie dotyczących właściwej termoizolacji – jest trudnych do zniwelowania. Dlatego warto o to zadbać, zanim przez dach zaczną uciekać …

Czytaj dalej

Najczęstsze zimowe usterki dachu

Zima obnaża wszelkie niedoskonałości domu. Szczególnie ta pierwsza, w czasie której namacalnie odczuwamy błędy popełnione przez nie zawsze uczciwe czy kompetentne ekipy budowlane. Już pierwszy śnieg na dachu zdradzi nam, którędy ucieka ciepło, a gwałtowne opady śniegu i roztopy wskażą nieszczelności w newralgicznych miejscach dachu. Nowo wybudowane domy mają zazwyczaj …

Czytaj dalej

Kominy i kominki nie tylko dla Mikołaja

W zimie, kiedy budowa czeka na lepszą pogodę, warto poszerzać swoją wiedzę i przygotować się do wiosennych prac. Z myślą o tych, którym słowo „komin” kojarzy się przede wszystkim ze Świętym Mikołajem, prezentujemy miniprzewodnik po kominkach dachowych Najogólniej mówiąc, kominy służą do odprowadzania spalin oraz do wentylacji. Istnieje kilka podstawowych …

Czytaj dalej

Solary w zimie?

Decyzję o zamontowaniu instalacji solarnej podejmujemy zwykle z myślą o upalnym lecie. Warto jednak wiedzieć, że pracują niezmiennie również w czasie mrozu – o ile tylko dociera do nich promieniowanie słoneczne. Paliwem dla solarów jest promieniowanie słoneczne – a nie temperatura. Dlatego kolektory pracują zawsze gdy tylko docierają do nich …

Czytaj dalej

Uważaj, kogo wpuszczasz na dach!

Zwykle inwestorzy podczas budowy dachu przywiązują dużą uwagę zarówno do materiałów budowlanych, jak i do starannego wykonania. Niestety później bardzo często zapominają o przeglądach, a ewentualne drobne usterki zlecają tańszym i często nieprofesjonalnym firmom dekarskim. To duży błąd, bo takie działanie może skutkować nie tylko poważnym uszkodzeniem dachu, ale również …

Czytaj dalej

Komu powierzyć montaż solarów?

W Polsce przyjęło się, że montażu kolektorów na dachu dokonują instalatorzy, jednak jest to zadanie, które znacznie lepiej powierzyć doświadczonemu dekarzowi. Dzięki temu zyskamy gwarancję, że podczas montażu kolektora dach nie zostanie zniszczony. Montaż solarów na dachu wymaga odpowiedniej wiedzy na temat konstrukcji dachu i budowy całej przegrody dachowej. Sposobów …

Czytaj dalej

Kiedy membrana przecieka….

Wysoko paroprzepuszczalna membrana dachowa ma za zadanie chronić warstwę ocieplenia dachu przed zawilgoceniem. Równocześnie umożliwia przenikanie pary wodnej powstałej na poddaszu na zewnętrzną stronę membrany. Superdekarze podpowiadają jakich należy przestrzegać zasad podczas montażu, by nie mieć problemów z przeciekaniem. Nie powinniśmy się martwić kiedy zaobserwujemy, że pod dachówkę dostają się …

Czytaj dalej

Jesienią pamiętaj o konserwacji rynien!

Deszczowa pora roku to nie tylko egzamin dla nowo zamontowanych rynien, ale również czas, kiedy należy poświęcić im więcej uwagi. Do najczęstszych problemów z systemem rynnowym należy brak drożności oraz nieszczelność. Pamiętajmy, by jesienią szczególnie zwrócić na to uwagę. Najważniejszym zadaniem podczas jesiennego przeglądu rynien jest usuniecie zalegających liści i …

Czytaj dalej

Już teraz pomyśl o śniegu!

Chociaż dopiero minęło lato, warto pomyśleć o nadchodzącej zimie i zadbać o właściwe przygotowanie dachu. Jeżeli planujemy zamontować na dachu zabezpieczenia przeciwśniegowe, to właśnie teraz jest na to najlepszy moment. Zabezpieczenia przeciwśnieżne stają się nie tylko koniecznością, lecz również obowiązkiem. Płotki i belki przeciwśnieżne w szybki i prosty sposób nie …

Czytaj dalej