Wykorzystanie paneli solarnych do przetwarzania energii słonecznej w energię użytkową, to jest cieplną lub elektryczną w gospodarstwach domowych, jest coraz częściej spotykanym zjawiskiem. Branża ta rozwija się bardzo szybko, a spowodowane jest to faktem, iż wzrasta liczba zwolenników wykorzystania odnawialnej energii.


Dzieje się to dlatego, że świadomość ludzi, co do zanieczyszczania naszej planety wzrasta, większość ich znakomicie zdaje sobie sprawę, że to właśnie oni, gdy paląc w piecach, wrzucają do nich nie tylko węgiel czy drzewo, ale też śmieci i inne odpady, wynikające z codziennej konsumpcji, podczas procesu spalania w piecu wytwarza się dym, w którym można spotkać niemalże całą tabliczkę Mendelejewa. Atmosferę w szczególności zanieczyszcza dwutlenek węgla, dwutlenek siarki, czy tlenki azotu. Aby zapobiec skutkom, takim jak dziura ozonowa, kwaśny deszcz, smog czy efekt cieplarniany, stosuje się właśnie między innymi systemy solarne.

Główne zalety takich rozwiązań to :

szybki montaż – zainstalowanie paneli nie jest zbyt czasochłonne, lecz należy pamiętać o przestrzeganiu pewnych wymogów. Najważniejsze z nich to stopień nachylenia, muszą być pod kątem czterdziestu stopni względem ziemi, kierunek w jakim powinny być ustawione to południe, jeśli jednak warunki te nie są spełniane, ponieważ np. dach nie sięga strony południowej, wtedy panele montowane są za pomocą stelaży i wydłuża to nieco czas instalacji.

wysoka jakość materiałów – standardowy panel zbudowany jest z : kraty z profili aluminiowych, która jest wkomponowana w stalowej ramie, ta zaś osadzona jest w gruncie, oraz konstrukcji nośnej, składającej się z ocynkowanej stalowej ramy, aluminiowych belek oraz elementów mocujących. Takie rozwiązania techniczne powodują, ze całość daje gwarancje, iż panel będzie pracował bezawaryjnie, wykorzystując pełnie zastosowanych w nim możliwości.

sprawdzona wytrzymałość konstrukcji – jest ona według standardów europejskiej normy DIN (oznacza dosłownie Deutsches Institut fur Normung, czyli Niemiecki Instytut Normalizacyjny). Instytut ten stworzył wiele norm, w tym między innymi dla paneli solarnych. Dzięki temu systemy te są dopasowane według przewidzianych norm.

gwarancja – przy wyborze instalatora należy się kierować fachowością, doświadczeniem oraz opiniami innych. Te wszystkie wymogi spełnia firma REMOR, która to właśnie daje gwarancję na swoje usługi. Doświadczenie i fachowość firmy REMOR, między innymi dzięki wykonaniu największej, jak dotąd w Polsce farmy fotowoltaicznej w Gubinie.

Ponadto za zalety niewątpliwie można uznać takie detale jak, lekkość instalacji, gdzie zbytnio nie obciąża dachu, umożliwia sprawny odpływ wody deszczowej czy jest odporna na korozje.

Jak widać, zalet dla wprowadzenia tego rodzaju systemów wytwarzania energii jest wiele, lecz zależne jest to również od kilku warunków, w których instalacja ta nie ma szans efektywnego działania. Odnosi się to między innymi do gospodarstw domowych, gdzie jest dużo drzew, zwłaszcza takich, które cieniem wpadają wprost na miejsca, w których były by instalowane panele, a jak powszechnie wiadomo, jeśli do paneli nie dociera światło słoneczne, bądź światło to dochodzi w sposób ograniczony, wydajność urządzeń nie jest wykorzystywana w stu procentach. Na to, że panele nie są w pełni wydajne, wpływ może mieć również złe ustawienie. Kąt nachylenia jest bardzo ważny, ponieważ w przypadku złego montażu, spadają możliwości produkcyjne energii, a co za tym idzie, opłacalność w inwestycje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *