Cechuje je przede wszystkim uniwersalność, a także stosunkowa łatwość w obsłudze. Zobaczyć je można często w dużych firmach jako urządzenie ułatwiające pracę na hali produkcyjnej. 

Czym są żurawie i suwnice?

Suwnica jest dźwignią funkcjonującą dzięki przerywanemu ruchowi. Na suwnicę składa się nośna konstrukcja, która przemieszcza się po torach oraz wciągnik. Przeznaczony jest on do przemieszczania ładunków w poziomie i pionie, jego ruch nie może jednak wykraczać poza ramy ustalone przez tory.  

Żuraw to dźwignica, która składa się z zamontowanego do podłoża słupa i przymocowanego do niego wysięgnika. Wykonuje ruch obrotowy w celu transportu ładunku. Słup jest elementem stałym konstrukcji. Wysięgnik może także być przymocowany do ściany lub maszyny, wtedy słup nie jest koniecznym elementem. Kąt obrotu wysięgnika może wynosić nawet 360o.

Jakie są podobieństwa żurawi i suwnic?

Jak się okazuje żurawie i suwnice, mimo że wyglądają inaczej i ich działanie nieco się różni, mają ze sobą także wiele wspólnego. Przede wszystkim są to urządzenia, których zadaniem jest bezpieczny transport ładunków w zgodzie z normami BHP. Co oczywiste, podlegają one obowiązkowemu nadzorowi technicznemu.

Obie konstrukcje umożliwiają przenoszenie ładunków zarówno w pionie, jak i poziomie. Obsługa suwnic i żurawi jest zaskakująco bezpieczna w przypadku, gdy używają ich odpowiednio wykwalifikowani pracownicy. Co oczywiste w przypadku dźwignic, ich kluczowym elementem są jednostki podnoszące, takie jak np. wciągnik łańcuchowy, podnośnik podciśnieniowy czy zawiesia próżniowe.

Zarówno suwnice, jak i żurawie świetnie sprawdzą się w pracy na dużych halach produkcyjnych. Znacznie ułatwiają pracę i odciążają fizycznie pracowników.

Różnice między suwnicami i żurawiami

Żurawie i suwnice różnią się od siebie przede wszystkim wyglądem, mimo że służą tak naprawdę do tego samego. Na konstrukcje żurawia składają się kolumny oraz wysięgnik. Elementy suwnicy to część nośna i jednostka podnosząca.

Zaletą żurawia jest to, że jest on mobilny, co oznacza, że może on być przenoszony. W przypadku suwnicy konieczny jest demontaż całej konstrukcji w celu jej przetransportowania w inne miejsce. Suwnice zajmują także więcej miejsca w przeciwieństwie do żurawi. Dlatego też żuraw będzie lepszym rozwiązaniem w pomieszczeniach o mniejszej powierzchni oraz niżej podwieszonym suficie.

Żuraw wykonuje pracę w obszarze, który przypomina bryłę walca. Natomiast zakres pracy suwnicy to pole prostokąta. Za pomocą suwnicy można przetransportować ładunek na znacznie dalszy obszar niż w przypadku żurawia.

Jeśli weźmie się pod uwagę zakres cenowy konstrukcji, to w większości przypadków żuraw jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Natomiast z punktu widzenia ergonomii pracy suwnica będzie bardziej przydatna ze względu na jej większe możliwości, takie jak np. umożliwienie prac z podwieszonymi trawersami. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *