Styropian wodoodporny – rodzaje i gdzie może być stosowany

Jeśli nie zadbamy o odpowiednią izolację fundamentów, konstrukcja nie będzie zabezpieczona przed niszczycielskim działaniem wilgoci i wody. Dodatkowo, taka warstwa izolacyjna chroni też nieruchomość przed wyziębieniem.

 

 

Izolacja przeciwwilgociowa a przeciwwodna

Czym różnią się te dwa rozwiązania? Każdy z nich stosuje się w nieco innych warunkach. W izolację przeciwwilgociową trzeba zainwestować, gdy otoczenie wokół budynku jest gruntem o niespoistym charakterze i wysokiej przepuszczalności. Takie grunty to np. żwir lub piasek. Nawet intensywne opady w takiej sytuacji szybko wsiąkają w podłoże. Nie będziemy więc zmagać się tutaj z problemem spiętrzania się wody w pobliżu fundamentów. To jednak nie jedyne okoliczności, kiedy można wykonać izolację przeciwwilgociową. Stosuje się ją również w sytuacjach, gdzie z sukcesem można użyć drenażu. Z kolei z koniecznością wykonania izolacji przeciwwodnej spotkamy się wszędzie tam, gdzie woda nie wsiąka w dobrym stopniu w podłoże i może się spiętrzyć przy fundamentach. Specjaliści planujący użycie styropianu wodoodpornego do zabezpieczenia konstrukcji koniecznie muszą wziąć pod uwagę to, na jakie warunki będzie narażony ten materiał.

 

Styropian wodoodporny fundamentowy – czym powinno charakteryzować się rzetelne rozwiązanie?

Oprócz wcześniej wspomnianej kwestii – dopasowania produktu do konkretnych warunków – wodoodporne płyty termoizolacyjne powinny:

  • charakteryzować się świetną wytrzymałością mechaniczną; w opisach produktów określa się ją profesjonalnie odpornością na ściskanie;
  • posiadać atrakcyjne parametry izolacyjności;
  • być odporne na zmienne temperatury, nacisk gruntu oraz wilgoć.

Wszystkie te cechy produktu można odnieść do różnych wariantów styropianów, bo producenci lubią używać ich dość często. Naszą uwagę na samym początku powinno przykuć jednak coś innego, a mianowicie to czy produkt oznaczony jest określeniem „fasada”. To uniwersalny opis stosowany dla styropianów przeznaczonych do fundamentów.

 

 

 

Rodzaje styropianu wodoodpornego – EPS i XPS

Przed rozpoczęciem prac będziemy musieli wybrać między wariantami styropianu XPS i EPS. Ogólnie uważa się, że ten pierwszy, czyli polistyren ekstrudowany, ma mniejszą nasiąkliwość oraz jest bardziej odporny na obciążenia. Na rynku dostaniemy różne opcje wariantu XPS; różnią się wytrzymałością, wymiarami płyt, gęstością itp. Jeśli chodzi o styropian wodoodporny EPS, to zazwyczaj nie poleca się go używać w warunkach trwałego wysokiego zawilgocenia. Nowoczesne warianty jednak radzą sobie również z takim wymagającym środowiskiem. W efekcie styropian EPS stopniowo przestaje być postrzegany jako odmiana o znacznie gorszych parametrach niż XPS. Nowoczesne styropiany EPS, dostępne m.in. w sklepie Styrnet, sprawdzą się więc świetnie w miejscach o podwyższonej wilgotności, a więc jako:

  • izolacja pod kostkę brukową;
  • izolacja dachów zielonych o odwróconym układzie;
  • izolacja posadzek przemysłowych, tarasu, garażu;
  • izolacja ścian fundamentowych;
  • izolacja części podziemnych budynku;
  • izolacja innych pomieszczeń o dużej wilgotności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *