Mały ogród należy zaaranżować z ogromną precyzją, co wymaga dużego doświadczenia i wbrew pozorom jest trudniejsze niż projektowanie większych powierzchni. Dlatego, gdy już nabyliśmy nieruchomość, najlepiej jest zlecić prace profesjonalnej pracowni architektury krajobrazu tak, jak zleca się wykonanie projektu łazienki czy kuchni architektowi wnętrz.

Któż z nas nie marzy o posiadaniu własnego domu, ogrodu z miejscem do grillowania, grządkami warzyw i rabatą pięknych kwiatów. Niestety większość z nas po nabyciu upragnionych „czterech kątów” jest zaabsorbowana głównie ich wnętrzem to jest doborem paneli podłogowych, koloru ścian czy zakupem mebli. W wyniku tego często zapominamy o tym, co jest na zewnątrz – wolnej przestrzeni, przydomowym ogrodzie który można przeistoczyć w oazę spokoju o której marzymy.


Ogród krok po kroku

Wczesna wiosna, ze względu na dużą ilość wody w podłożu, jest bardzo dobrym okresem na sadzenie roślin w ogrodzie. Zanim jednak przystąpimy do tego, czeka nas wykonanie kilku podstawowych czynności, niezbędnych do stworzenia cieszącej oczy przydomowej przestrzeni. – Po pierwsze należy oczyścić cały ogród z resztek budowlanych i chwastów. Sprawdzić jaką ma glebę, jakie PH, w zależności od jej właściwości nawieźć kompost czy też ziemię urodzajną, później dobrać rośliny. Następnie musimy wyrównać ziemię i wyprofilować zgodnie z projektem, na przykład jeśli planujemy stworzyć oczko wodne, należy je wykopać – doradza Mateusz Antowski, ze Studia Kształtowania Terenów Zieleni Gardenae. Kolejnym krokiem jest rozprowadzenie kabli do ewentualnego oświetlenia ogrodu i rur do systemu automatycznego nawadniania uruchamianego przy pomocy elektronicznego sterownika. Warto o tym pomyśleć już na etapie podpisywania umowy z deweloperem, tak abyśmy uniknęli kosztownych przeróbek i mieli wyprowadzone odpowiednie media na zewnątrz budynku. – W przypadku naszych inwestycji, każdy budynek posiada zewnętrzne wyjście do węża ogrodowego, jeden punkt świetlny oraz gniazdo elektryczne na tarasie. Oczywiście istnieje możliwość zamówienia dodatkowych punktów elektrycznych na zewnątrz domu – mówi Piotr Swoboda, prezes firmy Skaland Sp. z o.o. Jeżeli w projekcie uwzględniliśmy ścieżki, należy wykonać nawierzchnie, następnie wytyczyć rabaty i granice trawnika. Na tym etapie warto także zastanowić się nad ułożeniem agrowłókniny pomiędzy roślinami i na rabatach ozdobnych, która skutecznie ochroni nasz ogród przed wszelkiego rodzaju chwastami. Po tych wszystkich zabiegach nadszedł czas na sadzenie roślin. W tej kwestii najlepiej jest zasięgnąć porady specjalisty, bowiem niektóre rośliny wymagają ogromnego nakładu pracy i nie przyjmują się w naszych warunkach klimatycznych. Ogrodnik także doradzi nam, jakie kwiaty wybrać, ażeby nasz ogród zachwycał kolorami przez okrągły rok. – Osiągniecie takiego efektu jest zasługą dobrania odpowiedniej kompozycji roślin kwitnących po sobie. Przykładowym zestawieniem mogą być ciemierniki i pierwiosnki, które kwitną w marcu i kwietniu, wiosenne rośliny cebulowe takie jak tulipany czy krokusy, szałwia omszona (maj-sierpień), jeżówka (czerwiec-wrzesień), wrzosy (w zależności od odmiany lipiec-listopad) – dodaje Mateusz Antowski.


Harmonia domu z ogrodem

Czynnikiem rozstrzygającym przy podejmowaniu decyzji o zakupie domu nie zawsze jest wielkość działki, lecz inne aspekty takie jak cena czy też lokalizacja. Natomiast owa powierzchnia w największej mierze decyduje o możliwościach aranżacji ogrodu. – Zdajemy sobie sprawę z faktu, jak wiele znaczy posiadanie własnego ogrodu. Dlatego naszą ofertę staramy się dopasować do zróżnicowanych potrzeb klientów. Przykładowo, na osiedlu Nowe Koninko w Koninku dysponujemy ogrodami o powierzchni od ok. 60 mkw. do nawet 1000mkw.- dodaje Piotr Swoboda.

Aranżacja mniejszych powierzchni wymaga od nas większej rozwagi i oczywiście ogranicza nasze możliwości. W niewielkich ogrodach powinno się stosować rośliny o zwartym pokroju, nie osiągające bardzo dużych rozmiarów. W takich warunkach najlepiej sprawdzają się wąskie, strzeliste byliny, trawy ozdobne oraz pnącza. Ograniczona przestrzeń małych ogrodów wydawać się może problemem, jednak ich dużą zaletą jest możliwość wprowadzenia interesujących detali, które w większej przestrzeni mogłyby zostać niedostrzeżone. Ogród powinniśmy traktować również jako przedłużenie domu, wręcz dodatkowy pokój. Taki efekt można uzyskać poprzez zastosowanie podobnych materiałów do wykończenia nawierzchni tarasu, bądź dobór odpowiedniego rodzaju mebli ogrodowych.

Charakter każdego ogrodu, bez względu na jego powierzchnię, powinien harmonizować się z otoczeniem to znaczy zarówno z zewnętrzną architekturą osiedla, jak i wnętrzem domu. Najważniejsze jednak, aby ogród zapewniał nam intymność, był miejscem upragnionego relaksu po męczącym dniu pracy i odzwierciedlał indywidualne potrzeby oraz styl życia właściciela.

źródło :PR


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *