Decydując się na założenie ogrodu warto zdecydować się również na stosowną instalację gromadzącą lub oczyszczającą ścieki. Do wyboru są tradycyjne szamba i przydomowe oczyszczalnie. Warto poznać dobre i złe strony każdego rozwiązania.


Jeszcze przed lub w czasie zakładania ogrodu?

Instalacje odprowadzające nieczystości wykonuje się z reguły na etapie budowy domu. Wówczas stosowne prace ziemne mają miejsce jeszcze jeszcze przed pracami związanymi z urządzaniem ogrodu. W przypadku zaś gruntownego remontu domu rozkopanie ogrodu bywa bardzo bolesne, jednak w ostatecznym rozrachunku może okazać się znacznie korzystniejsze. Mowa tu o przypadku, gdy rezygnujemy z tradycyjnego szamba, na rzecz bardziej ekologicznych rozwiązań.

Chcemy powiedzieć, że założenie kompleksowej instalacji wiąże się z pracami ziemnymi, dlatego wskazane jest, aby wykorzystać fakt rozkopania i rearanżacji otoczenia wokół domu na rzecz wykonania instalacji przydomowej oczyszczalni.

 

Tradycyjne szamba – za i przeciw

Niewątpliwą zaletą tradycyjnego szamba jest cena oraz czas wykonania. Buduje się je szybko i sprawnie, koszt może wynieść zaledwie parę tysięcy złotych. Niestety bardzo duże są koszty utrzymania i użytkowania instalacji. Ta też po jakimś czasie rozszczelnią się i wymaga remontu. Ostateczny koszt szamba zależy od ilości domowników. Z reguły cena wywozu 1m3 nieczystości wynosi 25-30 złotych. W skali roku kwota za użytkowanie szamba może wynieść od 1 tysiąca złotych (małe rodziny) do 1,5-2 tysięcy (większe rodziny). Dlatego najdroższym rozwiązaniem w utrzymaniu jest posiadanie tradycyjnego szamba.

 

Przydomowe oczyszczalnie ścieków – za i przeciw

Tym co przemawia za instalacją przydomowych oczyszczalni są bardzo niskie koszty związane z jej użytkowaniem. Instalacja w skali roku może wymagać jednego lub dwóch wywozów nieczystości (zależy od wielkości rodziny), a także dosypywania odpowiednich bakterii. Szacuje się zatem, że koszt roczny przydomowej oczyszczalni wynosi około 200-300 zł (i zależy od wielkości instalacji). Obecnie instaluje się wyłącznie biologiczne oczyszczalnie, które pozwalają zupełnie uporać się z problemem nieczystości, pozwalają też zmniejszyć awaryjność instalacji do niemal zera. Należy również nadmienić, że obecne instalacje pozwalają na montaż bez względu na rodzaj gleby i poziom wód gruntowych.

Minusem, który powoduje, że wiele osób nie decyduje się na instalację jest spory koszt związany z instalacją oczyszczalni przydomowej. Według różnych szacunków (koszt zależy także od producenta podzespołów, części i przede wszystkim wielkości instalacji) ceny wahają się od 10 do prawie 20 tysięcy złotych. Z tego też względu jednorazowy koszt jest zbyt duży, dlatego też rozwiązanie to, pomimo niewątpliwych atutów nie jest dostępne dla każdego.

Warto także rozpisać sobie konkretne koszty na dłuższy okres czasu, np. 10 lat. W przypadku szamba przeznaczonego dla 4 osób koszt może wynieść około 3-4 tysięcy złotych, następnie roczne utrzymanie to około 1,5 tysiąca złotych. W skali 10 lat utrzymanie szamba będzie kosztować około 18-19 tysięcy złotych.

W przypadku oczyszczalni ekologicznej koszt wykonania instalacji to około 13-14 tysięcy złotych, roczne utrzymanie to około 300 złotych. W związku z tym koszt utrzymania całości wyniesie około 16-17 tysięcy złotych. Zaś po tym okresie czasu inwestycja okaże się dużo tańsza i nie wymaga także regularnego i nieprzyjemnego opróżniania.

 

Reasumując..

Niezależnie czy budujemy dom czy zakładamy nowy ogród warto zastanowić się na instalacją przydomowej oczyszczalni, która w dłuższej perspektywie czasu przełoży się na oszczędność oraz wygodę. Nie jest także tykającą bombą biologiczną, z którą będą musiały poradzić sobie nasze dzieci.

Artykuł napisany przez http://firmagarden.pl/ z Białegostoku wykonawcę ogrodów oraz instalacji przydomowych oczyszczalni ścieków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *