Płytki gładkie czy strukturalne? Matowe czy błyszczące? Gres szkliwiony czy polerowany? To pytania, które towarzyszą nam przy wyborze odpowiednich płytek do aranżacji wnętrza. Jak zatem jak odpowiednio dobrać gres do aranżowanej przestrzeni.

Gres to rodzaj ceramicznych płytek podłogowych (choć stosowanych również na ścianach), które charakteryzują świetne parametry techniczne i walory użytkowe, estetyczny wygląd, spory wybór kolorów i struktur oraz stosunkowo niewielka cena. Płytki gresowe wykorzystuje się zarówno do aranżacji wnętrz, jak i na zewnątrz np. na tarasie czy balkonie, gdzie podłogi narażone są na działanie różnych warunków atmosferycznych. O trwałości gresu decyduje jego minimalna nasiąkliwość, twardość i wysoki współczynnik ścieralności.

Parametry techniczne gresu

Wybierając płytki gresowe, poza decyzją o ich kolorze czy kształcie, należy podjąć również – a w zasadzie przede wszystkim – decyzję związaną z wyborem gresu o odpowiednich właściwościach fizycznych. Jest to szczególnie istotne, gdy dobiera się płytki na balkon i taras lub do wnętrz bardzo intensywnie użytkowanych. Podłoga taka musi być antypoślizgowa, odporna na wilgoć, mróz, ścieranie i różne potencjalne uszkodzenia, dlatego trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów płytek:

  • Antypoślizgowość to cecha opisywana w specyfikacjach technicznych jako R9 do R13. Płytka mająca właściwości przeciwpoślizgowe jest oznaczona parametrem R9 lub wyższym.

  • Nasiąkliwość gresu podaje się w procentach. Płytki narażone na opady deszczu czy śniegu, jak również działanie niskich temperatur, muszą mieć jak najmniejszą nasiąkliwość (E = 0,5% lub mniej), aby nie pękały pod wpływem zmiany stanu fizycznego wody. Gres zastosowany we wnętrzach wnętrz może mieć nieco wyższą nasiąkliwość.

  • Ścieralność płytek określa się klasą od 1 do 5. Najniższa wartość (1) oznacza powierzchnię delikatną, która dość łatwo się ściera, natomiast najwyższa (5) reprezentuje powierzchnię bardzo odporną na ścieranie. Gres klasy 5 nadaje się zatem do zastosowań na zewnątrz, a także w miejscach, w których podłogi są mocno eksploatowane (w sklepach czy restauracjach). Gres klasy 1 natomiast można położyć w łazience lub sypialni, gdzie nie chodzi się w butach.

  • Twardość materiału, z którego wykonane są płytki definiuje się w dziesięciostopniowej skali Mohsa. Im wyższa wartość, tym twardszy jest dany gres. Do zastosowań zewnętrznych, lepiej wybrać materiał trwalszy, a więc i twardszy, na przykład o wartości 9. Na podłogę w domu wystarczą płytki o mniejszej twardości.

Jeśli gres ma być położony na ścianie, antypoślizgowość czy ścieralność mają niewielkie znaczenie, a nasiąkliwość może być w tym przypadku nieco wyższa, niż ta wymagana na przykład dla podłóg na balkonie lub tarasie.

Rodzaje płytek gresowych

  • Gres szkliwiony – jeden z najpopularniejszych obecnie i najbardziej atrakcyjnych rodzajów gresu. Powierzchnia płytek pokryta jest warstwą szkliwa, dzięki czemu uzyskuje się rozmaitą ilość kolorów i wzorów. To właśnie gresy szkliwione mogą wyglądać jak kamień lub drewno, przypominać wzorzysty dywan lub charakteryzować się oryginalnym designem opartym na zatopionych w szkliwie ozdobnych elementach. Płytki szkliwione łatwo utrzymać w czystości. Są twarde, nienasiąkliwe, nadają się do wnętrz i na zewnątrz.

  • Gres nieszkliwiony, czyli tzw. gres techniczny lub inaczej naturalny. Twardy jak diament i odporny prawie na wszystko. Zazwyczaj występuje w neutralnej kolorystyce i wzorze typu „sól i pieprz”. Idealny do „trudnych” powierzchni takich jak podłoga w garażu czy klatka schodowa. Gres techniczny możemy wykorzystać także w nowoczesnej aranżacji wnętrza w stylu minimalistycznym.

  • Gres polerowany i / lub półpolerowany to płytki wygładzane tarczą diamentową, dzięki czemu ich surowa, nieszkliwiona powierzchnia staje się gładka i o wiele bardziej dekoracyjna. Ponieważ jednak proces polerowania pogarsza nieco właściwości fizyczne, poleca się stosowanie takich płytek raczej we wnętrzach. Najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach użytkowanych standardowo, gdzie nie są narażone na nadmierne ścieranie i działanie wilgoci.

Powyżej przykłady gresu szkliwionego, m.in. wzór inspirowany naturalnym rysunkiem drewna (www.kwadroceramika.com/pl/produkty/gresy_szkliwione).

Gres w aranżacjach wnętrz

Płytki gresowe są wytrzymałe, a do tego niedrogie i dostępne na rynku w wielu różnych wariantach: gładkie i strukturalne, matowe bądź z połyskiem, w dowolnym kolorze i wzorze. Wybór konkretnych płytek to zawsze sprawa indywidualna, niemniej jednak warto mieć na uwadze kwestie praktyczne oraz kilka ważnych zasad, którymi warto się kierować przy aranżacji wnętrz:

  • Płytki gładkie, a zatem na przykład gres szkliwiony, lepiej kłaść tam, gdzie podłoga często narażona jest na zabrudzenia, jak choćby w przedpokoju. Taką nawierzchnię znacznie łatwiej utrzymać w czystości niż płytki o strukturalnej, chropowatej powierzchni.

  • Gres polerowany wspaniale służy do dekorowania ścian, gdzie jest o wiele mniej narażony na zniszczenia mechaniczne w porównaniu z podłogą.

  • Podłoga „chropowata” (gres strukturalny) to świetny wybór do miejsc, w których trzeba zadbać o bezpieczeństwo i antypoślizgową nawierzchnię (taras czy schody zewnętrzne).

  • Gładki gres (jednobarwne płytki bez wzorów) świetnie sprawdzi się we wnętrzach, które chcemy optycznie powiększyć.

  • Wzorzysty gres szkliwiony na podłodze optycznie pomniejsza zbyt przestronne wnętrze. Ułatwia również, ze względu na bogactwo kolorów i wzorów, stworzenie wystroju wnętrza w zasadzie w dowolnym stylu.

  • Płytki błyszczące pasują do eleganckich aranżacji pomieszczeń o charakterze bardziej reprezentacyjnym i oficjalnym – duży salon w domu, hol czy sala bankietowa.

  • Płytki matowe dodają wnętrzom przytulności.

  • Gres w postaci mozaiki stosuje się przede wszystkim do zdobienia ścian. Pozostałe dostępne obecnie w sklepach formaty płytek kładzie się zarówno na ścianach, jak i na podłogach.

Współczesne aranżacje wnętrz coraz częściej odważnie łączą także różne rodzaje gresów, nie tylko w jednym pomieszczeniu, ale także na jednej nawierzchni ściany czy podłogi. Połączenie błyszczącego gresu szkliwionego z matowym gresem strukturalnym, daje naprawdę ciekawe efekty wizualne. Ponadto płytki gresowe mogą być zestawiane ze szklanymi dekoracjami ścian czy podłóg. Możliwości kompozycyjne są w tym zakresie właściwie nieograniczone.


Powyżej przykładowe aranżacje wnętrz wykorzystujące gres szkliwiony.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *