Fakty i mity na temat pompowni domowych

Obecnie bardzo popularnym sposobem odprowadzania ścieków jest przyłączenie do sieci kanalizacyjnej. Jednak to rozwiązanie nie zawsze jest możliwe ze względu na przykład na umiejscowienie danego budynku, dlatego niektórzy inwestują we własne pompownie domowe. Co warto o nich wiedzieć oraz jakie fakty i mity krążą na ich temat? Przeczytaj tekst, aby dowiedzieć się więcej o takich systemach.

 

 

Kiedy warto mieć domową pompownię?

Podłączenie danego gospodarstwa do sieci kanalizacyjnej opiera się na grawitacji. W związku z tym źródło ścieków powinno znajdować się na wyższym poziomie niż oczyszczalnia. Poza tym, wykop musi być wykonany pół metra powyżej źródeł wód podziemnych. Czasem jednak metoda grawitacyjna może nie być wystarczająca i konieczne staje się skorzystanie z dodatkowych urządzeń, takich jak wspomniane domowe pompownie. Ich charakterystyczną cechą jest mały rozmiar, a umieszcza się je w odległości 5-10 m od budynku. Zadanie domowych pompowni polega na wypompowywaniu ścieków do sieci kanalizacyjnej. Ułatwiają one odprowadzanie nieczystości z poziomu niższego na wyższy, rozwiązują zatem problem lokalizacji niekorzystnej pod względem usuwania zanieczyszczeń.

Co warto wiedzieć o pompowniach domowych?

Jeden z mitów dotyczących domowych pompowni głosi, że o zbiorniki nie trzeba dbać. Nie jest to prawda – aby były utrzymane w dobrym stanie, muszą być okresowo czyszczone. Pozwoli to na uniknięcie awarii, a także na efektywniejsze działanie spowodowane usunięciem pozostałości tłuszczu, piasku czy innych zbędnych substancji tego typu. Niektórzy myślą też, że pompownia domowa to jednorazowy zakup, ale plastikowy zbiornik również ulega zniszczeniom i po jakimś czasie może być niezdatny do użytku. Jednak odpowiednie dbanie o niego pozwoli wydłużyć jego żywotność.

 

 

 

Jak jest zbudowana domowa pompownia?

Najważniejszymi elementami domowej pompowni są plastikowe zbiorniki oraz pompy. Istotne są również wszelkie części mające pomóc w zamocowaniu instalacji. „Pompy mogą być wyposażone w ulepszenia takie jak rozdrabniacz czy system napowietrzający” – dodaje pracownik firmy INWAP. Dzięki nim ścieki są łatwiej transportowane, a ich pozostałości rzadziej pozostają na ściankach zbiornika. Instalacje są też wyposażone w tłocznie, które są w stanie podnieść ścieki do określonych wysokości. Decydując się na pompownię domową, warto zwrócić uwagę również na sterowanie, tak aby było ono jak najwygodniejsze. Systemy te mają niewątpliwie wiele zalet, zwłaszcza w przypadku problematycznego podłączenia do sieci kanalizacyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *