Kamera termowizyjna, kamera termalna lub termowizor są urządzeniami do rejestracji i wizualizacji rozkładu temperatury na powierzchni obiektów. Działa ona na zasadzie przetwarzania promieniowania podczerwonego na sygnał elektryczny, a potem na obraz oglądany na ekranie.

Kamera składa się z układu optycznego, detektora promieniowania podczerwonego wraz z układem chłodzenia, elektronicznego toru wzmacniania, przetwarzania i wizualizacji. Układ optyczny przeważnie jest złożony z obiektywu, układu przeszukiwania, który ma za zadanie stopniowe odbieranie informacji z obserwowanego obiektu oraz układu skupiającego promieniowanie i kierującego je na detektor.

Wyróżniamy kilka rodzai detektorów: detektory termiczne, które przetwarzają promieniowanie na sygnał elektryczny, detektory piroelektryczne lub fotonowe. Detektor może być pojedynczym elementem, jednak częściej składa się z wielu elementów w postaci linijki lub matrycy.

Obszar zastosowań kamer termowizyjnych (dostępnych w ofercie wielu firm, np. ATLine) nieustannie się powiększa. Termowizja aktualnie jest niezastąpiona w wielu sytuacjach, w których istotny jest rozkład temperatury. Dzięki temu, że badania termowizyjne są bezinwazyjne i bezdotykowe, stosowane są praktycznie w każdej dziedzinie życia i mogą zapobiegać poważnym awariom.

Decydujący rozwój techniki termowizyjnej nastąpił w wyniku zapotrzebowania na tego typu sprzęt do zastosowań wojskowych. W technice militarnej głównie wykorzystuje się termowizje w: systemach naprowadzania i śledzenia, systemach wykrywania celów, w broni inteligentnej i innych. Wszystkie cele, które wytwarzają ciepło, np. silniki śmigłowców bojowych lub transportowych można bardzo łatwo namierzyć i śledzić za pomocą urządzeń termowizyjnych.

Może nie każdy wie, ale już pierwsze kamery termowizyjne z lat 70-tych XX w. znalazły swoje zastosowanie w medycynie. Wykorzystywane są do badań termograficznych, które są jedną z nielicznych, nieinwazyjnych i całkowicie bezpiecznych dla pacjenta metod diagnostycznych. Różnice temperatur w ciele ludzkim uwidaczniają się wszędzie tam, gdzie występują zmiany ukrwienia. Mogą one świadczyć o lokalnym stanie zapalnym lub niedokrwieniu.

Coraz niższe koszty zakupu i montażu kamer sprawiają, że cały czas powiększa się grono ich użytkowników, a sam sektor kamer termowizyjnych rozwija się coraz prężniej. Najczęściej są one wykorzystywane na rynku security w dziedzinie obronności, energetyce, budownictwie. Równie chętnie stosuje się je, monitoringu procesów przemysłowych, a nawet w weterynarii. Jednym z ciekawszych zastosowań jest diagnostyka uszkodzeń elektroniki oraz kontrola rozkładu temperatury w procesach takich jak spawanie czy obróbka termiczna.

Jednym z obszarów zastosowania kamer termicznych jest utrzymanie ruchu (wyszukiwanie usterek). Dzięki nim można uniknąć nieplanowanych przestojów w zakładach. Kamery termowizyjne są również stosowane do szacowania strat energii budynków. Zmiany temperatury materiału podczas jego sprężystego odkształcenia pozwalają na wykorzystywanie termowizji do badań konstrukcji stalowych, np. mostów.

W celu wyboru odpowiedniej kamery termowizyjnej do naszych wymagań, dobrze jest udać się do specjalistów w tej dziedzinie. Godna polecenia jest m. in. firma ATLine, która posiada dużą ofertę tego typu sprzętu oraz od samego początku swojej działalności wykorzystywała zaawansowane technologie, dzięki czemu jako jedna z pierwszych wyspecjalizowała się w elektronicznych systemach ochrony zewnętrznej.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *