Według najprostszej definicji betonem towarowym nazywamy mieszankę betonową przygotowaną przez producenta (betoniarnię) i dostarczaną zamawiającemu wykonawcy na plac budowy. Materiał dostarczany jest należącymi do producenta betoniarkami. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Specyfikacja na beton

W procesie zamówienia bardzo duże znaczenie ma sporządzenie właściwej specyfikacji na beton. Specyfikacja ta jest zbiorem wymagań dotyczących zarówno mieszanki betonowej, jak i gotowego stwardniałego betonu. Uwzględnia ona parametry związane z przeznaczeniem mieszanki, oddziaływaniem środowiska na beton, wymiarami konstrukcji czy też sposobu wykończenia powierzchni.

Gdy wykonawca przekaże producentowi właściwe informacje, ten będzie mógł zaprojektować, wyprodukować i dowieźć na budowę mieszankę zgodną z jej zastosowaniem.

Beton towarowy trafia na budowę w postaci mieszanki gotowej do zabudowania w konstrukcji.

Dostawa mieszanki betonowej

Bardzo ważną kwestią jest właściwa współpraca oraz wymiana informacji między producentem a zamawiającym. Musza oni uzgodnić czas dostawy, jej wielkość i częstotliwość, możliwości dojazdu oraz ewentualnie rozstawienia pompy na placu budowy. Podstawowym i obowiązkowym dokumentem, jaki towarzyszy dostawie mieszanki jest dowód dostawy, zawierający: dane betoniarni i betonowozu, szczegóły związane z dostawą oraz specyfikację – podstawowe parametry dostarczonego betonu.

Kluczowymi informacjami są czas załadunku i rozładunku, obrazujące nam łączny czas dostawy. Jest to niezwykle ważne ze względu na nieodwracalne reakcje chemiczne, jakie zachodzą w mieszance już podczas pierwszego jej kontaktu z wodą. A to oznacza, że zbyt długi czas może spowodować utratę konsystencji mieszanki oraz zmianę parametrów stwardniałego betonu a więc jej najważniejszej cechy. Kolejną ważną kwestią jest gotowość placu budowy na przyjęcie mieszanki betonowej. Nie można pozwolić na sytuację, w której przywieziony na miejsce beton będzie czekał na rozładunek. Beton bez domieszek o działaniu opóźniającym, w temperaturze nieprzekraczającej +20°C z betoniarki samochodowej, należy wyładować w czasie nie dłuższym niż 90 minut od chwili pierwszego kontaktu wody z cementem.

Profesjonalny producent betonu powinien poinformować zamawiającego o składzie mieszanki betonowej, co pomoże mu wykonać prawidłową zabudowę i właściwie zająć się pielęgnacją betonu. Zamawiający powinien przede wszystkim poznać tempo narastania wytrzymałości, bezpośrednio zależne od składu betonu.

Jeśli szukasz betonu lub informacji o nim wejdź na http://www.betonnadom.pl/

Artykuł Sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *