Nieodzownym elementem pracy przy materiałach drewnianych, jak i metalowych jest ich cięcie oraz skrawanie. Czynności te mają na celu nadanie im odpowiednich kształtów, wymiarów czy chropowatości. Obróbka ta polega na usuwaniu naddatku, a więc nadmiaru materiału.

Samo skrawanie, to usuwanie powierzchniowej warstwy obrabianego materiału. Do tego procesu niezbędne są narzędzia skrawające. Będą to różnego rodzaju frezarki, strugarki czy szlifierki. Wybór odpowiedniego sprzętu jest niezbędny, aby praca została dobrze wykonana. Innym rodzajem szlifierki obrabiać będziemy elementy drewniane, a innym metalowe. Oczywiście jeśli wykonujemy drobne domowe prace, nie ma konieczności zakupu olbrzymiego i często drogiego sprzętu. Jeśli jednak chcemy zająć się obróbkami bardziej profesjonalnie, wato będzie zapoznać się z nieco „cięższym” sprzętem. Dużym wyborem akcesoriów może pochwalić się sklep pferdvsm.pl.

Skrawanie dzielimy na dwa zasadnicze rodzaje. Jest to skrawanie wiórowe i ścierne, a także na  ręczne, maszynowe, wykonywane narzędziami poruszanymi siłą mięśni ludzkich, zmechanizowane, przy użyciu narzędzi zamocowanych w przyrządach przenośnych o napędzie elektrycznym lub pneumatycznym.

Jedną z metod obróbki jest skrawanie wiórowe. Do jego wykonania niezbędne są odpowiednie narzędzia skrawające. Charakteryzują się one ostrzami o zdefiniowanej geometrii oraz liczbie.  Nazwa tego rodzaju obróbki wzięła się od wiórów powstających w wyniku usunięcia naddatku materiału. Proces taki przeprowadzany jest na specjalnych obrabiarkach. Do tego rodzaju skrawania wykorzystać można min. frezarkę. Cały niezbędny sprzęt znaleźć można w katalogu pferdvsm.pl.

Najpopularniejszą formą skrawania jest obróbka ścierna. Polega ona na skrawaniu nadmiaru materiału za pomocą ziaren ściernych, znajdujących się na przygotowanych do tego narzędziach lub na papierze. Liczba ostrzy jest tutaj niezidentyfikowana. Ten rodzaj obróbki służy zazwyczaj poprawkom kosmetycznym, gdyż charakteryzuje się bardzo małą głębokością skrawania.
Obok samego skrawania pracą, która pozwoli nam kształtować materiał jest jego cięcie. Polega ono na rozdzielaniu materiału. Wylicza się kilka technik polegających na cięciu materiałów.

Często stosowaną metodą cięcia jest obróbka plastyczna. Wymaga jednak ona odpowiednich narzędzi oraz umiejętności. Polega ono na wytworzeniu takiego stanu naprężenia w żądanym miejscu, aby nastąpiło pęknięcie obrabianego przedmiotu. Samo cięcie uzależnione jest także od narzędzi, którymi jest dokonywane. W produkcji przemysłowej często dokonuje się cięcia laserami lub wodą.

W przypadku, gdy dokonywana jest mniejsza ingerencja w materiał, zwykle wykorzystywane są spawarki elektryczne lub palniki. Jeśli samo cięcie ma być mało inwazyjne można do niego wykorzystać specjalistyczne noże, gilotyny lub też matryce i stemple. W samym cięciu, jak i skrawaniu warto zobaczyć jaką grubość ma dany materiał oraz w jakim tempie musimy materiał obrobić. A gdy to wszystko będziemy wiedzieć możemy przystąpić do działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *