W magazynach różnego rodzaju firm można spotkać rozmaite urządzenia przeznaczone do wykonywania czynności, do których wykonania potrzeba jest ogromna siła. Jednymi z nich są suwnice i żurawie – bez nich nie mógłby funkcjonować m.in. przemysł transportowy czy motoryzacyjny. Do czego dokładnie służą te maszyny i jakie występują między nimi różnice?
Praca żurawia i suwnicy – więcej cech wspólnych?
Na wstępie warto zaznaczyć, że ładunek w przypadku obu urządzeń jest przemieszczany w trzech płaszczyznach. Żuraw ma zakres ruchu wokół własnej osi (słupa) i on może wynosić nawet 360 stopni, lecz często się zdarza, że jest on ograniczony. Jest to świetne urządzenie, które sprawdzi się w wymianie różnych materiałów podczas produkcji, podawania elementów (takich jak blachy), a także będzie pomocny przy pracach remontowych.
Suwnice obsługują przestrzeń w kształcie „prostokąta”, a ich działanie obejmuje większy obszar niż w przypadku żurawi. Suwnice mogą obejmować całe hale produkcyjne, co znacznie ułatwia przetransportowanie towarów. Są one najczęściej stosowane w branżach przemysłowych, meblarskich, motoryzacyjnych czy logistycznych.
Budowa żurawia
Żuraw wbrew pozorom nie posiada skomplikowanej budowy – składa się ze słupa (kolumny) oraz z samego wysięgnika odpowiadającego za ruch obrotowy. Na końcu tego elementu można znaleźć cięgnik, dzięki któremu można przetransportować ładunek w dane miejsce. Prosta konstrukcja tej maszyny jest jej wielkim atutem – konserwacja i naprawa żurawia nie wymagają stosowania drogich, specjalistycznych urządzeń. Żurawie najczęściej stosowane są na placach budowy.
Konstrukcja suwnicy
Na konstrukcję suwnicy składa się część nośna (most), poruszająca się po specjalnie wyznaczonych torach. Równie istotnym elementem jest jednostka podnosząca, a także torowisko. Suwnica przyspiesza przeładunek i jest wykorzystywana głównie w magazynach, portach czy na halach produkcyjnych.
Jak widać budowa suwnicy oraz żurawia diametralnie się różni. Jedyną wspólną cechą pomiędzy tymi urządzeniami jest element podnoszący, który może zostać zawieszona na maszynie.
Uprawnienia i zasady BHP
Oba te urządzenia (suwnice oraz żurawie) są objęte najczęściej pełnym dozorem technicznym. Aby móc je obsługiwać, należy zdobyć niezbędne uprawnienia – bez nich zabronione jest wykonywanie wszelkich prac konserwacyjnych czy montażowych przy urządzeniu. Po zapoznaniu się z zasadami BHP można bezpiecznie przystąpić do pracy. Do obowiązków pracodawcy należy jednak systematyczne zgłaszanie przeglądów technicznych oraz wszelkich usterek do osób uprawnionych do prac konserwacyjnych przy tego typu maszynach.