Zaprawa cementowo-styropianowa to innowacyjny produkt termoizolacyjny. W jej skład wchodzi lekki granulat styropianowy, woda, cement i specjalny dodatek, który poprawia jednorodność ciekłej masy oraz jej wytrzymałość. Styrobeton stosuje się w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym. Jakie jest jego dokładne zastosowanie? Jakie są zalety styrobetonu?
Jak powstaje styrobeton?
Podczas badań nad różnymi kompozytami w budownictwie stosowano różne materiały przy produkcji pustaków i betonu lekkiego. W ten sposób doszło do powstania styrobetonu – jednego z nowszych odkryć wśród betonów lekkich. Mieszanka betonu i ziaren styropianowych tworzy wyjątkowo lekką masę izolacyjną. Charakteryzują ją bardzo dobre właściwości termiczne i akustyczne. Ponadto nie nasiąka wodą tak, jak np. beton połączony z wiórami, trocinami czy zrąbkami drewna.
Zaprawę cementowo-styropianową można produkować bezpośrednio na placu budowy lub zamówić gotowy produkt w specjalistycznej wytwórni betonu. Ogólny schemat mieszanki można przedstawić następująco: cement + styropian granulowany + dodatek + woda = zaprawa cementowo-styropianowa. Styrobeton można wyprodukować zarówno za pomocą nowoczesnych agregatów, jak i zwykłej betoniarki i mieszadła do zapraw. Produkcję wyróżnia duża oszczędność kosztów materiałowych i czasu układania wylewek. Do wykonania i ułożenia 1m3 masy cementowo-styropianowej w niektórych przypadkach potrzeba zaledwie około 5 minut. Styrobeton posiada wysoką izolacyjność termiczną, dużą wytrzymałość i niski ciężar.
Gdzie można stosować styrobeton?
Styrobeton nie jest wykorzystywany jako element nośny. Masa cementowo-styropianowa to cieplno-izolacyjny materiał do napełniania (przeważnie poziomych) konstrukcji nośnych.
Styrobeton możemy wykorzystać np. jako warstwę wyrównującą i izolacyjną na drewniane belkowe stropy. Styrobeton może posłużyć też jako bardzo dobra warstwa izolacji cieplnej i akustycznej, warstwa wykończeniowa czy warstwa wyrównująca pod wylewki podłogowe. Z pomocą masy cementowo-styropianowej można także wyrównać powierzchnię zabudowanych przewodów instalacji grzewczej, elektrycznej czy wodociągowej oraz wyrównać wysokość na podbudowie pod posadzkę.
Ale to nie wszystko. Styrobeton sprawdzi się też jako dodatkowe ocieplenie dachów do 30% nachylenia, pochyła warstwa izolacyjna tarasów i balkonów, a nawet jako elastyczny podkład szos, dróg czy areałów sportowych. Wysokiej jakości styrobeton oferuje m.in. każda wytwórnia betonu CEMEX: http://betonnadom.pl/produkty/insularis-eps.
Styrobeton można wykorzystać w zastępstwie za styropian, styrodur, keramzytobet lub polytagobet. Gdy już wylejemy żądaną grubość masy cementowo-styropianowej, musimy zagęścić ją sztangą, a w razie potrzeby dodatkowo wygładzić stalową pacą. Zanim nałożymy kolejną warstwę styrobetonu, należy zabezpieczyć go przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Styrobeton w Europie
W Polsce styrobeton stosuje się głównie jako lekki beton do wylewek podłogowych i stropów. W Niemczech zastosowano go w fabrykach podobnych do dawnych domów z wielkiej płyty. Wykonuje się w nich gotowe ściany i modułowe części ścian. Taka ściana składa się kolejno z warstwy silikonowo-wapiennej, ściany wewnętrznej ze styrobetonu, wełny mineralnej oraz ponownie ze ściany styrobetonowej i warstwy silikonowo-wapiennej. W oparciu o moduły styrobetonowe buduje się też wielopiętrowe domy na Islandii.
To właśnie tam, z powodu występowania trzęsień ziemi, celująco zdały egzamin z wytrzymałości konstrukcyjnej.
Moduły styrobetonowe
Moduły styrobetonowe można wygodnie łączyć, uzyskując ściany o dużych gabarytach. Takie ściany charakteryzuje mała liczba spoin (połączeń), dzięki czemu są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Montaż modułów styrobetonowych jest bardzo prosty. Panele ścienne można dowolnie docinać na długość i szerokość. Poszczególne elementy składa się szybko. Nie ma potrzeby stosowania cementowego spoiwa, ani gipsowania. Do ściany można mocować relatywnie ciężkie przedmioty. Moduły styrobetonowe wykonane są z naturalnych materiałów. Skomponowane z nich pomieszczenie samo reguluje panującą w nim wilgotność w zależności od warunków atmosferycznych. Moduły styrobetonowe odpowiadają ekologicznemu trendowi, który panuje w nowoczesnym budownictwie. Znajdują swoje zastosowanie w budownictwie jedno- i wielorodzinnym, a nawet w budynkach wielokondygnacyjnych.
Jakie są najważniejsze zalety styrobetonu?
Zastosowanie styrobetonu pozwala zrezygnować z ocieplenia. Uproszczony montaż, który skraca czas budowy oraz mniejsza ilość materiałów używanych na budowie pozwalają dodatkowo obniżyć koszt budowy.
Styrobeton, w zależności od wartości kg/m3 jest niełatwopalny lub niepalny. Wystawiony na temperaturę około 1000 stopni Celsjusza może wytrzymać nawet 4 godziny naporu ognia. Styrobeton zapewnia bardzo dobrą ochronę przeciwpożarową i nie emituje toksycznych gazów.
Zastosowanie styrobetonu pozwala efektywniej wykorzystywać dostępną przestrzeń. Nie ma konieczności składowania ton cementu, piasku itd. Na placu budowy zostanie zachowany porządek. Będziemy przechowywać na nim wyłącznie potrzebną ilość materiałów budowlanych.
Styrobeton jest bardzo wytrzymały. Dodatkowo styrobeton jest odporny na szkodliwe działanie gryzoni i pleśni.
Styrobeton jest odporny na wodę i wilgoć. Dodatkowo jest higienicznie nieszkodliwy, a dzięki temu odpowiedni do wnętrz, np. łazienki, kuchni czy piwnic.
Styrobeton jest wysoce dźwiękoszczelny.
Ponieważ jest nawet 12 razy lżejszy od betonu, podczas rekonstrukcji nie ma potrzeby wzmacniania fundamentów. Styrobeton nadaje się też idealnie do renowacji starych stropów.
W porównaniu z betonem ma nawet 10 razy lepsze właściwości termoizolacyjne.
Styrobeton szybko twardnieje. Następną warstwę można nakładać już po upływie 24 godzin. Styrobeton jest bezpieczny i ekologiczny. Do produkcji styrobetonu można użyć odpowiednio zmielonych odpadów styropianowych.
Styrobeton a pianobeton
Pianobeton jest konkurencyjnym rozwiązaniem dla styrobetonu. Oba produkty są systemami izolacji cieplnej i akustycznej, których przeznaczeniem jest budownictwo mieszkalne. Pianobeton ma postać płynnej zaprawy cementowej. Taka zaprawa wyrównuje, wypełnia i ma niski ciężar właściwy. Pianobeton ma jednak nieco inne zastosowanie niż styrobeton. Można go stosować jako:
Warstwę izolacji cieplnej i akustycznej.
Warstwę izolacyjną na płaskie dachy.
Wypełnienie starych kanałów, sztolni, przestrzeni międzyrurowej podczas renowacji rurociągów.
Warstwę wyrównującą i wypełniającą.
Warstwę wyrównującą w systemach podłóg pływających.
Warstwę kryjącą nierówności podłoża.
Pianobetonu można użyć tylko zamiast styropianu i styroduru. Pianobeton cechuje duża płynność, niska masa i niepalność. Dzięki takim właściwościom pianobeton gwarantuje dokładne otulenie rur i przewodów, możliwość zastosowania np. na drewnianych stopach, bezpieczeństwo pożarowe, szybkość aplikacji oraz idealne wypełnienie wszystkich przestrzeni i oszczędność energii na ogrzewanie pomieszczeń.
Beton lekki z całym wachlarzem zalet
Styrobeton ma bardzo dobre właściwości, wiele zastosowań i jeszcze więcej zalet. Wykorzystanie masy cementowo-styropianowej gwarantuje oszczędność miejsca, czasu i pieniędzy. Można nią zastąpić styropian, styrodur, keramzytobet lub polytagobet. To popularne rozwiązanie stosowane w całej Europie, w tym w Niemczech i na Islandii. Styrobeton wykorzystuje się w budownictwie jedno- i wielorodzinnym i w budynkach wielokondygnacyjnych. Bardzo dobre właściwości termiczne i akustyczne oraz lekkość i wytrzymałość to tylko przykłady jego najważniejszych zalet. Inwestycja w styrobeton przynosi inwestorowi cały pakiet korzyści.
grafika: betonnadom