Szybki rozwój globalizacji, nie tylko wpływa na ilość i różnorodność produktów, które oferowane są na rynku, ale również na modę i wzrost popytu na poszczególne towary. Dotyczy to również trendów w dziedzinie architektury.
Coraz częściej w projektach architektonicznych, można doszukać się inspiracji z najróżniejszych zakątków świata, od Indii przez Afrykę po klasyczny brytyjski styl. Każdy z nich jest odmienny i wyjątkowy i na swój sposób urzekający.
Aktualnie popularność zyskuje styl nowoczesny, łączący w sobie minimalizm i zamiłowanie do prostej formy. Wnętrza te charakteryzują się przede wszystkim prostymi meblami często szklanymi, metalowymi, bądź z lakierowanych płyt. Przeważają kolory jasne od bieli po szarości, pastelowe odcienie różu, niebieskiego czy fioletu. Liczy się prostota nieprzekombinowana forma i jak najmniejsza ilość dodatków, które nadają zbyt ciężki wygląd i niszczą całą koncepcje minimalizmu oraz harmonii.
Trend minimalistyczny jest też bardzo często wykorzystywany w budownictwie. Szklane wieżowce o prostym kształcie coraz częściej zapełniają ulice miast. Przejrzystość i czysta forma sprawiają że idealnie nadają się na biurowce. Jeśli chodzi natomiast o budownictwo mieszkalne, szklane domy cieszą się ostatnimi laty dużym zainteresowaniem, nawet jeśli nie są one jeszcze w pełni funkcjonalne.
Mimo wszystko ta moda na prostotę i minimalizm jeszcze na dobre nie zagościła wśród klientów, którzy wybierają tradycyjne domy z cegły czy stoły z drewna. Dom to oaza każdego człowieka, miejsce w którym czuje się bezpiecznie i tworzy rodzinę, dlatego mimo iż styl minimalistyczny jest interesujący, nie zawsze spotka się z pochlebnymi opiniami. Ma być on przede wszystkim funkcjonalny, wygodny i przytulny, tym samym oddając charakter i osobowość jego mieszkańców. Często do tego zabiegu wykorzystuje się stare meble, które wprowadzają nutę historii, tajemniczości, a także stanowią źródło wspomnień. Mogą to być drewniane stoły, ciężkie komody z ozdobnymi elementami, czy duże mosiężne lustra. Istotną kwestią są również dodatki w postaci zdjęć, figurek czy kwiatów, ostatecznie określające charakter pomieszczenia.