W jaki sposób powinny być przystosowane łazienki dla osób starszych i niepełnosprawnych?

Każdy, kto jest nie jest w stanie sprawować całodobową opiekę nad starszym członkiem swojej rodziny we własnym miejscu zamieszkania, pragnie mimo wszystko zapewnić mu godne i bezpieczne warunki życia. Powstaje pytanie w jaki sposób to zrobić? Komu możemy zaufać i kto zapewni należytą opieką naszej babci, dziadkowi lub innemu członkowi rodziny?


Rozwiązaniem w takim przypadku może być dom opieki dla seniorów (np. Nestor). Jego zadaniem jest zapewnienie fizycznego, duchowego i umysłowego komfortu wszystkim pensjonariuszom. Każdy podopieczny ma się w nim czuć dobrze i bezpiecznie, otoczony szacunkiem i życzliwością. Wszystkie domy opieki nad osobami starszymi, często niepełnosprawnymi, muszą zapewnić swoim mieszkańcom opiekę wykwalifikowanych pielęgniarek i opiekunów, komfortowe warunki mieszkaniowe oraz pomieszczenia odpowiednio przystosowane do wieku i sprawności ruchowej swoich podopiecznych.

W obiektach tego typu, bardzo duży nacisk kładzie się na odpowiednie przystosowanie i wyposażenie łazienek i toalet, które powinno być zgodne z wytycznymi technicznymi zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku.

Łazienka jest pomieszczeniem, z którego każdy, również osoba mająca problemy z poruszaniem się, chce korzystać swobodnie. Dlatego planując pomieszczenie dostosowane do możliwości osoby starszej lub niepełnosprawnej należy prawidłowo wykonać projekt oraz dobrać odpowiednie elementy wyposażenia. Łatwo dostępna łazienka to pomieszczenie bez progu, z poszerzonym wejściem. Powierzchnia takiego pomieszczenia powinna być odpowiednio duża, aby wszystkie elementy wyposażenia były łatwo dostępne i aby osoby na wózku inwalidzkim mogły mieć swobodę poruszania się. Najlepiej, aby powierzchnia manewrowa wózka zawierała się w okręgu o średnicy minimum 150 cm. 
Łazienka w domu seniora powinna być specjalistycznie wyposażona, m.in. w ceramikę umieszczoną na odpowiedniej wysokości, baterie z uchwytami lekarskimi lub fotokomórką oraz w elementy zabezpieczające i ułatwiające samodzielne poruszanie, takie jak: uchwyty, drabinki, lustra uchylne, czy też składane krzesło prysznicowe. Podstawowym warunkiem prawidłowo wykonanego projektu łazienki dla domu opieki jest nie tylko zachowanie ergonomii i funkcjonalności, ale także uwzględnienie wszystkich zasad bezpieczeństwa.

Strefa kąpielowa w łazience dla osób starszych i niepełnosprawnych powinna być wyposażona w udogodnienia, które umożliwią poruszanie się, przesiadanie z wózka na siedzisko oraz dostęp do prysznica z każdej strony. Służą do tego m.in. siedzisko prysznicowe, uchwyty i poręcze. Należy również zadbać o odpowiednią ilość mat antypoślizgowych, które uchronią pensjonariuszy domu seniora przed niechcianymi wypadkami. Wyposażenie łazienek powinno mieć wszystkie wymagane atesty higieniczne i certyfikaty, które zapewnią bezpieczeństwo i komfort korzystania wszystkim mieszkańcom domu opieki (np. Nestor).

Toaleta dla osoby starszej i niepełnosprawnej powinna być zamontowana niżej niż standardowa, mniej więcej na wysokości 48 cm. Można założyć kompakt lub podwieszaną miskę, która jest specjalnie wydłużona do 70 cm, dzięki czemu pensjonariusze domu opieki będą mogli z niej bezpiecznie korzystać. Deska wc powinna posiadać niezbędne wycięcie oraz powinna być wzmocniona metalowymi zawiasami, które zagwarantują solidne zamocowanie deski. W bliskim sąsiedztwie toalety należy zamontować poręcze i uchwyty, które zapewnią stabilne podparcie i samodzielne korzystanie z toalety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *