Sprawdzony sposób na trwałe ogrodzenie

Bramy i ogrodzenia stanowią często wizytówkę domów. Niestety są narażone na działanie wielu czynników atmosferycznych, które powodują ich szybsze niszczenie. Aby zapobiec przedwczesnemu zniszczeniu ogrodzeń powinno się je solidnie zabezpieczyć.

                    

Korozja – to najczęstsza, obok uszkodzeń mechanicznych, przyczyna niszczenia ogrodzeń. Problem ten jest o tyle uciążliwy, że nie tylko powoduje obniżenie wytrzymałości, ale niszczy również estetykę. Do walki z rdzą masowo ruszają producenci wszelakich specyfików. Niestety okazuje się, że pomimo gwarancji wiele z nich nie zdaje egzaminu.

Wadliwość osłon antykorozyjnych tyczy się przede wszystkim farb i lakierów – pomimo iż cieszą się one niesłabnącą popularnością. Nie ma się jednak co dziwić – należą one do działu zabezpieczeń tańszych, dlatego wciąż są chętnie stosowane. Niestety, powodują też często wyraz niezadowolenia na twarzy właścicieli ogrodzeń, którzy pomimo zastosowania dodatkowego zabezpieczenia przed rdzą muszą patrzeć, jak ich furtki czy bramy stopniowo ulegają korozji. Farby czy emulsje nie dają gwarancji, ponieważ ich konsystencja nie pozwala na stworzenie dokładnej powłoki antykorozyjnej. Nie przylegają one dostatecznie mocno do materiału, a co za tym idzie, stwarzają przestrzeń dla wody i innych czynników powodujących niszczenie elementów metalowych w bramach czy ogrodzeniach. Nawet najlepszej jakości emulsja nie da rady utrzymywać się wiecznie na ogrodzeniu. Powoduje to konieczność systematycznego nakładania kolejnych warstw, co momentami potrafi być bardzo uciążliwe. Fachowcy z galwanizacjalubelskie.pl twierdzą, że farby i lakiery antykorozyjne to dobre rozwiązanie, gdy chronić musimy niewielkie elementy. W przypadku przedmiotów o większych gabarytach, a do takich należy zaliczyć ogrodzenia, ich zastosowanie mija się z celem.

W przypadku gdy chcemy uchronić ogrodzenia naszych domów przed niechcianą inwazją rdzy najlepiej zastosować cynk. Powłoka cynkowana chroni stal przed korozją przez wiele lat i nie wymaga konserwacji. Antykorozyjne właściwości powłok cynkowych polegają na tym, że cynk może tworzyć niezwykle odporne i bardzo trudno rozpuszczalne powłoki kryjące. Powstają one podczas kontaktu z powietrzem oraz wodą i składają się głównie z zasadowego węglanu cynku, które są odpowiedzialne za właściwą ochronę przed korozją. Bardzo istotną właściwością powierzchni ocynkowanych jest ich „regeneracja”. Pomimo tego, iż powłoka chroniąca z czasem jest zdmuchiwana przez wiatr, to jednak wchodząc w reakcję z nim automatycznie się odnawia.

Sposobów na ocynkowanie ogrodzeń jest wiele. Można zastosować między innymi cynkowanie galwaniczne – polega ono na pokryciu powierzchni przedmiotów stalowych cienką powłoką cynku, która chroni przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Jeśli oprócz użyteczności zależy nam także na wizualnej jakości bramy, to do ocynkowanych elementów można bez problemu dodać połysk – mówią specjaliści z galwanizacjalubelskie.pl. Ciekawym rozwiązaniem ochronnym jest także pasywacja. Metoda ta polega na zabezpieczaniu pokrytych cynkiem konstrukcji stalowych przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dodatkowo stosuje się lakier, dzięki czemu ochrona jest jeszcze bardziej skuteczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *