budowlane24h.plbudowlane24h.pl

Dodaj wpis do katalogu

Idź do katalogu

Regulamin


?>

Rosnąca popularność budownictwa drewnianego

2016-10-25

Od kilku lat zauważa się rosnącą popularność budownictwa drewnianego. W ten sposób buduje się nie tylko budynki sezonowe, pozytywne walory drewna doceniane są również w przypadku domów całorocznych. Co zatem najbardziej przemawia za tym, aby jako główny materiał budowy wybrać drewno?

Czas to pieniądz

Wydaje się, że głównym czynnikiem wpływającym na nieustannie rosnącą popularność jest cena budowy. Wynika to w głównej mierze z czasu w jakim wznosi się nowy dom. Różnicę zauważa się już na etapie wykonywania fundamentów, dom z drewna buduje się na specjalnie przygotowanej płycie fundamentowej, nie wymaga zatem głębokich wykopów jak w przypadku domu murowanego. Cała zaś konstrukcja jest lżejsza, ale nie oznacza to, że jest mniej wytrzymała. Następnie na wykonanej płycie przygotowuje się specjalny szkielet drewniany, który stawia się w ciągu zaledwie kilku dni. Warto także wspomnieć, że budowa domu pod klucz trwa zwykle kilka miesięcy, w przypadku domów murowanych okres ten jest sporo dłuższy.

Szybszy sposób budowy przekłada się zatem na niższe koszty związane z pracami ekipy budowlanej. Tańsze są również materiały użyte do konstrukcji. Głównym budulcem jest drewno, czterostronnie strugane oraz suszone komorowo, a także impregnowane specjalnymi środkami zapobiegające grzybom. W sposób otrzymuje się trwały, solidny i przede wszystkim odporny na działanie ognia budulec.

Żyj zdrowo, mieszkaj zdrowo

Z całą pewnością budownictwo drewniane przedstawiane jest jako ekologiczne i energooszczędne. Jako główny atut podaje się specyficzny mikroklimat jaki panuje w domach drewna. Powietrze w nich jest świeższe, lżejsze, wynika to z właściwości drewna, które bardzo dobrze izoluje, ale równocześnie oddycha. Przekonać się o tym mogą osoby wypoczywające w górach np. Zakopanem, gdzie ogromna większość domów budowana jest z bali.

Trwałość domów z drewna

Wbrew obiegowej opinii domy z drewna (czy te budowane z bali, czy w technologii szkieletowej) również są bardzo trwałe. Często jako przykład podaje się domy budowane w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy w krajach skandynawskich, gdzie wiele z budynków ma ponad 100 lat. Nie widać po nich upływu czasu, a wykorzystane do budowy drewno wcale nie straciło swoich właściwości.

Koniecznie należy wspomnieć, że odpowiednio przygotowany dom z drewna będzie mieć lepsze parametry niż odpowiednik murowany, a zatem użytkowanie i utrzymanie wiązać się będzie z niższymi kosztami.

Więcej o budownictwie z drewna: http://www.tomdrew.net

Grafika: pixabay.com

 

Dodaj do:   Dodaj do gwar   Dodaj do linkr   Dodaj do del.icio.us   Dodaj do wykop

domy z drewna dom z drewna budownictwie z drewna lft tomdrew

Zobacz także...

Dlaczego warto budować dom z drewna? Moda na domy ze szkieletem drewnianym

2017-03-09

Dlaczego warto budować dom z drewna? Moda na domy ze szkieletem drewnianym

Z pewnością wiele osób zetknęło się z określeniem „kanadyjczyk” w przypadku domów drewnianych, ale czy każdy ma świadomość, co to dokładnie oznacza? Jakie są zalety takich projektów? Warto się tego dowiedzieć szczególnie, że od kilku lat moda na budowanie domów z drewna staje się coraz większa. I wcale nie chodzi o tradycyjne budownictwo wzorowane na zakopiańskim stylu. Najnowsze projekty charakteryzują się nowoczesnym designem i funkcjonalnymi rozwiązaniami. Można je obejrzeć m.in. na stronie firmy projektowej Archeton. więcej...

Jak udekorować okna w nowoczesnym domu

2016-10-25

Jak udekorować okna w nowoczesnym domu

Nowoczesne budownictwo stwarza ogromne pola manewru, pozwalające na unikatowe i niepowtarzalne aranżacje wnętrz oraz wykończenia fasady budynku. W przeciwieństwie do tradycyjnych aranżacji i wykańczania, nowoczesny styl pozwala na skorzystanie z całej gamy nowości, i jak żadnej inny docenia kreatywność i pomysłowość. więcej...

Żaluzje, rolety - czym ozdabiać okna?

2016-10-25

Żaluzje, rolety - czym ozdabiać okna?

Kupno własnych czterech kątów jest spełnieniem marzeń niejednej polskiej rodziny. Jest to również wstęp do kolejnego etapu życia, czyli urządzenia mieszkania według własnych upodobań. Sposobów dekoracji okien jest wiele, które są warte uwagi? więcej...