Wykańczanie powierzchni poprzez pokrywanie ich różnego rodzaju powłokami lakierniczymi to trudne i wymagające zadanie. Aby je uczynić prostszym, a także poszerzyć gamę możliwych do wykorzystania materiałów, na przestrzeni ponad stu lat rozwoju tej technologii opracowano różne rodzaje pistoletów lakierniczych, różniące się pomiędzy sobą parametrami procesu lakierowania. Każda z liczących się na światowym rynku firm produkujących urządzenia lakiernicze opracowała własne udoskonalenia aerografów. Jest jednak grupa rozwiązań, które szczególnie dobrze przyjęły się w świecie lakierniczym i stały się podstawowymi typami pistoletów stosowanymi przez producentów. Oto najczęściej spotykane rodzaje pistoletów lakierniczych.

Pistolety HP (High Pressure)

Jest to najstarsze spośród wszystkich rozwiązań stosowanych we współczesnym lakiernictwie, dlatego też pistolety HP często bywają nazywane konwencjonalnymi. Jego ideą jest założenie, że właściwą atomizację farby uzyska się poprzez wysokie ciśnienie rozpylającego je powietrza. Niesie to za sobą pewną wadę – cząsteczki farby, rozpędzone dużym ciśnieniem, odbijają się od malowanej powierzchni, co powoduje duże zapylenie i straty materiału. Jest to rozwiązanie bardzo uniwersalne, ponieważ współpracuje z szeroką gamą materiałów (praktycznie nie ma ograniczeń gęstości) oraz wymaga stosunkowo niewiele powietrza (a więc mniej wydajnego kompresora). Daje też możliwość uzyskania wysokiej jakości powłoki, dlatego mimo obecności na rynku nowocześniejszych rozwiązań, wciąż pozostaje w szerokim użyciu.

Pistolety HVLP (High Volume Low Pressure)

To wersja rozwojowa poprzedniego typu pistoletów. Opracowano ją jako pomysł na zmniejszenie strat materiału poprzez zredukowanie ciśnienia powietrza – zamiast niego, do atomizacji służy w pistoletach HVLP wykorzystuje się dużą objętość powietrza. Pozwala to zmniejszyć zapylenie, a więc poprawić bezpieczeństwo i ekonomię procesu, jednak przez wzgląd na duże zapotrzebowanie na powietrze wiąże się z koniecznością posiadania bardzo wydajnego kompresora.

Pistolety LVMP (Low Volume Medium Pressure)/RP (Reduced Pressure)

Te dwie nazwy służą do opisu tej samej klasy pistoletów, a różnica wynika z nomenklatury narzuconej przez poszczególnych producentów. Jest to kolejny krok na drodze ku doskonałości urządzeń lakierniczych – ciśnienie powietrza jest w nich niewiele wyższe, niż w pistoletach HVLP, zaś objętość powietrza została zmniejszona, przez co nie wymagają one tak wydajnych kompresorów, zachowując wszystkie zalety poprzednika.

Pistolety LVLP (Low Volume Low Pressure)

Jest to ukoronowanie prac konstruktorskich i rozwojowych w dziedzinie pistoletów lakierniczych. To najbardziej zaawansowane (choć, niestety, najdroższe) rozwiązanie wykorzystuje niskie ciśnienie powietrza oraz jego małą objętość, łącząc w sobie zalety wszystkich poprzedników, a więc wysoką jakość i precyzję nanoszenia powłoki, niskie straty materiału i małe zapotrzebowanie na powietrze.

Wymienione rodzaje pistoletów lakierniczych to podstawowe typy tych urządzeń, stosowane obecnie w branży lakierniczej. Każdy z nich ma swoich zwolenników, dlatego producenci wciąż mają je w swojej ofercie. Nie przestają oni jednak opracowywać kolejnych, coraz doskonalszych rozwiązań, by poprawić komfort pracy lakierników oraz jakość wykonywanej przez nich powłoki.

Źródło
Artykuł powstał dzięki konsultacjom z Zespołem firmy Techniki Lakiernicze (Techniki-Lakiernicze.pl), która oferuje wsparcie w lakiernictwie, dozowaniu i automatyce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *