budowlane24h.plbudowlane24h.pl

Dodaj wpis do katalogu

Idź do katalogu

Regulamin


?>

Reflektory szynowe - działanie i zalety

2015-12-29

Systemy szynowe oświetlenia LED to jedna z najnowocześniejszych metod oświetlenia wnętrz, która szybko zyskuje na popularności. I nic w tym dziwnego, gdyż oświetlenie to sprawdza się zarówno w mieszkaniach, jak i powierzchniach użytkowych.

Reflektory szynowe doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach mieszkalnych urządzonych w stylu nowoczesnym – w salonach, kuchniach, jadalniach czy sypialniach. Można je stosować także w biurach, restauracjach, sklepach czy galeriach handlowych. Każdy system składa się metalowych listew z szynami, które montuje się w miejscu docelowym (szyny mogą być przymocowane do sufitu, jak również zawieszone na stalowych linkach) oraz reflektorów kierunkowych wyposażonych w wysokiej jakości diody LED. Szyny maja formę aluminiowego profilu, w którego ściankach przebiegają umieszczone na stałe przewody prądowe 230V.

Rodzaje systemów szynowych

Producenci i dystrybutorzy nowoczesnego oświetlenia LED oferują nam dwa rodzaje systemów szynowych:

 • Jednofazowy. Ten rodzaj systemu szynowego umożliwia nam stworzenie obwodu jednotorowego, który pozwala kontrolować wszystkie reflektory znajdujące się w systemie poprzez jednoczesne ich włączenie i wyłączenie. System jednofazowy najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach mieszkalnych (na przykład w salonie) oraz w mniejszych powierzchniach handlowych.

 • Trójfazowy. System trójfazowy, zwany także trzytorowym umożliwia stworzenie kilku obwodów, co pozwala na włączanie i wyłączanie poszczególnych lamp w różnych, niezależnych od siebie konfiguracjach. A to jest niewątpliwą zaletą tego systemu. Rozwiązanie to stosowane jest przede wszystkim w biurach, sklepach, galeriach i centrach handlowych, ale można zamontować je także w domu.

Zalety systemu szynowego

Jedną z wielu niezaprzeczalnych zalet systemów szynowego oświetlenia jest szerokie spektrum możliwości dostosowania go do własnych potrzeb. Możemy regulować natężenie, barwę oraz ukierunkowanie strumienia światła w poszczególnych pomieszczeniach i ich strefach, jak i umieszczać kilka źródeł światła w niezależnych od siebie miejscach. W ten sposób wydzielimy strefy oraz wyróżnimy konkretne elementy wystroju. Pozostałe zalety to:

 • możliwość indywidualnego sterownia każdym reflektorem,

 • wszechstronność użycia – możliwość montaży na sufitach i na ścianach,

 • łatwy montaż oraz konfiguracja,

 • duży wybór mocy i barw świecenia,

 • szeroki wybór kolorów obudowy reflektorów,

 • dobra intensywność świecenia przy niskim poborze energii elektrycznej.

 

 

Źródło: greenie-world.com/pl/

Ważny współczynnik oddawania barw

Najprościej ujmując, współczynnik oddawania barw (CRI) to nic innego, jak miara zdolności światła do odzwierciedlania „rzeczywistych” kolorów przedmiotów. Współczynnik ten określa się w skali od 0 do 100, przy czym 0 oznacza światło monochromatyczne, czyli jednobarwne czerwone, zielone, a wartości większe definiują światło białe. Im wyższy jest współczynnik, tym odwzorowanie kolorów oraz kontrasty są bardziej naturalne i realistyczne. Oznacza to, że przy takim oświetleniu widzimy przedmioty w ich prawdziwych i naturalnych kolorach. Za wzorcowe uznawane jest światło słoneczne, które posiada najwyższą wartość. Dla porównania:

 • światło słoneczne: CRI Ra = 100,

 • lampy LED: CRI Ra =70-80 lub powyżej > 80,

 • lampy rtęciowo-żarowe: CRI Ra = 40 - 50,

 • niskoprężne lampy sodowe: CRI Ra = 20.

Współczynnik oddawania barw w przypadku diod LED jest bardzo wysoki, mieści się w granicach 70 – 80 lub nawet przekracza 80, zależnie od rodzaju zastosowanych diod. Najlepsze reflektory szynowe posiadają współczynnik oddawania barw powyżej 90.

Współczynnik oddawania barw a sprzedaż

Ciekawą kwestią i wartą omówienia jest wpływ współczynnika oddawania barw na projekty komercyjne w branży sprzedaży detalicznej. Udowodniono, że dobre oświetlenie w lokalach handlowo – usługowych korzystnie wpływa na zachowania zakupowe klientów i na strategię sprzedażową. Dzieje się tak dlatego, że odpowiednio dobrane światło pozwala lepiej wyeksponować produkty i nadaje im elegancji, kieruje uwagę klienta w wyznaczone miejsce oraz tworzy pozytywne emocje i nastrój.

Oferta reflektorów szynowych

Producenci oświetlenia LED oferują szeroki wybór reflektorów szynowych oraz akcesoriów do nich. Wybierając dobrego i renomowanego producenta zyskujemy produkty z najwyższej półki, które zapewniają nam nie tylko doskonałą jakość strumienia świetlnego, ale także obniżeniu kosztów oświetlenia nawet do 70% w porównaniu do tradycyjnych reflektorów halogenowych. Warto się bliżej przyjrzeć dwóm podstawowym kategoriom reflektorów: Power LED oraz COB oferowanych przez firmę Greenie (http://greenie-world.com/pl/produkty/5-reflektory-szynowe).


Źródło: greenie-world.com/pl/

Reflektory szynowe Power LED

Cechą charakterystyczną reflektorów wyposażonych w diody Power LED jest wąski kąt świecenia, pozwalający doświetlić nawet te najmniejsze i najbardziej szczegółowe elementy aranżacji wnętrza. Zastosowane w tych reflektorach diody pochodzą od najbardziej uznanych producentów. Dzięki zastosowaniu wysokiej klasy elementów reflektory te osiągają wysoką żywotność, nawet do 50 000 godzin. Do serii Power LED należą reflektory z jednofazowym system montażu o mocach: 4W, 9W, 14W.

Reflektory szynowe COB

W ofercie Greenie dostępne są także reflektory szynowe z diodą COB, która gwarantuje wysoką wydajność przy niewielkim poborze prądu. Reflektory te pozwalają uzyskać szerszy kąt rozsyłu światła. Są wykonane z wysokiej jakości materiałów - trwałego tworzywa oraz aluminium, które charakteryzują się dobrymi właściwościami odprowadzania ciepła. Wiele modeli tych reflektorów ma wbudowany własny bezszelestny system chłodzący. Do wyboru są reflektory w mocach od 10 do nawet 60W.

Podsumowując

Szynowe oświetlenie LED jest nowoczesnym rozwiązaniem, które można wszędzie tam, gdzie niezbędne jest ruchome źródło intensywnego światła. Może być stosowane zarówno w mieszkaniach, biurach, sklepach, restauracjach, a nawet w halach oraz magazynach przemysłowych. Diody, w które wyposażone są reflektory, mają wysoki współczynnik oddawania barw, dzięki czemu oświetlone otoczenie wyglądać będzie naturalnie i atrakcyjnie.

 Artykuł Sponsorowany

Dodaj do:   Dodaj do gwar   Dodaj do linkr   Dodaj do del.icio.us   Dodaj do wykop

Szynowe oświetlenie LED reflektory szynowe oświetlenie led greenie oświetlenie LED

Zobacz także...

5 sposobów na oświetlenie domu z wykorzystaniem taśmy LED

2016-10-06

5 sposobów na oświetlenie domu z wykorzystaniem taśmy LED

Taśmy LED z pewnością docenią osoby, które w aranżacji mieszkania cenią sobie połączenie stylu i funkcjonalności. Ten rodzaj oświetlenia pozwala uzyskać różnorodne efekty i umożliwia eksperymentowanie z designem. Jednocześnie jest niezwykle praktyczny, prosty w montażu i daje możliwość wysoce energooszczędnego oświetlenia mieszkania. więcej...

Nowość Aquaform – lustra LED HD Collection

2014-09-11

Nowość Aquaform – lustra LED HD Collection

Aquaform, wiodący producent wyposażenia łazienek w Polsce, wprowadza nowe lustra z oświetleniem LED. Dwa modele luster w nowoczesnym stylu są nie tylko bardzo praktyczne, ale także ekonomiczne oraz niezwykle eleganckie. więcej...

LEDOWE OSZCZĘDNOŚCI

2013-02-25

LEDOWE OSZCZĘDNOŚCI

Systematycznie wzrastające koszty życia, w tym także utrzymania mieszkania, zmuszają nas do coraz bardziej intensywnego poszukiwania oszczędności. By ratować domowy budżet, konieczne jest efektywne gospodarowanie pieniędzmi oraz inwestowanie w nowoczesne rozwiązania, które nam to umożliwią więcej...