budowlane24h.plbudowlane24h.pl

Dodaj wpis do katalogu

Idź do katalogu

Regulamin


?>

O czym warto pamiętać przy wycenie nieruchomości?

2019-08-02

 

Rynek nieruchomości obfituje w wiele ciekawych ofert. W zależności od tego jakiego rodzaju nieruchomość planujemy nabyć: mieszkanie, lokal usługowy czy dom wolnostojący, musimy być przygotowani na spory wydatek.

 

Odsetek osób, które takie zakupy finalizują za gotówkę jest dosyć mały, za to znaczna część nabywców finansuje zakup poprzez zaciągnięcie kredytu. Uzyskanie kredytu na zakup domu czy mieszkania to złożony proces, który wymaga dopełnienia wielu procedur i formalności.

Banki przeprowadzają analizę dotycząca sytuacji finansowej kredytobiorcy oraz sprawdzają także samą nieruchomość, która będzie służyła jako zabezpieczenie kredytu.

Co musimy wiedzieć o wycenie nieruchomości jeżeli staramy się o kredyt? W jakim celu wykonuje się wycenę nieruchomości?

Wycena nieruchomości to proces szacowania, w którym dokonuje się zwykle określenia wartości rynkowej lub odtworzeniowej nieruchomości.

W teorii proces wyceny nieruchomości nie wydaje się być skomplikowany, jednak bez właściwej wiedzy i doświadczenia nie będzie to prosta sprawa. Warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia ze strony rzeczoznawcy majątkowego. Jest to osoba uprawniona do sporządzenia dokumentu urzędowego nazywanego operatem szacunkowym. Żeby uzyskać prawo do wykonywania zawodu, rzeczoznawca musi spełnić szereg wymagań dotyczących wykształcenia i odbytej praktyki.

W procesie szacowania nieruchomościami rzeczoznawca majątkowy pozostaje zawsze stroną niezależną.

Większość banków pozwala na dostarczenie operatu szacunkowego wykonanego przez indywidualnie wybranego rzeczoznawcę majątkowego. Niektóre banki wymagają jednak przedłożenia tego dokumentu przygotowanego przez wskazanego przez siebie rzeczoznawcę.

 

 

 

Cena przygotowania operatu szacunkowego wyliczana jest w zależności od typu nieruchomości, której dotyczy.

Jeżeli możemy samodzielnie dokonać wyboru rzeczoznawcy, zaoszczędzimy trochę pieniędzy w stosunku do cennika rzeczoznawców których wskazuje bank oraz prawdopodobnie uda nam się skrócić czas oczekiwania na gotową wycenę, co w podsumowaniu przyspieszy cały proces decyzji banku.

 

Do najczęściej wybieranych rodzajów wycen nieruchomości do celów pozyskania kredytu hipotecznego należą:

  •  wycena mieszkania
  •  wycena działki
  •  wycena domu.

 

 

Wycena nieruchomości to złożony temat, dlatego też wiele osób decyduje się na pomoc specjalistów w tej dziedzinie. Warto jednak dla własnego bezpieczeństwa i spokoju zwrócić uwagę na doświadczenie i opinie o rzeczoznawcy do którego mamy zamiar się udać.

 

Dodaj do:   Dodaj do gwar   Dodaj do linkr   Dodaj do del.icio.us   Dodaj do wykop

nieruchomości kredyt bank wycena

Zobacz także...

Czy trudno jest wybrać dobrego dewelopera?

2019-11-14

Czy trudno jest wybrać dobrego dewelopera?

Rynek nieruchomości w Lublinie ma się coraz lepiej, a co więcej – ciągle się rozwija. Co roku przybywa coraz więcej mieszkań, a zapotrzebowanie nie maleje! Ciągle pojawiają się nowe firmy deweloperskie, które oferują swoje usługi. Jak wybierać dobrego dewelopera? więcej...

Inwestycja w nieruchomości – czy warto kupić apartament w Wiśle?

2019-03-04

Inwestycja w nieruchomości – czy warto kupić apartament w Wiśle?

Nieruchomości to jedna z najlepszych inwestycji, zwłaszcza w miastach turystycznych. Wisła, jako jedno z miast beskidzkich, jest bardzo częstym celem podróży miłośników narciarstwa, kolarstwa i pieszych wycieczek, dzięki temu, nieruchomości zyskują na wartości każdego roku. więcej...

Program MdM – ostatnie 67 mln zł w tym roku

2017-08-08

Program MdM – ostatnie 67 mln zł w tym roku

Wielu klientów na rynku nieruchomości z niecierpliwością wyczekuje możliwości otrzymania wsparcia z MdM. Dziś, 8 sierpnia została uruchomiona przedostatnia pula – dodatkowe 67 mln zł. więcej...

Jak skutecznie promować mieszkania

2017-06-05

Jak skutecznie promować mieszkania

Jaką formę komunikacji marketingowej deweloperzy uważają za najbardziej efektywną? Jakie działania reklamowe przynoszą najlepszy skutek w przypadku sprzedaży mieszkań? Sondę prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl więcej...

Starołęcka Dolina na półmetku

2016-09-19

Starołęcka Dolina na półmetku

Starołęcka Dolina to najnowsza poznańska inwestycja firmy Budnex. Deweloper przy ul. Śliskiej realizuje dwa budynki mieszkalne ze 105 lokalami. Prace nad nimi są już bardzo zaawansowane, a niebawem zostanie otwarte biuro sprzedaży na terenie osiedla. Pierwsze mieszkania trafią do nowych właścicieli w trzecim kwartale 2017 roku. więcej...