W ostatnich latach w Polsce przeprowadza się wiele inwestycji budowlanych, dzięki czemu pracownicy budowlani nie muszą obawiać się o zatrudnienie. Pierwszeństwo, jak w każdej innej branży, mają osoby z uprawnieniami, po specjalnych kursach i szkoleniach. W niektórych przypadkach uprawnienia są obowiązkowe, na przykład, by zdobyć pracę jako operator koparki.

Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 20 września 2001 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych określa, jakie uprawnienia trzeba zdobyć na konkretne maszyny do robót ziemnych.

Wyróżniamy rożne rodzaje uprawnień. W przypadku niektórych z nich wyodrębnione są trzy klasy, określane przez jednostkę charakteryzującą maszynę lub urządzenie. Na przykład uprawnienie na koparki jednonaczyniowe zależy od pojemności naczynia – trzecia klasa wynosi do 0,8 m3, druga do 1,5 m3, natomiast pierwsza obejmuje wszystkie typy. Trzy klasy uprawnień posiadają również koparki wielonaczyniowe, ładowarki jednonaczyniowe, spycharki czy równiarki. Natomiast koparkospycharki oraz koparko-ładowarki wymagają jednego tylko uprawnienia, bez podziału na klasy.

Szkolenia na operatora koparki i innych maszyn budowlanych najłatwiej znaleźć w większych miastach. Podczas zajęć omawiany jest między innymi sposób użytkowania eksploatacyjnego pojazdu, przybliżana jest dokumentacja techniczna i budowa maszyny czy jej działanie. Ważnym elementem są także przepisy BHP, bez których łatwo o wypadek. Przyszli operatorzy odbywają także zajęcia praktyczne. Kurs kończy się egzaminem.

Zdobyte uprawnienia umożliwiają szukanie pracy jako operator koparki. Ofert jest sporo, pracować można także za granicą, a operatorzy mogą liczyć na dobre zarobki. Odbycie kursu wcale nie oznacza jednak, że będziemy znakomicie operować sprzętem – potrzebne jest jeszcze obycie z maszyną i samodzielna praca na tym stanowisku. Dopiero po określonej liczbie godzin można zdobyć doświadczenie, które w przyszłości zagwarantuje wyższe wynagrodzenie.

grafika: www.wikipedia.pl / autor Radomil

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *