Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pokryć dachowych. Można wybierać między innymi spomiędzy dachówek ceramicznych, cementowych, bitumicznych czy też blachodachówek. Jednak niezmienną popularnością cieszą się też papy, stosowane zwykle na dachach płaskich.

Jeszcze nie tak dawno ich wybór nie był duży. A te, które były dostępne, nie cechowały się zbyt dobrą jakością. Nie były na przykład odporne na wysokie temperatury – gdy latem promienie słoneczne rozgrzewały je do ponad 70 stopni, często zaczynały się wręcz topić. Poza tym sam ich montaż był bardzo kłopotliwy. Pamiętamy może z dzieciństwa stojącą na podwórku beczkę, w której gotowano smołę lub lepik, za pomocą których przyklejano je do dachu. I mamę, która używała masła, by nas później domyć… Na szczęście zmieniły się zarówno czasy, jak i dostępne rodzaje pap. Obecnie wybierać można z szerokiego zakresu pap termozgrzewalnych. Do ich zamontowania wystarczy użyć specjalnego palnika. Poza tym zakres temperatur, jakie wytrzymują, również jest zdecydowanie większy.

Jakiej więc papy potrzebuje dach Twojego domu, fabryki lub zakładu? Z całą pewnością najlepszej. Taką w swojej ofercie posiada firma TopDACH z Jabłonnej k. Warszawy. Ponad dwudziestoletnie doświadczenie w tej branży przekłada się na to, że wyroby przez nią oferowane cechują się naprawdę wysoką jakością, a zarazem przystępną ceną. Poza tym papa musi być oczywiście dopasowana do dachu – jej wybór będzie zależny między innymi od konstrukcji.

Gdy podłoże dachu wykonane jest z drewna lub materiałów drewnopodobnych, najczęściej wykorzystuje się papy do mocowania mechanicznego. W przypadku zastosowania układu dwuwarstwowego, stanowią one podkład, a na wierzch kładzie się papę zgrzewalną na osnowie z włókniny poliestrowej.

Jeżeli podłoże jest betonowe, stabilne i jego wymiary nie ulegają zmianom, zastosować można pokrycia na tkaninie szklanej lub welonie szklanym. W takim wypadku jednak warto ułożyć tę warstwę jako drugą, a w charakterze podkładu użyć papy na osnowie z włókniny poliestrowej (jest ona bezpieczna w każdym przypadku stosowania na takim podłożu).

Trochę inaczej sprawa wygląda na podłożu izolowanym termicznie. Jeśli za izolację służy wełna mineralna, mocuje się do niej pokrycie na osnowie z włókniny poliestrowej w sposób mechaniczny. Za ewentualną drugą warstwę służyć może już papa na osnowach innego rodzaju i wtedy jest ona zgrzewana. Gdy za izolację służy styropian, bezpośrednio do niego powinna być zamocowana mechanicznie papa na osnowach kompozytowych (na przykład włókna poliestrowe plus siatka szklana) lub na osnowie z tkaniny szklanej. Zgrzewanie bezpośrednio do wełny mineralnej i styropianu możliwe jest tylko wtedy, gdy izolacje te zostaną wstępnie (na przykład już przez producenta) do tego przygotowane i przystosowane.

Jeśli dach ma być tzw. dachem zielonym, czyli na jego wierzchu ma znaleźć się podłoże gruntowe, na którym mogą być sadzone rośliny, zastosować należy papę specjalnie zabezpieczoną środkami chemicznymi. Wszystko po to, by była ona odporna na korozję biologiczną i na przerastanie korzeniami.

W przypadku dachów skośnych (tzn. gdy kąt nachylenia jest większy niż 20 stopni) również stosuje się papę, ale pod warunkiem, że pokryciem właściwym będą gonty bitumiczne. Zalecane jest wówczas położenie warstwy podkładowej z papy asfaltowej na welonie szklanym. Jest ona wtedy mocowana gwoździami, a na zakładach połączona dodatkowo lepikiem.

Wybierając pokrycie odpowiednie dla Twojego dachu warto skorzystać z pomocy specjalistów z firmy TopDACH. Będziesz miał wtedy całkowitą pewność, że będzie ono właściwie służyć przez naprawdę wiele długich lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *