budowlane24h.plbudowlane24h.pl

Dodaj wpis do katalogu

Idź do katalogu

Regulamin


  1. certyfikaty ssl potwierdzają wiarygodność sprzedawcy oraz dodatkowo wzmacniają bezpieczeństwo transakcji zaufanie to fundament sprzedaży zobacz więcej
?>

Jak dobrać koparkę do potrzeb? Koparka, koparko-spycharka czy koparko-ładowarka?

2016-07-05

Dobrej klasy koparka to niezbędne wyposażenie każdego przedsiębiorstwa budowlanego, które zamierza skutecznie konkurować o atrakcyjne zlecenia. Profesjonalny i funkcjonalny zarazem sprzęt pozwala istotnie skrócić czas realizacji prac budowlanych, zaoferować klientom wyższą jakość usług i tym samym wyższy poziom satysfakcji. Konieczne jest jednak wybranie odpowiedniego sprzętu do profilu prowadzonej działalności oraz posiadanych możliwości finansowych.


Koparka, koparko-spycharka a może koparko-ładowarka?

Zastanawiając się nad wyborem optymalnego sprzętu, warto na wstępie zorientować się w dostępnych możliwościach. Te wbrew pozorom są naprawdę niemałe, więc nikt nie powinien mieć powodów do narzekań. Inną kwestią jest to, że profesjonalny sprzęt jest naprawdę kosztowny i przez to niedostępny dla wszystkich.

Do najpopularniejszych ciężkich sprzętów przeznaczonych do prac ziemnych zalicza się:

Koparkę

Koparka to oczywiście najpopularniejsze, choć mocno ograniczone pod względem funkcjonalności urządzenie. Jak sama nazwa wskazuje jest sprzętem przeznaczonym do kopania, dlatego wyposażono ją w wysięgnik zakończony łyżką. Oczywiście nie jest to jedyna możliwość, gdyż wysięgnik może być również uzupełniony innym osprzętem: chwytakiem elektromagnetycznym, rozdrabniaczem czy chociażby młotem pneumatycznym. Chcąc w taki sposób wykorzystywać koparkę, należy sprawdzić, czy interesujący nas model, oferuje takie możliwości i ile będziemy musieli zapłacić za konkretne końcówki.

Koparko-ładowarkę

Koparko-ładowarka łączy w sobie dwie funkcje – koparki i ładowarki. Ze względu na te właściwości, koparko-ładowarkę łatwo odróżnić od klasycznej koparki. Prócz wysięgnika z łyżką lub inną końcówką, po przeciwnej stronie posiada drugi, niemniej funkcjonalny układ roboczy. W zależności od potrzeb i indywidualnych preferencji może być zakończony szeroką łyżką, widłami czy chociażby frezarką.

Koparko-spycharkę

Koparko-spycharka to kolejne wielofunkcyjne urządzenie, które może się doskonale sprawdzić na niejednym placu budowy. W tym również przy robotach drogowych. Jest bardzo podobna do koparko-ładowarki, przy czym jej drugi układ roboczy pełni funkcję spychu. Z tego względu doskonale radzi sobie nie tylko na budowie, ale również przy pracach związanych na przykład z odśnieżaniem.

Oczywiście przedstawione powyżej sprzęty to nie jedyne urządzenia, które mogą okazać się niezbędne przy pracach budowlanych. Dużym zainteresowaniem cieszą się również mini i mikro koparki, które świetnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie pełnowymiarowe koparki dotrzeć nie mogą, a także, z bardzo podobnych względów, terenowe wózki widłowe.


Analiza własnych potrzeb

Zakup profesjonalnego sprzętu do prac ziemnych wiąże się z niemałym wydatkiem. Między innymi z tego względu należy się dokładnie zastanowić nad swoją decyzją. Nietrafiony zakup lub zakup używanego sprzętu w złym stanie mogą przysporzyć tylko niepotrzebnych wydatków. Rozsądnie jest zatem rozpocząć od analizy potrzeb własnego przedsiębiorstwa. Dzięki ich identyfikacji, znacznie łatwiej jest dostosować sprzęt, który mógłby skutecznie wyeliminować najsłabsze ogniwa realizacji procesu budowlanego i skrócić do minimum jego czas.

Rezultat taki można osiągnąć na wiele sposobów, jednak wcześniej należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań i wziąć pod uwagę najistotniejsze czynniki wyboru sprzętu do prac ziemnych.

Główne czynniki wyboru

Kiedy już odpowiemy sobie na pytanie dotyczące naszych potrzeb i ustalimy, jaki rodzaj sprzętu sprawdzi się najlepiej w naszej firmie, będzie można przystąpić do przeglądania ofert. Jakie czynniki powinny determinować wybór? Poniżej kilka najważniejszych:

Możliwości finansowe

Niestety w wielu przypadkach główny czynnik decyzyjny stanowią posiadane możliwości finansowe. Wejście w posiadanie ciężkiego sprzętu budowlanego możliwe jest nie tylko przez zakup nowej maszyny, ale także poprzez leasing. Warto rozważyć taką możliwość, gdyż z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością i niesie za sobą wiele korzyści. Sposobem na oszczędności może być zakup maszyny używanej – cena w takim przypadku jest zwykle o kilkadziesiąt procent niższa (w zależności od stanu technicznego maszyny). Najtańszym rozwiązaniem będzie wynajem sprzętu na czas realizacji projektu budowlanego, jednak w dłuższej perspektywie czasu opcja ta może nie być zbyt rozsądna z ekonomicznego punktu widzenia.

Charakter wykonywanej pracy

Kolejna istotna kwestia to rodzaj wykonywanej przez maszynę pracy. Ogólna klasyfikacja koparek dzieli je na dwie główne grupy – pracujące w cyklu ciągłym (wielonaczyniowe) bądź przerywanym (jednonaczyniowe). Wybór właściwego sprzętu pozytywnie przełoży się na poziom satysfakcji z jego użytkowania.

Oferowane możliwości i parametry

Znając potrzeby swojego przedsiębiorstwa, warto zwrócić również uwagę na takie kwestie jak chociażby wielkość sprzętu. W wielu przypadkach jedyne rozsądne rozwiązanie to wykorzystanie mini bądź mikro koparek. Decydując się na większy i cięższy sprzęt, należy zwrócić uwagę na odpowiedni zasięg ramion, pojemność łyżki oraz dostępność innego osprzętu, którym łyżka może zostać zastąpiona. Istotną kwestię stanowi również rodzaj napędu (silnik elektryczny, benzynowy lub na olej napędowy). Z jednej strony przekłada się to na koszty eksploatacji maszyny, natomiast z drugiej na możliwy czas pracy.

Koszty eksploatacji

Jako że czynnik ekonomiczny jest bardzo istotny, rozsądnie jest również zwrócić uwagę na koszty eksploatacji urządzenia. Mowa tu nie tylko o wspomnianym już rodzaju napędu, ale również cenach serwisowania, części zamiennych oraz dodatkowych elementów, pozwalających na zmianę funkcji maszyny.

Jak zatem widać, na postawione w tytule pytanie odpowiedzieć można dopiero po przeanalizowaniu wszystkich powyższych czynników wyboru oraz potrzeb zgłaszanych przez konkretne przedsiębiorstwo. W większości przypadków doskonale sprawdzają się koparko-ładowarki, ze względu na swoją funkcjonalność oraz szeroką dostępność dodatkowego osprzętu. Nie jest to jednak zasadą. Przy pracach drogowych lepiej odnajdują się koparko-spycharki, a przy budowie niewielkich domów jednorodzinnych minikoparki.

Artykuł sponsorowany

Dodaj do:   Dodaj do gwar   Dodaj do linkr   Dodaj do del.icio.us   Dodaj do wykop

porady budowlane maszyny budowlane koparko-ładowarka koparko-spycharka koparki Koparka

eeeeeeee 2019-05-24

eeeeeeeee

Zobacz także...

Tani alarm na czas budowy – Czy to naprawdę się opłaca?

2017-08-16

Tani alarm na czas budowy – Czy to naprawdę się opłaca?

Osoby budujące własny dom, inwestorzy, często chcą zabezpieczyć każdy element, który został już postawiony, aby mieć nad nim kontrolę. Często chodzi o troskę o okna, instalację elektryczną lub inną. Wtedy tez powstaje pytanie czy lepiej postawić na profesjonalny alarm czy może jednak kupić ten tańszy i pozwolić sobie na tzw. prowizorkę. Warto zatem zastanowić się nad odpowiednim wyborem i przeanalizować wady i zalety każdego z nich przed ostateczną instalacją. więcej...

Poradnik projektanta instalacji HVAC. Oceniamy dźwiękochłonność izolacji akustycznych

2016-11-29

Poradnik projektanta instalacji HVAC. Oceniamy dźwiękochłonność izolacji akustycznych

Elementy systemów transportujących ciepłe lub zimne powietrze mogą generować hałas, który w dłuższej perspektywie obniża komfort osób wewnątrz pomieszczeń. więcej...

Wiosenne przygotowanie do remontu elewacji – jak zaplanować etapy prac?

2016-03-25

Wiosenne przygotowanie do remontu elewacji – jak zaplanować etapy prac?

Wiosna to czas, w którym wszystko powraca do życia. Ten nastrój udziela się również i nam. Dostajemy wtedy przysłowiowego „kopa do działania”. Dlatego to również najlepszy moment by zaplanować i przygotować się do wszelkich remontów czy termomodernizacji budynku. Przed podjęciem prac należy zadać sobie kilka fundamentalnych pytań: Czy poniesione koszty termomodernizacji przyczynią się do zmniejszenia stałych kosztów ogrzewania? Czy jakość zastosowanych materiałów ma znaczenie? Na co zwrócić szczególną uwagę przed rozpoczęciem prac oraz jakich formalności należy dopełnić? więcej...

Wybieramy wyposażenie do łazienki w stylu retro

2015-04-15

Wybieramy wyposażenie do łazienki w stylu retro

Aranżacja łazienkowych wnętrz inspirowanych dawną stylistyką to trend o nieprzemijającej popularności. Nowoczesne wyposażenie retro łączy walory estetyczne z wysokim poziomem funkcjonalności. Jak dobrać sprzęty, by w pełni czerpać z zalet stylizowanych rozwiązań? więcej...

Co daje inwestycja budowlana w gospodarstwie?

2015-04-08

Co daje inwestycja budowlana w gospodarstwie?

Gospodarstwo rolne w obecnych czasach jest nadal najbardziej popularną formą prowadzenia działalności rolnej. XXI wiek daje nam dodatkowe szanse rozwoju, modernizacji wsi i gospodarstw wiejskich. Szczególnym aspektem jest fakt, że można otrzymać dofinansowanie z Unii Europejskiej. więcej...