Salon, korytarz, a nawet kuchnia – wnętrza mogą być bardziej atrakcyjne, jeśli udekorujemy je zdjęciem w naprawdę dużym formacie. Fototapety wracają do łask. Skąd jednak wziąć idealne zdjęcie do naszego wnętrza? Jak zrobić własną fototapetę?

 

Oto kilka praktycznych porad.
Modnie zaaranżowane wnętrze wymaga pomysłu i nakładu pracy. Wśród wielu trendów trzeba jednak znaleźć odpowiedni dla siebie. Ważna jest kolorystyka i to, aby ściany w naszym mieszkaniu nie były nudne. Z pomocą przychodzi Fotolia, jedna z największych baz zdjęć na świecie, które możemy wykorzystać do ozdobienia naszego mieszkania. Znajdziemy tu blisko 19 mln zdjęć i obrazów cyfrowych w różnych wielkościach i kategoriach, w zależności od naszych upodobań i potrzeb – zdjęcia morskich fal, kwiecistych łąk, kosmosu, wielkich metropolii i romantycznych zakamarków miast. Cena takiego zdjęcia z bazy Fotolii w zależności od wielkości i rozmiaru fotografii wyniesie nas od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Zrób to sam
Aby móc użyć zdjęcia jako fototapetę należy sprawdzić jego oryginalny rozmiar i zmierzyć ścianę – długość i szerokość. Najlepiej, aby rozmiar naszego zdjęcia odpowiadał wymiarom ściany: 1 piksel do 1 mm. Jeżeli nasze zdjęcie ma wymiar 3000×4000 pikseli to zalecany rozmiar fototapety na ścianie powinien mieć 3×4 metry. Jeżeli wydrukujemy większą fototapetę to jej ostrość może być gorsza niż zakładana. Przy samodzielnym robieniu fototapety dobrze jest pamiętać o zasadzie: im większe zdjęcie tym lepsza jakość fototapety.

Gdzie wydrukować fototapetę?
Naszą fototapetę możemy wydrukować w jednej z wielu firm zajmujących się tego typu usługami, które można swobodnie znaleźć w internecie, a także w większości punktów poligraficznych. Koszty takiego wydruku będą zależne od rodzaju fototapety, ponieważ wykonuje się je na różnych powierzchniach – m.in. na materiale lateksowym, gładkiej folii samoprzylepnej, zmywalnym materiale winylowym, zmywalnym materiale papierowym syntetycznym na podkładzie flizelinowym, który może być dodatkowo zabezpieczony laminatem. Ceny za metr kwadratowy fototapety w zależności od materiału wahają się mniej więcej od 99 do 189 zł.

Rodzaje fototapety – od papierowej do zmywalnej

Rodzaj materiału zależy od miejsca, w którym będzie położona fototapeta. Zmywalne i odporne na wilgoć nadają się do kuchni, a nawet łazienki. Innym popularnym rodzajem fototapet są te drukowane na płycie pleksi lub szklanej – idealne do kuchni i łazienki. Fototapeta lateksowa należy do tańszych i jest używana przy bardzo dużych formatach. Nie jest tapetą zmywalną. Do zmywalnych należą fototapeta papierowa laminowana i lateksowa laminowana, a także nieco droższe fototapety winylowe gładkie i winylowe na flizelinie, które można delikatnie czyścić z pomocą środków czyszczących. Do najtrwalszych należą fototapety papierowe na flizelinie laminowane i syntetyczne laminowane na matowo. Ostatnia nadaje się nie tylko do mieszkań, łazienek i kuchni, ale także do miejsc użyteczności publicznych – barów, restauracji, biur.

Jak nakleić gotową fototapetę?
Przed przystąpieniem do naklejania należy przygotować ścianę i samą fototapetę. Ściana powinna być czysta i sucha. Naszą fototapetę rozkładamy na podłodze i sprawdzamy czy zgadza się zamówiony przez nas wzór, kolory i wielkość.

Krok 1: Jeżeli ściana nie była wcześniej pomalowana farbą, ani nie ma naklejonej innej tapety, wystarczy zagruntować ją specjalnym środkiem gruntującym lub rozwodnionym klejem do tapet na kilka godzin przed kładzeniem nowej tapety.

Krok 2: Jak postępować gdy ściany były wcześniej pomalowane? Ścianę pomalowaną farbą trzeba umyć specjalnym mydłem malarskim, a w przypadku grubej warstwy farby (np. jedna na drugiej) przetrzeć dodatkowo papierem ściernym. Natomiast jeżeli na ścianie naklejona jest już inna tapeta, należy ją zerwać z pomocą specjalnego środka do usuwania tapet dostępnego w każdym sklepie budowlanym, którym nawilżamy starą tapetę i po kilkunastu minutach delikatnie zrywamy.

Krok 3: Na przygotowanej ścianie używając poziomicy zaznaczamy miejsca, w których chcemy przyklejać fototapetę. Klej do tapet stosujemy według instrukcji na opakowaniu, (mogą być różne w zależności czy jest to klej do tapet cienkich papierowych czy tych na flizelinie).

Krok 4: W zależności od instrukcji nakładamy klej równomiernie na tapetę bądź na ścianę i czekamy chwilę, aż klej przestanie być mokry i stanie się klejący – jak powierzchnia naklejki. Jeśli przykleimy tapetę zbyt mokrym klejem powstaną pod nią pęcherzyki powietrza.

Krok 5: Tapetę przyklejamy zaczynając od lewej strony narożników, okien bądź drzwi i jednocześnie od góry ściany. Zostawmy ok. 2 cm margines nieprzyklejonej tapety z lewej strony, aby w przypadku nierówności móc przyciąć tapetę ostrym nożem. Tapetę dociskamy do ściany najlepiej za pomocą wałka do klejenia tapet, przechodząc z góry na dół i od środka ku brzegom. Nie przyklejamy tapet na zakładkę, tylko specjalne fototapety lateksowe są produkowane na zakładkę.
Krok 6: Jeżeli na brzegach tapety pojawi się nadmiar kleju najlepiej usunąć go delikatnie zwilżoną szmatką. Nadmiar tapety na dole ściany usuwamy bardzo ostrym nożykiem. Jeżeli na ścianie są włączniki światła lub kinkiety, ich otwory wycinamy w tapecie pamiętając o tym, aby były mniejsze niż przedmioty umieszczane na ścianie w miejscach otworów.

***
Szanowni Państwo zgodnie z polityką zachowania praw autorskich prosimy o wykorzystywanie zdjęć jedynie do ilustracji treści z komunikatu oraz podpisywanie ich nazwami autorów oraz źródłem pochodzenia, którym jest serwis Fotolia.
Informacje dodatkowe o serwisie zdjęć Fotolia

Fotolia, wiodący w Europie bank zdjęć typu microstock, z siedzibą w Nowym Yorku, dostarcza swoje usługi dla klientów 20 krajów i regionów, w 12 różnych językach. Posiadając w swoich zasobach wybór blisko 19 milionów obrazów cyfrowych i klipów wideo, Fotolia oferuje jedną z największych na świecie baz obrazów cyfrowych wysokiej jakości. Ponad 3,5 miliona osób wybiera serwis Fotolia jako źródło zdjęć, ilustracji, grafik wektorowych i wideo HD royalty-free w przystępnej cenie. Wraz z pojawieniem się Kolekcji Infinite, Fotolia stała się pierwszym ogólnoświatowym microstockiem oferującym obrazy pochodzące od profesjonalnych agencji, jak i artystów niezależnych. Przywództwo serwisu Fotolia w sektorze obrazów cyfrowych jest rozpoznawalne poprzez szeroką współpracę, m.in. z Associated Press.
Dołącz do serwisu Fotolia na Facebooku i Twiterze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *