budowlane24h.plbudowlane24h.pl

Dodaj wpis do katalogu

Idź do katalogu

Regulamin


?>

ABC cięcia i skrawania

2015-04-08

Nieodzownym elementem pracy przy materiałach drewnianych, jak i metalowych jest ich cięcie oraz skrawanie. Czynności te mają na celu nadanie im odpowiednich kształtów, wymiarów czy chropowatości. Obróbka ta polega na usuwaniu naddatku, a więc nadmiaru materiału.

Samo skrawanie, to usuwanie powierzchniowej warstwy obrabianego materiału. Do tego procesu niezbędne są narzędzia skrawające. Będą to różnego rodzaju frezarki, strugarki czy szlifierki. Wybór odpowiedniego sprzętu jest niezbędny, aby praca została dobrze wykonana. Innym rodzajem szlifierki obrabiać będziemy elementy drewniane, a innym metalowe. Oczywiście jeśli wykonujemy drobne domowe prace, nie ma konieczności zakupu olbrzymiego i często drogiego sprzętu. Jeśli jednak chcemy zająć się obróbkami bardziej profesjonalnie, wato będzie zapoznać się z nieco "cięższym" sprzętem. Dużym wyborem akcesoriów może pochwalić się sklep pferdvsm.pl.

Skrawanie dzielimy na dwa zasadnicze rodzaje. Jest to skrawanie wiórowe i ścierne, a także na  ręczne, maszynowe, wykonywane narzędziami poruszanymi siłą mięśni ludzkich, zmechanizowane, przy użyciu narzędzi zamocowanych w przyrządach przenośnych o napędzie elektrycznym lub pneumatycznym.

Jedną z metod obróbki jest skrawanie wiórowe. Do jego wykonania niezbędne są odpowiednie narzędzia skrawające. Charakteryzują się one ostrzami o zdefiniowanej geometrii oraz liczbie.  Nazwa tego rodzaju obróbki wzięła się od wiórów powstających w wyniku usunięcia naddatku materiału. Proces taki przeprowadzany jest na specjalnych obrabiarkach. Do tego rodzaju skrawania wykorzystać można min. frezarkę. Cały niezbędny sprzęt znaleźć można w katalogu pferdvsm.pl.

Najpopularniejszą formą skrawania jest obróbka ścierna. Polega ona na skrawaniu nadmiaru materiału za pomocą ziaren ściernych, znajdujących się na przygotowanych do tego narzędziach lub na papierze. Liczba ostrzy jest tutaj niezidentyfikowana. Ten rodzaj obróbki służy zazwyczaj poprawkom kosmetycznym, gdyż charakteryzuje się bardzo małą głębokością skrawania.
Obok samego skrawania pracą, która pozwoli nam kształtować materiał jest jego cięcie. Polega ono na rozdzielaniu materiału. Wylicza się kilka technik polegających na cięciu materiałów.

Często stosowaną metodą cięcia jest obróbka plastyczna. Wymaga jednak ona odpowiednich narzędzi oraz umiejętności. Polega ono na wytworzeniu takiego stanu naprężenia w żądanym miejscu, aby nastąpiło pęknięcie obrabianego przedmiotu. Samo cięcie uzależnione jest także od narzędzi, którymi jest dokonywane. W produkcji przemysłowej często dokonuje się cięcia laserami lub wodą.

W przypadku, gdy dokonywana jest mniejsza ingerencja w materiał, zwykle wykorzystywane są spawarki elektryczne lub palniki. Jeśli samo cięcie ma być mało inwazyjne można do niego wykorzystać specjalistyczne noże, gilotyny lub też matryce i stemple. W samym cięciu, jak i skrawaniu warto zobaczyć jaką grubość ma dany materiał oraz w jakim tempie musimy materiał obrobić. A gdy to wszystko będziemy wiedzieć możemy przystąpić do działania.


Dodaj do:   Dodaj do gwar   Dodaj do linkr   Dodaj do del.icio.us   Dodaj do wykop

WP skrawanie porady budowlane Wp

Zobacz także...

Tani alarm na czas budowy – Czy to naprawdę się opłaca?

2017-08-16

Tani alarm na czas budowy – Czy to naprawdę się opłaca?

Osoby budujące własny dom, inwestorzy, często chcą zabezpieczyć każdy element, który został już postawiony, aby mieć nad nim kontrolę. Często chodzi o troskę o okna, instalację elektryczną lub inną. Wtedy tez powstaje pytanie czy lepiej postawić na profesjonalny alarm czy może jednak kupić ten tańszy i pozwolić sobie na tzw. prowizorkę. Warto zatem zastanowić się nad odpowiednim wyborem i przeanalizować wady i zalety każdego z nich przed ostateczną instalacją. więcej...

Poradnik projektanta instalacji HVAC. Oceniamy dźwiękochłonność izolacji akustycznych

2016-11-29

Poradnik projektanta instalacji HVAC. Oceniamy dźwiękochłonność izolacji akustycznych

Elementy systemów transportujących ciepłe lub zimne powietrze mogą generować hałas, który w dłuższej perspektywie obniża komfort osób wewnątrz pomieszczeń. więcej...

Altany drewniane: pomagamy wybrać najlepszy model

2016-08-25

Altany drewniane: pomagamy wybrać najlepszy model

Altanka z drewna to nie tylko świetne miejsce relaksu, ale też często dopełnienie aranżacji ogrodu. Możemy ją zbudować samodzielnie z drewna kupionego w tartaku lub zamówić u miejscowego stolarza więcej...

Współczesne systemy alarmowe, które ochronią Twój biznes

2016-08-16

Współczesne systemy alarmowe, które ochronią Twój biznes

Prowadzenie biznesu wiąże się z nie lada ryzykiem. Mowa tu o ogromnym ryzyku inwestycyjnym, gdyż prowadzenie działalności to ciągłe inwestowanie i pozyskiwanie kontrahentów. Firma, aby działać potrzebuje również odpowiedniego zaplecza – towarów, sprzętu i biura. Właściwe zabezpieczenie tych elementów jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy. więcej...

Jak walczyć z zaśmiecaniem ulic?

2016-08-01

Jak walczyć z zaśmiecaniem ulic?

Śmieci zalegające na ulicach to problem niemal każdego europejskiego miasta. Papierki po słodyczach, gumy do żucia, patyczki po lodach czy kolorowe ulotki leżące na chodniku znacznie obniżają walory estetyczne otoczenia. Często są to śmieci organiczne, a więc takie, którymi chętnie interesują się insekty i gryzonie. Resztki jedzenia i opakowania po fast foodach nie tylko źle wyglądają, ale też wydzielają przykre zapachy. Nadepnąwszy na nie, trudno się nie pobrudzić. Zniechęcają nas i drażnią. Co więcej: zamiatanie śmieci z ulic kosztuje nas, jako podatników, niemałe pieniądze. Konieczne jest bowiem zatrudnienie ludzi, którzy ręcznie zbiorą śmieci i wyczyszczą nawierzchnię. więcej...